hosting şirketi
bulut bilişim hakkında her şey

Bulut Bilişim Hakkında Her şey.!

Bulut bilişim, bilgileri ve uygulamaları kendi sabit diskiniz veya sunucularınız yerine, internet üzerinde barındırmanın ve erişmenin en iyi yoludur. Yönetmek veya bakım yapmak gerekmez. Hızlı, verimli ve güvenlidir.

Aynı zamanda çoğumuz yıllardır bulutu kullanıyor olsak da Bulut bilişim nedir? Sorusu hala birçok kişi ve kuruluş tarafından sorulmaktadır.

İster kendiniz daha iyi anlamak isteyin, ister kuruluşunuzun Bulut bilişimi daha etkili bir şekilde kullanmasına sağlamaya çalışıyor olun, bu kılavuz size yardımcı olacaktır. Blog yazımızda şunları anlatacağız:

 • Bulut bilişim nedir? Türleri nelerdir?
 • Neden bu kadar çok işletme bulut bilişimi benimsiyor?
 • Bulut bilişim hassas verileri nasıl güvende tutar?
 • Bulut bilişimin geleceği nasıl görünebilir?
 • bulut bilişim nasıl çalışır

Bulut bilişim nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bulut bilişim, verilerinizi ve uygulamalarınızı internet üzerinde barındırarak bilgisayarınız yerine internet üzerinden erişmenin bir yoludur. Bulutu, her yerden bilgilerinize, yazılımlarınıza ve geliştirme araçlarına erişmek için kullanabilirsiniz.

Bulut bilişimi kimler kullanır?

Kısa cevap: herkes. Telefonunuzdan arabanıza, akıllı saatinize ve en sevdiğiniz yemek dağıtım uygulamasına kadar bulut her yerdedir.

Ancak bulut bilişim özellikle işletmeler için çok güçlü faydalar sağlar. Şirketlere esneklik ve ölçeklenebilirlik sağladığı için, her büyüklükteki ve her sektördeki kuruluş, bulut bilişimden faydalanır. Şirketler bulut bilişimi veri koruma, yazılım geliştirme, veri analitiği, olağanüstü durum kurtarma, sanal masaüstleri, sunucu sanallaştırma ve müşteriye yönelik uygulamalar gibi rutin görevler için kullanır.

Bulut bilişim nasıl çalışır?

Özetle, bulut bilişim üç temel parçadan oluşur:

 1. Bulut hizmeti sağlayıcıları, verileri ve uygulamaları veri merkezleri olarak bilinen yerlerdeki fiziksel makinelerde depolar.
 2. Kullanıcılar internet aracılığıyla bu sunuculara erişir.
 3. İnternet, sağlayıcıları ve kullanıcıları uzun mesafelerde anında birleştirir.

Parçalar basit olsa da parçaları bir araya getiren teknoloji karmaşıktır. Bunu anlamak için, buluttan önce işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak gerekir: Bulut Bilişimden önce şirketlerin BT ekipleri, düzenli donanım güncellemeleri, yüksek enerji faturaları ve aşırı miktarda yatırım gerektiren kendi yerlerinde veri merkezleri kurardı. Pahalı, hantal ve verimsizdi.

Ancak eskiden kendi veri merkezlerini işleten şirketlerin altyapı sağlama, güvenlik altına alma, ölçeklendirme, bakım ve yükseltme konusunda endişelenmesine artık gerek kalmadı.

Örneğin, birçok bulut sağlayıcısı abonelik tabanlı hizmetler sunmakta, bu sayede aylık bir ücret karşılığında müşteriler ihtiyaç duydukları tüm bilgi işlem kaynaklarına erişebilmektedirler. Bu, yazılım lisansları satın almaları, eski sunucuları yükseltmeleri, depolama alanları bittiğinde daha fazla makine satın almaları veya gelişen güvenlik tehditlerine ayak uydurmak için yazılım güncellemeleri yüklemeleri gerekmediği anlamına gelir. Bulut hizmeti veren firmalar her şeyi onlar için zaten yapar.

