hosting şirketi
Semantik SEO nedir

Semantik SEO

Semantik SEO, web sitenizin içeriğine daha fazla anlam kazandırma sürecidir. Google’da daha üst sıralarda yer almak ve site trafiğini iyileştirmek için bu Semantik (anlamsal) SEO stratejilerini uygulamalısınız.

Google gibi arama motorları, insan dilini daha derinlemesine anlamak ve kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sağlamak için anlamsal analiz uygulamaları geliştirmektedir.

Bu nedenle SEO için sadece anahtar kelime yaklaşımı artık yeterli değildir. Bunun yerine, Semantik SEO diğer adıyla Anlamsal SEO, Google’ın güvendiği derin öğrenme ve doğal dil işleme algoritmalarını dikkate alır.

Semantik SEO stratejilerini kullanan site sahiplerinin, sektörlerinde otorite oluşturma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, nişlerindeki önemli anahtar kelimeler için rakiplerinden daha kolay bir şekilde daha iyi performans gösterebilirler.

SEO Stratejileri nelerdir

Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO, web sitesi içeriğinde daha fazla anlam ve güncel derinlik oluşturma sürecidir. Bunu yaparak, Google tarayıcılarının içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olursunuz. Ayrıca, arama motorlarının sitenizi yüksek kaliteli olarak görmelerine yardımcı olarak SERP ‘lerde daha sık ve üst sıralarda yer alırsınız.

Semantik SEO ve Google

SEO ‘nun ilk günlerinde, Google’ın sıralama algoritması çok daha az gelişmiş durumdaydı. Tarayıcılar, anlamı ve alaka düzeyini fark edebilmek için bir sayfadaki belirli anahtar kelimeleri arardı. Ancak hepimiz, insan dilini anlamak için kullandığımız kelimelerden çok daha fazlasının olduğunu biliyoruz.

Bağlam, yüz ifadeleri, ton ve sözlerimizden önceki ve sonraki paragrafların tümü anlamları etkiler. Bu nedenle Google, web içeriğini anlamak ve sıralamak için daha insani ve anlamsal bir yaklaşım benimsemeye başladı.

Bu çalışmalardaki en büyük dönüm noktalarından bazıları şunlardır:

 • Bilgi Grafiği : Google tarafından kullanılan ve tarayıcıların belirli varlıklar ve kavramlar arasındaki ilişkileri anlamasına yardımcı olan geniş, karmaşık bir bilgi tabanı.
 • Hummingbird : Google’ın sorguların arkasındaki anlamı ve bağlamı daha iyi anlamasına yardımcı olan ve tekil anahtar kelimelere verilen önemi azaltan 2013 algoritma güncellemesi.
 • RankBrain : Google’ın arama amacını daha iyi yorumlamasına ve böylece kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sağlamasına yardımcı olan bir 2015 makine öğrenimi algoritması.

Bu gelişmelerle Google, bir içeriğe bakabilir ve yalnızca kapsadığı konuyu değil, ilgili alt konuları, terimleri ve varlıkları ve tüm bu çeşitli kavramların birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlayabilir.

Semantik SEO, Arama Deneyimini Nasıl İyileştirir?

Google, Semantik SEO ‘ya neden bu kadar önem veriyor? Google her zaman arama sonuçlarını kullanıcılar için daha iyileştirmek için çalışmaktadır. Gerçek şu ki, arama yapanlar Google’ı kullanırken mutlaka yalnızca belirli bir yanıt aramazlar; genellikle belirli bir konuyu daha derinlemesine anlamaya çalışırlar.

Örneğin, bir kullanıcının “Backlink nedir” anahtar kelimesini yazdığını varsayalım. Büyük olasılıkla, cevaplarını bulduktan sonra ortaya çıkan ek soruları olacaktır, örneğin:

 • Nasıl Backlink alabilirim?
 • Nereden Backlink alabilirim?
 • Kaç tane Backlink ihtiyacım var?
 • Backlink satın alınabilir mi?

Arama deneyimi açısından, kullanıcının buradaki her bir soru için ayrı sonuçlar aramaları yerine tüm bu soruları yanıtlayan tek bir içerik bulması çok daha iyidir. Genel olarak, Semantik SEO, kullanıcıların arama deneyimini geliştirir ve daha derinlemesine bilgi almalarını sağlar.

