hosting şirketi
En iyi blog seo ipuçları

Tüm blog gönderilerinin Google sıralamalarında ilk sayfa için rekabet etmesine yardımcı olacak en iyi 25 blog SEO ipucu.

1. Bir Yapay Zekâ SEO aracı kullanarak gönderi yazma süresini yarıya indirin

İçerik üreticileri Google’da ilk sayfa sıralaması için rekabet etmek amacıyla Clearscope ve RankIQ gibi yapay zekâ (AI) araçları kullanırlar. Bu, araçlar yayınlarınızın hangi konuları kapsaması gerektiğini söyler. Ayrıca kısa sürede kapsamlı bir taslak oluşturmanızı sağlar.

2. Anahtar kelime seçerken tek kelimelik arama hacmi kullanmayın

Blog yazarken yapılan en büyük hatalardan biri, anahtar kelimeleri belirlemek için tek kelimelik arama hacmi kullanılmasıdır. Bu metrik yalnızca Google reklamlarında kullanılmak içindir ve alacağınız trafiğin doğru bir ölçümü olmaz.

Ahrefs ve RankIQ  doğru bir trafik tahmini sağlayan iki anahtar kelime araştırma aracıdır.

3. Anket sonuçlarından orijinal araştırma içerikleri oluşturun

Orijinal araştırma gönderileri yüksek sayıda geri bağlantı alır. Blog yazarları için orijinal veri oluşturmanın kolay bir yolu, kendi ilgi alanlarındaki büyük Facebook gruplarını belirlemek ve anketler yayınlamaktır. Anketlerden elde edilen cevaplar, bir araştırma yazısı oluşturmak için temel oluşturabilir.

4. Yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmak için podcast ‘lerde röportaj yapın

Bir bloğa geri bağlantılar sağlamak için podcast için röportaj yapmak da dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar yapılabilir. İçerik sağlayıcılarının podcast röportajları için en uygun yol, çeşitli program sunucularına e-posta göndermektir. Podcast sunucularının ayrıntılarını barındırma siteleri aracılığıyla bulmak nispeten kolaydır; Apple’ın En İyi Listeleri, bir dizi farklı alanda en iyi 300 podcast ‘i listeler. Blokçuların e-posta göndermek için zamanları yoksa, PodcastGuests.com’a kaydolma ve bunun yerine toplantı sahiplerinin ulaşmasını sağlama seçeneği vardır.

5. Yıl boyunca geri bağlantılar için en çok aranan istatistikler hakkında blog yazıları yazın

Verilere veya belirli istatistiklere atıfta bulunan bloglar, makalelerinde genellikle kaynaklarına bir geri bağlantı eklerler. (Örn. 50 Son Köpek Isırma İstatistikleri). Yazarlar, belirli bir ilgi alanında en çok aranan istatistikleri toplamak için anahtar kelimeleri araştırarak blogları nın SEO ‘sunu artırabilir. Bir blogçu hangi istatistiklerin popüler olduğunu öğrendiğinde, ek veri noktaları içeren bir blog yazısı yazma fırsatı kazanır.

6. Başlığınızda Google ‘dostu’ terimlerini kullanın

RankIQ gibi bir araç aracılığıyla bir Yapay Zeka SEO Raporu çalıştırıldığında, Google’ın en çok ‘beğendiği’ kelimeleri başlıklar içinde listeler. Bu, blog yazarlarının belirli anahtar kelimeler veya kelime öbekleri için en yüksek tıklama oranlarını (TO) sağlayan kelimelerden mükemmel şekilde optimize edilmiş yazı başlıkları oluşturmasını sağlar.

7. Blog başlığınızda hedeflenmiş bir harekete geçirici kullanın

“En iyi”, “Harika” veya “Mükemmel” gibi stratejik olarak yerleştirilmiş bir harekete geçirici, bir yazarın blog sıralamasını 3’ten 1’e yükseltebilir. Yemek blokçuları, trafiklerinin yüzde 90’ından fazlasını tarif gönderilerinden alır. Tarif gönderileri için en iyi harekete geçiriciler “kolay”, “en iyi”, “ev yapımı” ve “basit” tir. (Örn. Kolay tavuklu börek tarifi).