Bu şekilde bulut bilişim, araba kiralamak gibidir. Kullanıcı aracı sürmeye başlar, ancak onarım ve rutin bakım yapmak ve arabaları eskidikçe yenileriyle değiştirmek sahibine bağlıdır. Kullanıcının daha fazla iş için bir yükseltmeye ihtiyacı olursa, yeni bir kiralama sözleşmesi imzalamak ve yeni aracı almak oldukça basittir.

bulut bilişimin avantajları

İşletmeniz için bulut bilişimin avantajları

Artık nasıl çalıştığını anladığımıza göre, bulut bilişimin birçok avantajı olduğunu görmemiz çok daha kolay olacaktır. Örneğin, bulut bilişimin en önemli faydaları arasında şunlar yer alır:

Kolaylık

Bulut bilişim, bilgilerin depolanmasını, alınmasını ve paylaşılmasını hızlı ve kolay hale getirir.

Esneklik

Bilgi, konumlar ve cihazlar arasında aktığından, çalışanlar her yerden güvenli ve emniyetli bir şekilde çalışabilir. Bu onları işlerinde daha üretken, işbirlikçi ve memnun kılar.

Maliyet

Bulut bilişimin temelinde “çokluluk” fikri yatar. Bu, tek bir bulut hizmeti sağlayıcısının aynı bilgi işlem kaynaklarını kullanan birçok müşterisi olduğu anlamına gelir. Bir apartman binası gibi: Sakinler, ortak duvarlar, havalandırmalar ve su tesisatından tesisleri ve altyapıyı paylaşsalar da herkes kendi dairesini uygun gördüğü şekilde dekore etmekte özgürdür.

Muhasebe

Bulut bilişim, BT altyapısının sermaye harcaması yerine operasyonel olarak sınıflandırılmasına izin verdiği için muhasebe açısından faydalıdır. Bu genellikle iş takibi açısından daha iyidir çünkü operasyonel giderler vergi avantajlıdır ve kullandıkça ödenir. Bu, daha fazla esneklik, daha az atık ve genellikle daha iyi yatırım getirisi anlamına gelir.

Güvenilirlik

Bulut hizmeti sağlayıcıları, en yüksek performans ve kullanılabilirlik standartlarını sağlamak için mimarilerini sürekli olarak geliştirir. Bu arada, hizmetlerini barındıran üçüncü taraflar, bunları sürekli olarak korur ve günceller ve müşteri desteğine kolay erişim sağlar. Sürekli iyileştirmeye olan bu bağlılık, onları mükemmellik standartlarında güvenilir kılar.

Ölçeklenebilirlik

Bulut satıcıları genellikle müşterilerin bilgi işlem kaynaklarını gerektiği gibi artırmasına veya azaltmasına olanak tanır. Bu, bulut bilişimin işletmenizle birlikte ölçeklenebileceği veya küçülebileceği anlamına gelir. Bant genişliğini, kullanıcıları ve hizmetleri ekleyebilir veya çıkarabilir ve hatta daha fazla servis sağlayıcı ekleyebilirsiniz. Ayrıca, birçok bulut hizmeti sağlayıcısı, ekiplerin müşteri deneyimine daha fazla, kapasite planlamasına daha az zaman ayırabilmesi için bu ölçeklendirmeyi sizin adınıza otomatikleştirecektir.

Bulut bilişim şirketinizin güvenliğini nasıl korur?

Bulut satıcıları, kullanıcıları siber tehditlerden korumak için güvenlik protokollerini düzenli olarak günceller. Dolayısıyla bulut bilişimin en büyük avantajlarından biri güvenliktir .

Bulutu bir banka gibi düşünün. Paranız bir banka hesabında son derece güvenlidir. Benzer şekilde, verileriniz bir bulut hizmeti sağlayıcısında evde veya işte güvenli olmayan bir ağda olduğundan daha güvenlidir.

