hosting şirketi
Online mağaza ile işinizin patronu olun

Online Mağaza İle Kendi İşinizin Patronu Olun

Çoğu insan geleneksel iş kariyerlerine devam ediyor olsa da kendi işinizin patronu olmak oldukça çekicidir. Özellikle kendi işinizin peşinden koşarken, istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde çalışabilmek ise işin en güzel tarafı olabilir. Ancak işin zor yanı, nasıl başlanacağını bilmektir.

Bir online mağaza kurmak, WordPress ve WooCommerce gibi erişilebilir ve kullanımı kolay araçlarla nispeten kolaydır. Bir e-ticaret mağazası açmak, ürün fikirlerinizi web ‘e taşımanıza ve orada bulunan geniş potansiyel müşteri havuzuna erişmenize olanak tanır.

Bu makale, WordPress ve WooCommerce ile çevrimiçi mağazanızı oluşturma adımlarında size yol gösterecek ve kısa sürede evinizde çalışabileceğiniz bir iş kurmaya başlayabileceksiniz.

Birhost E-ticaret Barındırma

Dünyanın en büyük e-ticaret platformu olan WooCommerce ve Birhost ile her zaman, her yerde, her şeyi satın. birhost eticaret planları

Online Mağaza Kurarak Kendi İşinizin Patronu Olmak için 9 Adım

Başarılı bir online mağaza kurmak için ihtiyaç duyacağınız ilk şey potansiyel bir müşterinin satın almak isteyeceği bir üründür . Maalesef bu konuda size yardımcı olamayız. Fikriniz tamamen size ait olmalı! Ayrıca, ürününüzü ya kendiniz yaparak ya bunu yapması için bir şirket bularak ya da ikisinin bir kombinasyonunu kullanarak üretmenin bir yolunu bulmanız gerekecek.

İşiniz bittiğinde, online mağazanızı kurmaya ve ürünlerinizi satmaya hazır olacaksınız.

 

1. Adım: Web Barındırma ve Alan Adınızı Güvence Altına Alın

Herhangi bir web sitesini kurmak için ihtiyacınız olan ilk iki şey, bir barındırma sağlayıcısı ve bir alan adıdır. Web barındırma sağlayıcınız web sitenizin dosyalarını depolarken, alan adınız müşterilerin mağazanızı bulabileceği bir adres sağlar.

Bir WordPress sitesi oluşturuyorsanız (ki bunu öneririz), Birhost WordPress Hosting planlarını düşünebilirsiniz. Bu tür planlar açıkça platforma yöneliktir ve üzerinde çalıştıkları sunucular buna göre optimize edilmiştir.birhost wordpress hosting

2. Adım: WordPress ve WooCommerce ‘i Kurun

Mevcut sunucunuzdan bağımsız olarak, bir WordPress barındırma planı büyük olasılıkla önceden yüklenmiş platformla veya tek tıklamayla yükleme seçeneğiyle birlikte gelir. Ancak bazı durumlarda WordPress ‘i manuel olarak yüklemeniz gerekebilir.

Ardından, WordPress için önde gelen bir e-ticaret platformu olan WooCommerce ‘i kurmanız gerekecek ( diğer rakiplerle karşılaştırdık ve mevcut en iyi e-ticaret platformu olduğunu düşünüyoruz).

İlk adım, WooCommerce eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir .

Bu tamamlandıktan sonra, ilk katılım sihirbazını kullanarak çevrimiçi mağazanızı yapılandırmanız istenir- alanları şimdi elinizden geldiğince doldurun veya bu adıma daha sonra geri dönün.

WOOCOMMERCE ile eticaret

3. Adım: ‘Değer Önerinizi’ Tanımlayın

E-ticaret işiniz için içerik oluşturmadan önce, değer teklifinizi belirlemeyi ve yazmayı düşünün. Bu sadece küçük işletmenizin ve ürünlerinin misyonunu ve değerini açıklayan bir ifadedir.

Değer teklifinizin yanıtlaması gereken en önemli sorulardan ikisi şunlardır:

  1. Ürünüm müşteriler için hangi sorunu çözüyor?
  2. Diğer benzer işletmelere kıyasla bu soruna yaklaşımımı benzersiz kılan nedir?

Değer teklifinizi şimdi oluşturmak, daha sonra içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, herhangi bir kopya, ürün veya uzun biçimli içerik (bir blog yazısı gibi ), teklifinizde belirlediğiniz değerleri yansıtmalıdır.

Ayrıca değer teklifinizi web sitenizdeki müşterilerle paylaşmanızı öneririz. Çoğu şirket bunu Hakkında sayfasında veya “Misyon Beyanı” olarak yapar. Örnek olarak :

Değerlerinizi müşterilerle paylaşmak, ürününüzün neden onlarla alakalı olduğunu göstermeye yardımcı olabilir. Ayrıca, rakiplerinizden başka şekilde satın almış olabilecek müşterileri de kazanabilirsiniz.