8. Daima rakiplerinizden daha yükseğe çıkın

Bir gönderi yayınlanmadan önce, Google’ın ilk sayfasındaki rekabete mutlaka bakılmalıdır. Bir başlıktaki en yüksek sayı 15 ise, blog listesi gönderilerini 25’e çıkarmak düşünülmelidir. Bu, TO ‘yu artıracak ve blogların gönderilerini daha düşük numaralı başlıkların ötesine itecektir.

9. Blog yazınızın başlığında 60 karakteri geçmeyin

Ahrefs SEO aracı, 60 karakterden fazla olan başlıkların Google tarafından 60 veya daha az karaktere sahip olanlara göre yüzde 57 daha sık listelendiğini bulmuştur.

10. Her gönderi başlığının sonunda içinde bulunulan yıl ile birlikte parantez kullanın

Google’da arama yapanlar, en son bilgilere sahip içerik ister. Başlığında içinde bulunulan yıl olan blog gönderileri, olmayanlardan daha fazla tıklama alır; köşeli parantez kullanmak, tıklama oranını yüzde 38 artırır.

Bir örnek şöyle olabilir: ‘Blogger’ lar için 25 E-posta Pazarlama İpucu [2022]’.

11. En az iki gönderinizden yeni bir gönderiye dahili olarak bağlantı verin

Bir şirket bloğu aracılığıyla yeni bir gönderi yayınlar yayınlamaz, bunu çok sayıda gelen bağlantıya sahip en az iki geçmiş tarihli blog gönderisine bağlamalıdır.

12. Öne çıkan snippet ‘leri sıralamak için 40-50 kelimelik paragraflar yazın

Birçok araştırma, öne çıkan snippet ‘lerin çoğunun 40-50 kelime uzunluğundaki paragraflardan alındığını doğrular. Bu aynı zamanda maksimum okuyucu katılımı için ideal bir paragraf uzunluğudur.

13. Yayınlamadan önce ‘içerik notunuzun’ A+ olduğundan emin olun

Backlinko , 11,8 milyon Google sonucuna bakarak yüksek içerik derecesine sahip yayınların Google aramasında önemli ölçüde daha üst sıralarda yer aldığını bulmuştur. RankIQ gibi içerik optimizasyon araçları, bir bloğun içeriğini belirli bir anahtar kelime öbeği için Google’ın bir gönderiden görmek istediklerine göre derecelendirir.

14. ‘Bekleme süresini’ artırmak için bir gönderinin sonuna SSS ekleyin

İnsanların sayfada geçirdiği süreyi uzatmanın bir yolu, bir blog gönderisinin altına sık sorulan sorular bölümü eklemektir. Dahil edilecek en iyi soruları bulmak için arama motorları, belirli bir konuda aranan en yaygın soruları bulmak için herhangi bir pazarlamacı tarafından kullanılabilir. Google’ın özel bir “İnsanlar da soruyor” seçeneği bile vardır. Bloggerlar, bu soruların yaklaşık 3-5’ini ve 40-50 kelimelik cevaplarını blog yazılarına dahil etmeyi düşünmelidir.

15. ‘Blogging Millionaire’ gibi öğretim podcast ‘lerini dinleyin

Farklı blog stratejileri öğretmeye adanmış bir podcast olan The Blogging Millionaire ‘in sunucusu, 100.000’den fazla ilk sayfa Google sıralamasından aylık 5 milyon ziyaretçi alır. Podcast ‘in sunucusu Brandon Gaille, şimdiye kadar on dakikalık kısa bölümlerde 100’den fazla blog ve SEO büyüme tüyosu öğretmiştir.

16. Etkileşimi artırmak için tanıtımlarınızı üç veya daha az cümleyle yapın

Okuyucular, blog gönderisinin gövdesine mümkün olduğunca çabuk ulaşmak ister. Bu sebeple bloglarda giriş paragrafı uzun tutulmamalıdır.