Bulut satıcıları, sistemlerini güncelleyen ve müşteri bilgilerini güvence altına alan bilgisayar bilimi ve siber güvenlik uzmanları istihdam eder ve ayrıca yasal gereklilikleri karşılama yükünü de üstlenir. Bu durum kuruluşları, siber güvenlik konusunda uzman kişileri bulup elde tutmak, özel uyumluluk ekipleri oluşturmak, hataları gidermek ve yeni güvenlik tehditlerine uyum sağlamak zorunda olmaktan kurtarır.

Diğer taraftan önemli bir çalışma belgesi üzerinde çalıştığınızı ve gücün kesildiğini hayal edin. Bulut bilişimden önce, sabit sürücünüze zamanında kaydetmediyseniz, işinizi sonsuza kadar kaybedebilirdiniz. Artık işiniz otomatik olarak buluta kaydedildiği için elektrik geldiğinde bilgileriniz sizi bekliyor olacak.

Güvenlik avantajları, şirketlerin bilgilerini ve uygulamalarını buluta taşımasının nedenidir.

bulut bilişim şirketinizi nasıl korur

Bilmeniz gereken bulut bilişim türleri

İşletmenize en uygun bulut bilişim türünün ne olduğunu merak ediyorsanız, birkaç seçeneğiniz var:

Genel bulut 

Üçüncü taraf bulut satıcıları, genel kullanıcılar tarafından kullanılmak üzere genel bulut hizmetleri sunar ve bunları yönetir. Bulutu oluşturan tüm donanım, yazılım ve altyapıya sahiptirler. Müşterileri, bulutta yaşayan veri ve uygulamaların sahibidir.

Özel bulut 

Şirketlerden üniversitelere kadar kuruluşlar, özel kullanımları için özel bulutları (kurumsal bulutlar, dahili bulutlar ve şirket içi bulutlar olarak da bilinir) barındırabilir. Bunu yaptıklarında, bulutun temel altyapısına sahip olurlar ve onu yerinde veya uzak bir konumda barındırırlar.

Hibrit bulut 

Hibrit bulutlar, özel bulutları genel bulutlarla birleştirir. Genel olarak kuruluşlar, kritik veya hassas işlevler için özel bulutları ve bilgi işlem talebindeki dalgalanmaları karşılamak için genel bulutları kullanır. Veriler ve uygulamalar genellikle bunlar arasında otomatik olarak akar. Bu, kuruluşlara mevcut altyapıyı, uyumluluğu ve güvenliği terk etmelerini gerektirmeden daha fazla esneklik sağlar.

Çoklu bulut

Kuruluşlar birkaç sağlayıcıdan farklı bulut hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu, birçok potansiyel fayda sağlar. Örneğin, birden fazla farklı satıcı kullanmak, özellikleri ve işlevleri karıştırıp eşleştirmeniz anlamına gelir. Örneğin, özellikle hassas bir projeniz varsa, onu ekstra güvenlik özelliklerine sahip bir bulut üzerinde çalıştırabilirsiniz. Ya da belki çok uluslu bir şirketsiniz. Asya ve Kuzey Amerika’daki ekipler, bölgelerinde en iyi hizmeti kimin sunduğuna veya ülkelerindeki mevzuat uyumluluğuna en çok kimin aşina olduğuna bağlı olarak farklı bulut sağlayıcıları kullanabilir.

İşletmenize kullanılabilecek 3 bulut bilişim hizmeti

İşletmeniz öncelikle ne tür bulut bilişim hizmetlerine erişmek istediğine karar vermelidir.

Üç ana seçenek vardır:

 • Hizmet olarak yazılım (SaaS)
 • Hizmet olarak altyapı (IaaS)
 • Hizmet olarak platform (PaaS)

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

Hizmet olarak yazılım (SaaS) , en yaygın bulut bilişim türüdür. Kullanıcılar gelenekselde yazılımları indirip bilgisayarlarına kurmak zorundayken, SaaS internet üzerinden eksiksiz, kullanıcıya hazır uygulamalar sunar ve bu da teknik personele çok zaman kazandırır. Bakım ve sorun giderme tamamen satıcıya aittir. Teknik açıdan en az bilgiye sahip kişilerin bile faydalanabileceği basit bir modeldir.

