hosting şirketi
Web Sunucusu SEO 'yu Nasıl Etkiler

Web Sunucusu SEO ‘yu Nasıl Etkiler?

İnternette bulunabilirliğini arttırmayı hedefleyen her işletme, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kurallarına uymalıdır. Google, arama pazarının yaklaşık yüzde 92’sine sahiptir ve Google arama sıralamalarında üst sıralarda yer almak, bir markanın bulunabilirliğini, görünürlüğünü ve güvenilirliğini artıracaktır.

SEO ‘nun avantajlarından yararlanmak için işletmeler öncelikle web sitelerini güvenilir bir web hosting firmasında barındırmalıdırlar. Araştırmadan yanlış bir hosting sağlayıcısı seçmek, işinize yarardan çok zarar verebilir.

Doğru web hosting firması seçmenin, sitenizin SEO ‘su için hayati olmasının nedenleri şunlardır:

Sunucu Çalışma Süresi ve Kesinti Süresi

Arama motorları, büyük ölçüde sunucunun çalışma süresine ve kapalı kalma süresine çok önem verirler. Çünkü bu durum bir web sitesinin güvenilirliğinin en önemli göstergesidir. Arama motorları için bu önlem, arama sonuçlarının kalitesini korumak için çok önemlidir.

Kapalı kalma süresi, sunucu sorunları nedeniyle web sitesine erişilemeyen süreyi ifade eder. Arama motoru robotları bir siteyi taramaya çalıştığında kapalı olarak görürse, site güvenilmez olarak işaretlenir ve bu nedenle sıralaması düşürülür.

Bu nedenle, mükemmel bir web barındırma seçmek çok önemlidir. Web sitenizin her zaman %99,9 oranında çalışır durumda olması için yeterli kaynağa sahip olmasını sağlar. Bir site düzenli olarak kesinti yaşıyorsa, bu, hosting sağlayıcınızı değiştirmenin açık bir işaretidir.

Yükleme Hızı

2010’dan beri Google, sıralamaları belirlerken sayfa yükleme hızının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, e-ticaret siteleri için iki saniyenin eşik olduğu Google tarafından açıkça belirtilmektedir.

Sebep? Site ne kadar hızlı olursa, kullanıcı deneyimi o kadar iyi olur.

İş açısından bakıldığında, iyi bir sayfa yükleme hızı, satış ve görünürlük açısından çok daha fazlasını kazanmanızı sağlar. Amazon’a göre, sayfa yüklemelerindeki bir saniyelik yavaşlama, onlara yılda 1,6 Milyar Dolarlık satışa mal olabilmektedir! Bir web sitesi trafiği satışa dönüştürülmek isteniyorsa, site hızı tüm site sahiplerinin yatırım yapması gereken önemli bir faktördür.

Sayfa yükleme hızı tamamen web hosting firmasına bağlı olmasa da, bir web sitesinin yüklenme süresini, yüksek hacimli trafiği işlemek için en son teknolojiler ve altyapı ile destekleyen güvenilir bir sağlayıcıyla çalışmak önemlidir. Bir web sayfasının yüklenmesi iki saniyeden uzun sürüyorsa, bir web hosting değerlendirmesinin gerekli olduğu açıktır.

Sunucu konumu

Sunucu konumu, sitenizin hızıyla yakından ilgilidir.

Gecikmeyi azaltmak için web sitenizi ziyaretçilerinizin yakınında bulunan bir veri merkezinde barındırmanız önerilir. Mesafe ne kadar kısa olursa, veri akışı o kadar hızlı olur.

Bu nedenle Google, sonuçları kullanıcının konumuna göre göstermeyi tercih eder. Dolayısıyla, ziyaretçileriniz esas olarak Türkiye ‘de bulunuyorsa, Türkiye ‘de veri merkezi olan bir web hosting firması seçin. Bu şekilde, iyi bir sıralama için daha yüksek şansınız olur.

Alternatif olarak, küresel bir işletmeyseniz, coğrafi olarak dağıtılmış sunuculardan oluşan bir ağa sahip bir barındırma şirketi de seçebilirsiniz. Bu nedenle, müşterileriniz nerede olursa olsun, web siteniz her zaman Google SERP ‘lerinde üst sıralarda yer alacaktır.

Doğru Web Hosting Nasıl Seçilir?

  • Yukarıda bahsedilen temel faktörlerin yanı sıra, sağlayıcının mükemmel müşteri desteğine, güvenlik özelliklerine ve yükseltme seçeneklerine sahip olmasını sağlamak da önemlidir.
  • Örneğin, 7/24 müşteri desteğine sahip bir web barındırma seçin, böylece herhangi bir sorun ortaya çıktığında onlarla iletişim kurabilirsiniz.
  • Güvenlik açısından, düzenli yedeklemeler ve güncellemeler, kötü amaçlı yazılım algılama ve kaldırma ve DDoS koruması gibi çeşitli güvenlik önlemleri sunan bir web barındırıcısı seçin.
  • Son olarak, ihtiyacınız olduğunda kaynaklarınızı sorunsuz bir şekilde ölçekleyebilmeniz için şirketin yükseltme seçeneklerine göz atın.