Semantik SEO ‘nun Faydaları

Semantik SEO stratejileri, içerik ekipleri adına daha fazla zaman ve çaba gerektirse de faydaları oldukça fazladır.

 • Organik aramada daha fazla anahtar kelime sıralaması.
 • Google tarayıcılarının gözünde iyileştirilmiş içerik kalitesi.
 • Arama yapanların gözünde daha güçlü marka otoritesi ve uzmanlığı.
 • Google’ın markanızı kendi varlığı olarak görmesi.
 • Dahili bağlantılar için daha fazla fırsat.
 • Kullanıcıları web sitenizde daha uzun süre tutmak.

Site sahipleri, Semantik SEO işlemleri ile zengin içerik oluşturarak, genel SEO performanslarında önemli gelişmeler görebilirler.

Daha Yüksek Sıralamalar İçin 7 Semantik SEO Stratejisi

Semantik SEO, daha önce duymuş olabileceğiniz veya SEO kampanyalarınıza dahil ettiğiniz birden fazla stratejiyi kapsar. Bir araya getirildiğinde, hepsi konu derinliğini iyileştirmeye ve web içeriğinin anlamını daha iyi aktarmaya odaklanır.

 1. Optimizasyonu “Anahtar Kelime Kümeleri” İçin Yapın

Google, her sayfa için yalnızca bir anahtar kelimeye bağlı değildir. Bu sebeple web sayfalarınızın içeriğini aynı anlam kümesindeki birden çok anahtar kelime için optimize etmelisiniz. Anahtar kelime kümeleri , anlamsal alaka düzeyini paylaşan benzer anahtar kelime gruplarıdır.

Bu anahtar kelime gruplamalarını optimize ederek, içeriğinizin sıralandığı toplam anahtar kelime sayısını iyileştirebilir ve içeriğinize daha fazla anlam kazandırabilirsiniz. Gerçek şu ki, Google açılış sayfalarınızı zaten birden çok anahtar kelime için sıralar.

Anahtar kelime kümeleme, içeriğimizin sıralandığı toplam anahtar kelime sayısını iyileştirmek için Google’ın güçlü semantik yeteneklerinden yararlanmakla ilgilidir. Bu, organik tıklamalar için daha fazla fırsat anlamına gelir.

 1. Konu Derinliğinin ve İçeriğinin Uzunluğunu İyileştirin

En basit Semantik SEO stratejisi, konunuz hakkında daha kapsamlı bir keşif sunarak web içeriğinizin uzunluğunu artırmaktır. İçerik uzunluğu resmi bir sıralama faktörü olmasa da daha uzun içeriğin daha güçlü anlamsal sinyaller gösterme olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca, birkaç çalışma, daha uzun içerik ile daha üst sıralardaki konumlar arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak içerik uzunluğunu artırmak için yalnızca anahtar kelime doldurmaya veya tekrarlamaya çalışmak doğru bir çalışma değildir.SEO Uzun İçerik kullanımı

Bunun yerine, web içeriğinizin uzunluğunu artırmanın en iyi yolu, kullanıcılara birincil konu hakkında sağladığınız bilgileri daha spesifik, nüanslı ve derinlemesine hazırlamaktır.

 1. Eş Anlamlıları ve İlgili Terimleri Dahil Edin

Google’ın geliştirilmiş algoritmaları ve NLP modelleri ile, kullanıcıların sıralamada yer almak için içeriklerini anahtar kelime hedefleriyle doldurmalarına gerek yoktur. Semantik analiz sayesinde Google, eş anlamlıları ve ilgili terimleri anlayacak kadar akıllıdır.

Bunlar bir sıralama faktörü değildir , ancak bu terimleri sayfa başlıkları, meta açıklamalar, h1-h6’lar ve resim alternatif metni aracılığıyla içeriğe eklemek, konu derinliğini ve anlamsal sinyalleri iyileştirirken aynı zamanda içeriği arayanlar için daha okunabilir ve nüanslı hale getirebilir.