Microsoft’un Office 365’i, muhtemelen SaaS ‘ın neredeyse her şirkete nasıl fayda sağladığının en yakın örneklerinden biridir.

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

Çoğu modern şirketin BT yatırımları vardır. IaaS, bu tür altyapıyı buluta taşımak için bir iyi bir seçenektir. IaaS, şirketlere veri merkezi altyapısını yönetmek için ‘kendin yap’ yaklaşımı sunar ve bu sayede firmalar etkili bir altyapı kurmak için gereken donanım ve yazılım maliyetlerinden kaçınır.

Bu yaklaşım, kendi işletim sistemlerine sahip olan ancak bu sistemleri zaman içinde destekleyecek araçlar isteyen kuruluşlar için en iyi sonucu verir. Sunuculara, güvenlik duvarlarına, donanıma ve diğer altyapılara bağlanmak, şirketlere önceden oluşturulmuş bileşenleri kullanarak ölçekte tasarım yapma özgürlüğü verir.

IaaS, benzersiz BT gereksinimleriyle belirli projelerin yürütüleceği bir iskele görevi görebilir. Örneğin, yeni yazılım geliştiren bir işletme, başlatmadan önce bir test ortamı oluşturmak için IaaS ‘yi kullanabilir. Bir e-ticaret şirketi ise web sitesini barındırmak için IaaS kullanabilir. Bu örnekte, IaaS idealdir, çünkü altyapısı ani trafik dalgalanmalarına yanıt olarak hızlı bir şekilde ölçeklenebilir.

Hizmet Olarak Platform (PaaS)

Hizmet olarak platform (PaaS) , yazılım oluşturma için yapı taşları sağlar. Buna geliştirme araçları, kod kitaplıkları, sunucular, programlama ortamları ve önceden yapılandırılmış uygulama bileşenleri dahildir. PaaS ile satıcı, güvenlik, altyapı ve veri entegrasyonu gibi arka uç endişelerini ele alır. Sonuç olarak, kullanıcılar daha hızlı ve daha düşük maliyetle yapabilecekleri uygulamaları oluşturmaya, barındırmaya ve test etmeye odaklanabilir.

Diğer ‘Hizmet’ seçenekleri

SaaS, IaaS ve PaaS dışında, ‘Hizmet’ seçeneklerini tanımlamak için halihazırda kullanılan çok sayıda başka terim vardır- BaaS, CaaS, DBaaS ve DaaS bunlardan birkaçıdır.

Bu seçeneklerin her biri, BT gereksinimlerinizin belirli bir yönüne odaklanır. Ancak hepsinin ortak avantajı her birinin aynı temel avantajı sunmasıdır.

bulut bilişim teknolojileri

Evde ve işte bulut bilişim örnekleri

Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, bulut bilişim giderek daha yaygın hale geliyor. Ve bu süreçte hem evde hem de işte modern yaşamı tamamen dönüştürür durumdadır.

Evde bulut bilişim

Kişisel yaşamınızda, muhtemelen farkında bile olmadan bulut bilişimi kullanıyorsunuzdur. Filmlerin ve müziğin basılı kopyalarını dolaplarda veya raflarda depolamak yerine, bunlara artık Netflix ve Spotify gibi bulut tabanlı akış hizmetleri aracılığıyla sanal olarak erişebilirsiniz. Ve sosyal medyada yayınladığınız fotoğraflar ve yorumlar? Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar da bunları uzakta bulutta depolar.

İş yerinde bulut bilişim

İşyerinde, dosyalarınızı sabit sürücünüzde saklarız ve genellikle sistem çökmeleri ve elektrik kesintileri sırasında bunları kaybedebiliriz. Ancak bunları bulutta saklamak değişiklikleri gerçek zamanlı olarak kaydederek her yerden erişim imkânı sağlar.