4. Adım: Ürün Sayfalarınızı Oluşturun

Artık online mağazanızı kurmaya hazırsınız. İlk öğenizi eklemeye başlamak için WordPress ‘te Ürünler> Yeni Ekle ‘ye gidin. Burada dikkate alınması gereken pek çok ayar var, ancak önceliğiniz, fotoğraflar ve ürün açıklamaları da dahil olmak üzere ürün sayfanız olmalıdır.

Kaliteli Ürün Fotoğrafı Çekmek

Ürünlerinizi (gerçek) iyi bir ışıkta sergilemek çok önemlidir. Profesyonel olmayan, düşük kaliteli fotoğraflar sitenizin güvenilmez görünmesine neden olur ve bu da müşterilerin size güvenmesini engeller.

Bu nedenle, ürün fotoğraflarınızın iyi aydınlatıldığından ve temiz bir arka plan önünde çekildiğinden emin olun. Mümkünse, çeşitli açılardan fotoğraflar çekin ve müşterilerin ilgisini çekmeye yardımcı olmak için bazı benzersiz ayrıntıların yakın çekimlerini ekleyin.

Ürün fotoğraflarınıza sahip olduğunuzda, sitenize yüklemeden önce onları ShortPixel veya Optimole gibi bir eklenti ile optimize ettiğinizden emin olun. Bu, büyük medya dosyalarının sitenizi yavaşlatmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Büyüleyici Ürün Açıklamaları Yazın

Ayrıca, site ziyaretçilerini ödeme yapan müşteriler olmaya ikna etmeye yardımcı olmak için ürün açıklamalarınızı dikkatli bir şekilde oluşturmalısınız. Değer önerinizi yazarken aklınızda bulundurun ve ürünün müşterilere nasıl fayda sağlayacağına ilişkin bilgileri belirttiğinizden emin olun.

İçeriği gözden geçirmek müşteriler için önemlidir. Bu sebeple açıklamanızın okunmasını kolaylaştırmalısınız. Madde işaretleri ve alt başlıklar gibi biçimlendirme tekniklerini kullanırken, paragrafları kısa tutmak, müşterilerinize düz ve okuması zor bir metinden çok daha fazla bilgi iletebilir.

Ürün Verilerini Belirtin

Son olarak, bu bölüm için, ürün düzenleyicinin Ürün Verileri bölümündeki ayarları yapılandırmalısınız. Burada ürününüzün fiyatını belirleyecek, bir seri numarası ve nakliye bilgisi ekleyecek, ürünün herhangi bir varyasyonu olup olmadığını (örneğin, diğer renkler veya boyutlar) belirteceksiniz.woocommerce ürün verileri

E-ticaret mağazanızın ve işinizin önemli bir noktası oldukları için bunlara yeterince zaman ayırmalısınız. Temel bilgileri öğrendikten sonra, diğer mağaza öğelerinin çapraz satışına yardımcı olmak ve sitenize bazı sosyal etkinlikler ekleyerek incelemeleri daha etkili hale getirmek için Bağlantılı Ürünler kurmayı da unutmayın.

Adım 5: Vergi Ayarlarınızı Yapılandırın

Türkiye ‘de internet tabanlı perakendeciler için de satış vergisiyle ilgili yasalar vardır. İşletmeniz faaliyete geçmeden önce bir mali müşavirle görüşmek iyi bir fikirdir. .

WooCommerce ‘de ürünlerinize satış vergisi ayarlamak için WordPress panosunda WooCommerce> Ayarlar> Genel ‘e gidin. Vergileri etkinleştir ayarının işaretli olduğundan emin olun, ardından değişikliklerinizi kaydedin.

woocommerce vergi ayarları

Daha önce yoksa, WooCommerce Ayarları sayfanızın üstünde bir Vergi ayarı sekmesi görmelisiniz. Üzerine tıklayın, ardından sayfadaki ayarları yapılandırın.

woocommerce vergi ayarları 2

Ödeme sırasında fiyatlarınıza otomatik olarak vergi dahil edilip edilmeyeceğini ve WooCommerce ‘in her ürüne vergi hesaplamak için hangi bilgileri kullanması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Gerekirse Standartİndirimli ve Sıfır vergi oranları eklemek de mümkündür.

6. Adım: Gönderi Yöntemlerinizi Belirtin

Sevkiyat, bir online mağaza işletmek için planlanması gereken en önemli konulardan biridir. Bu nedenle, Gönderi ayarları sekmesinde, bir teslimat stratejisi uygulamak için pratik olarak istediğiniz kadar seçenek ekleyebilirsiniz.