 1. İnsanların Sorularını da Cevaplayın

İçeriğinizin anlamsal derinliğini iyileştirmenin bir başka yolu, kullanıcıların birincil anahtar kelimenizle ilgili olarak sorduğu yaygın soruları yanıtlamaktır. 2,5 milyon arama sorgusu üzerinde yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Google’ın “Kullanıcılar bunları da sordu” özelliği artık tüm arama sorgularının %48,4’ünde ve genellikle 1. konumun üzerinde görünüyor.Google Kullanıcılar Soruyor

Web sayfanızın içeriğindeki bu soruları yanıtlayarak, yalnızca anlamsal sinyallerinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda sayfanıza SERP ‘lerde üst sıralarda yer alma fırsatı verirsiniz. Web sayfaları için sonuçlar 2. sayfada görünse bile, PAA soruları içinde görünebilir!

 1. Yapılandırılmış Veri Ekleyin

Sıklıkla anlamsal bir SEO stratejisi olarak düşünülmese de yapılandırılmış veriler, içeriğin anlamını doğrudan Google tarayıcılarına iletmekle ilgilidir. Yapılandırılmış veriler, içeriğin işlevini, nesnesini veya açıklamasını netleştirir.

Örneğin, bir ürün sayfasında ürün şemasını kullandığınızda, Google’a çeşitli önemli detayları hemen iletmiş olursunuz. Bu, tür, boyutlar, renk, boyut vb. bilgileri içerir. Web sayfanızdaki diğer semantik olarak alakalı içerikler eşleştirildiğinde, web içeriğinizin amacı ve anlamı arama motorları için açık bir şekilde netleşecektir.

 1. İçerik Optimize Edici Araçlarını Kullanın

İçerik optimize edici araçlar, sizin için anlamsal olarak ilişkili tüm terimleri tanımlamanın zor kısmını halleder. Derinliği geliştirmek için esasen bir nevi “hile kodları” sağlarlar. Bir SEO içerik yazarı, önemli terimleri belirlemek için kesinlikle ilk sayfadaki içerik sıralamasını araştırmalıdır. Ancak içerik optimizasyon yazılımı aynı işi birkaç saniye içinde yapar. Bu terimleri, konuları veya soruları sayfaya ekleyerek, konu derinliğini geliştirir ve böylece anlamsal SEO uygulamış olursunuz.


Search Atlas 2022Search Atlas Ekran Görüntüsü [Mart 2022]

 1. Web Sitenizde Konu Kümeleri Oluşturun

Anahtar kelime kümelerinden farklı olarak, konu kümeleri yalnızca tek bir içerik parçasından daha fazlasına odaklanır. Konu kümeleri, merkezi bir konu etrafında toplanmış içerik parçaları gruplarıdır.

Örneğin, 1 numaralı stratejide gösterilen anahtar kelime kümesi, bağlantı oluşturmaya odaklanan daha büyük bir konu kümesinin bir parçasıdır. Çeşitli makalelerin (her biri kendi anahtar kelime kümesini hedefleyen) tümü, daha büyük bağlantı oluşturma konusuna odaklanan birincil bir “sütun sayfasına” geri bağlantı verir.

Bu konu kümelerinin amacı üç yönlüdür:

 • İlk olarak, anlamsal SEO sinyallerini ve anlamını iyileştirin.
 • İkinci olarak, toplam anahtar kelime sıralaması sayısını iyileştirin.
 • Üçüncüsü, bu web sitesini “bağlantı kurma” konusunda bir otorite olarak kurun.

Web sitenizdeki konu kümelerinin sayısı, markanızın sunduğu ürün veya hizmetlere bağlı olacaktır.

Semantik SEO Üzerine Son Düşünceler

Semantik SEO, çeşitli strateji ve kavramları kapsar, ancak tüm stratejiler anlam, dil ve arama amacına odaklanır. SEO uzmanları, Google algoritmalarının kullandığı anlamsal sinyalleri vurgulamak için Semantik SEO stratejilerinden faydalanmalıdırlar.

Bunu yaparak, Google web sitenizi yalnızca birkaç anahtar kelimeyle değil, birkaç daha büyük konuyla ve bunlarla ilgili binlerce anahtar kelime ve arama sorgusu ile ilişkilendirecektir.