17. Tıklama oranlarını artırmak için bir meta açıklama oluşturun

150 karakterde, gönderinin en iyi bölümünü içerecek şekilde ve bir üç nokta ile bitmelidir. Bu, bir gönderideki tıklama oranını Google’ın sıralamasında birkaç basamak yukarı çıkmaya yetecek kadar artırabilir.

İşte bir meta açıklama örneği:

Başlık: Blog Gönderisi için En İyi SEO Uygulamaları

Profesyonel blogçuların önemli sonuçlar elde etmek için kullandıkları on bir Sayfa İçi SEO taktiği vardır. SEO’da en büyük rolü oynayan taktiklerden biri…

18. Daha hızlı sıralama almak için mevcut geri bağlantıları olan bir satış sonrası alan adı satın alın

Yüksek bir etki alanı olan süresi dolmuş bir domain kullanmak, bir blog gönderisinin ilk günden itibaren Google’da üst sıralarda yer almasına olanak tanır. Bu alan adlarını bulmak için en iyi yer GoDaddy Açık Artırmaları’dır .

19. Yazdığınız her anahtar kelime için Google ‘ın tercih ettiği kelime sayısını belirleyin

Bir anahtar kelimeye ulaşmak için gereken kelime sayısı, konu alanına bağlı olarak farklıdır. Bir tarif gönderisi için sadece 900 kelime yeterli olabilir. Bir pazarlama ipuçları gönderisi için 4000 kelime gerekebilir.

Frase ve RankIQ gibi AI SEO araçları, bir gönderinin en üst Google sıralaması için rekabet etmesi gereken kelime sayısını belirlemek için algoritmalar kullanır.

20. Temel anahtar kelime öbeğine odaklanarak URL’lerinizi kısa tutun

Backlinko tarafından yapılan bir araştırma, Google’ın en üst sıralarındaki URL’lerin, 10 numaralı konumdaki URL’lerden 9,2 karakter daha kısa olduğunu bulmuştur.

21. Kendi video küçük resimlerinizi ve bağlantılarınızı kullanın

SEO, bir barındırma sitesinde video yerleştirmeyerek te desteklenebilir. YouTube yerleştirme kodu, Google’ın algoritmasının bir bileşeni olan bir gönderinin sayfa hızını önemli ölçüde yavaşlatır.

22. Hedef anahtar kelimenizi içeriğinizin ilk 100 kelimesine yerleştirin

Bu taktik bir süredir var ve hala bir etki yaratıyor.

23. Yayınla düğmesine basmadan önce gönderinizi Grammarly üzerinden çalıştırın

Yazım hataları veya dilbilgisi hatalarıyla dolu bir blog gönderisinden daha kötü bir şey yoktur; yazarın tembelliğini veya aceleye getirilmiş bir blog gönderisini akla getirir. Grammarly ‘nin aracı çalışmanızı gözden geçiren bir editöre sahip olmak kadar iyidir. Anında tutarsızlıkları veya hataları işaretleyecek ve düzeltmeler önerecektir.

24. Daha fazla geri bağlantı ve sosyal paylaşım için istatistik tabanlı kısa bilgi grafikleri ekleyin

Basit istatistik tabanlı bilgi grafikleri gibi geri bağlantıları ve sosyal paylaşımları çeken görseller kullanın. 16:9 oranını kullanarak, istatistik bilgi grafikleriniz hem masaüstü hem de mobil izleyiciler için çalışacaktır.

25. En yüksek trafik potansiyeline sahip en düşük rekabetli anahtar kelimelerin bir listesini alın

Çoğu Blogcu, gönderilerinin yüzde 50’sinden fazlasını hiçbir zaman sıralanamayacakları anahtar kelimeler ile yazar. Anahtar kelime araştırma uzmanları, blog yazarlarının, Google’ın sıralama algoritmasının en üstünde yer alan anahtar kelimeleri ve konuları belirleyerek SEO ‘larını geliştirmelerine yardımcı olmak için yapay zeka destekli araçlar kullanabilirsiniz.