Ürünlerinizi çok çeşitli konumlarda kullanıma sunacaksanız, nakliye bölgeleri oluşturmak ta iyi bir seçenek olacaktır.

woocommerce gönderi yöntemleri

Esasen, bulundukları yere bağlı olarak müşterilere farklı fiyatlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca uluslararası nakliye için ekstra ücret almak istiyorsanız, bunu buradan yapabilirsiniz.

7. Adım: Hangi Ödeme Aracını Kullanacağınıza Karar Verin

Ödeme ayarları sekmesinde, müşterilerin ürünleri için nasıl ödeme yapabileceklerini belirtebilirsiniz.

woocommerce Ödeme Aracı

Ancak , WooCommerce uzantılarıyla pek çok popüler ödeme yöntemini mağazanıza ekleyebilirsiniz . Bu ödeme seçeneklerine ek olarak müşterilerinizin çek, nakit veya banka havalesi ile ödeme yapmasını da sağlayabilirsiniz.

Ödeme seçenekleri, kullanım kolaylığı ve işlem ücretleri seçenekleri size bağlıdır. Bununla birlikte, bu kriterler aynı zamanda müşteriler için de önemli olacağından müşterilerinizin de taleplerini dikkate almak önemlidir. Bu nedenle, piyasada kullanılan bilinen ve popüler ödeme yöntemleri tercih edilmelidir.

Adım 8: WooCommerce Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Müşterileri mağazanıza davet etmeye neredeyse hazırsınız, ancak önce mağazanızı bulabilmeleri gerekiyor. Nasıl mı? Cevap: SEO. İçeriğinizi arama motorları için optimize ederek, müşterilerin çevrimiçi ürün ararken sizi bulma olasılığını artırmalısınız.

Birçok site özelliğinde olduğu gibi, WordPress eklentileri bu duruma yardımcı olabilir. Örneğin, Yoast SEO , anahtar kelime kullanımı, kalıcı bağlantılar ve okunabilirlik gibi sayfa içi SEO faktörlerini yönetmeye yardımcı olabilecek, yüksek puan alan ve etkili bir eklentidir.

woocommerce Yoast SEO

Biraz daha özel bir şey istiyorsanız, Yoast WooCommerce SEO eklentisine de bakabilirsiniz.

woocommerce Yoast SEO

WooCommerce için ücretsiz sürüm uygundur ve ürünlerinizi sosyal medyada tanıtmanıza da yardımcı olabilir. Ancak yıllık 79 Dolar karşılığında özellikle arama motorları aracılığıyla daha fazla organik müşteri getirmeye yardımcı oluyorsa, sağlam bir yatırım olabilir.

9. Adım: E-Ticaret Web Sitenizi Yayınlayın ve Tanıtın

E-ticaret web sitenizi geliştirmeye devam ederken, bu noktada yayınlamak isteyebilirsiniz. Ayrıca müşterilerin kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı bilmesi önemli olacaktır. Sitenizi sosyal medyada ve e-posta pazarlama kampanyaları aracılığıyla tanıtmak başlamanıza yardımcı olabilir.

Neyse ki, yardımcı olacak çeşitli e-ticaret özellikleri ve WooCommerce eklentileri vardır . Ürünlerinizi takipçilere ve abonelere tanıtmak için Drip , MailChimp ve Instagram gibi popüler hizmetleri seçebilirsiniz.

Woocommerce instagram eklentisi

Pazarlama sürekli bir sorumluluktur, bu nedenle çabalarınızı daha etkin ve düzenli yapmanıza yardımcı olacak bazı araçlara yatırım yapmak değerli olabilir. Yukarıda belirtilen uzantılar ücretsiz ile yıllık 79 Dolar arasında değişmektedir. Eklentiye bağlı olarak işlevselliğin eksik olduğunu görseniz de daha fazla ücretsiz çözüm için WordPress Eklentilerini de araştırabilirsiniz.

Online İşinizi Başlatmaya Hazır mısınız?

İş fikrinizi geliştirmek, hedef pazar bulmak veya bir e-ticaret web sitesi oluşturmak için yardıma ihtiyacınız varsa, size yardımcı olabiliriz!

Elbette küçükte olsa bir işletme sahibi olmak kolay değildir ve yeni bir iş kurmak için yapılması gereken çok iş vardır. Ancak WordPress ve WooCommerce,  e-ticaret sitenizi çalışır duruma getirmek için gereken birçok görevi basitleştirir.

Online bir mağaza oluşturmaya hazır mısınız? E-Ticaret hosting paketlerimiz, dünyanın en büyük e-ticaret platformlarında her zaman, her yerde, her şeyi satmayı kolaylaştırır.