Kuruluşunuz, müşterilerle iletişimi kişiselleştirmeyi, müşteri adaylarını yönetmeyi ve departmanlar arasında pazarlama çabalarında ince ayar yapmayı kolaylaştıran bulut destekli müşteri ilişkileri yönetimi ( CRM ) yazılımını da kullanabilir. Veya insan kaynakları, bordro, muhasebe ve lojistik için bulut destekli çözümler kullanabilir. Bu ve sayısız diğer ticari kullanım durumlarında, bulut bilişim, zamandan tasarruf sağlayan otomasyonun yanı sıra gelişmiş güvenliği ve kolaylaştırılmış veri girişini kolaylaştırır.

Bulut bilişimin tarihçesi nedir?

Bulut bilişim, modern toplumun hayati bir parçası haline gelmiş olsa da bu teknolojiyi yakalamak tahmin edebileceğinizden daha uzun sürmüştür.

Gelişiminin köklerine bakarsak 1996’ya zaman yolculuğu yapmalıyız. İşte o zaman Compaq Computer Corporation, bir iş planında “bulut bilişim” terimini icat etti. Terim yeniydi, ancak arkasındaki kavramlar zaten kök salmıştı. Örneğin 1970’ler ve 1980’lerdeki teknolojik gelişmeler, bulutun ilk sürümlerini kullandı. Ve 1990’ların başında, internet zaten patent diyagramlarında bir bulut olarak ortaya çıktı.

İlk bilgisayarlar büyük ve pahalı olduğundan, bulutun ilk sürümleri birden çok kullanıcının tek bir makineye erişmesini sağlamak için tasarlandı.

Yazılıma yönelik bu çığır açan yeni yaklaşım kolay, etkili ve uygun maliyetliydi ve bugün bildiğimiz şekliyle bulut bilişim için zemin hazırladı.

Bulut bilişimin geleceği

Halihazırda uzun bir yol kat etmesine rağmen, bulut bilişim daha yeni başlıyor. Geleceği, büyük olasılıkla, kuantum hesaplama ve yapay zekanın yanı sıra bulutun benimsenmesini artırmak için diğer yeni teknolojilerin desteklediği işleme yeteneğindeki üstel ilerlemeleri içerecektir.

Bulut bilişim için yakında gelebilecek birkaç gelişme:

 • Büyük ve küçük işletmeler daha fazla hibrit bulut oluşturacak.
 • Daha fazla kuruluş, farklı sağlayıcıların hizmetlerini birleştirmek için çoklu bulut stratejilerini benimseyecek.
 • Düşük kodlu ve kodsuz platformlar teknolojiyi demokratikleştirmeye devam edecek. Vatandaş geliştiricilere, programcıların yardımı olmadan sorunları çözen kendi uygulamalarını yaratmaları için imkan sağlayacak.
 • Giyilebilir teknoloji ve Nesnelerin İnterneti (IoT) ilerlemeye devam edecek. Bulut bağlantılı fitness izleyiciler, termostatlar ve güvenlik sistemleriyle başlayan gelişim, giysilerde, evlerde ve topluluklarda yeni nesil sensörlere doğru gelişecek.
 • Bulutta yerel hizmetler, kitleler için daha sorunsuz bir ulaşım deneyimi sağlamak için otomotiv, hava ve ticari hizmetlerle entegre olacak. Kendi kendini süren arabalar ve otonom hava taksileri, artan konfor, güvenlik ve rahatlıkla işe gidiş gelişleri değiştirecek.
 • İşletmeler, talep üzerine özelleştirilmiş ürünler sunmak için 3D baskının yanı sıra bulut bilişimden yararlanacak.

Bulut bilişimin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve işinize bugün, yarın ve on yıllar boyunca nasıl fayda sağlayabileceğini anlayarak buna hazırlanmanızı tavsiye ederiz.