hosting şirketi
Web Sitesi sahibi olmanın tüm maliyetleri

Web Sitesi Sahibi Olmanın Tüm Maliyetleri

Bir web sitesi hizmeti satın almadan önce karşınıza çıkacak maliyetlerin neler olacağını ve ne kadar ödeme yapacağınızı bilmek önemlidir. Bu makalemizde, web hizmetlerinin farklı türleri ve fiyatları konusunda sizlere rehberlik edeceğiz ve bir web sitesi sahibi olmanın tüm maliyetleri nelerdir? Hep birlikte inceleyeceğiz.

Web Hosting Maliyetleri

Web hosting maliyetinin ne kadar olduğuna dair fikir arıyorsanız, bu bölüm sizlere yardımcı olacaktır. Doğru araştırma ile bütçenizi aşmadan web sitenizin ihtiyaçlarına uygun bir hosting planı seçebilirsiniz.

Bir web sitesini internette yayınlamanın maliyeti birkaç faktöre bağlıdır. Ancak, genellikle aşağıdaki unsurlar toplam giderleri belirler:

 • Hosting hizmeti. Web hosting , bir web sitesini internette erişilebilir kılan şeydir. Fiyatlar, web hosting firmalarına ve planlara göre çok değişkendir.
 • Alan adı. Alan adları basit bir ifadeyle, kullanıcıları web sitenize yönlendiren bir adres görevi görür. Maliyetler söz konusu olduğunda, en yaygın olarak kullanılan .com alan adı uzantısını seçerseniz, yılda yaklaşık 8-13 dolar arasında ödeme yaparsınız.
 • Ekstra hizmetler. Web sitesinin türüne bağlı olarak, bazı ek uzantılar ve araçlar gerekli olabilir. Eğer bir şirket sahibi iseniz ve platform olarak WordPress kullanmak istiyorsanız, yönetim paneli, iletişim formu, SEO veya Google Analytics eklentisi yatırımları yapmak gerekebilir.

Ayrıntılı Olarak Web Hosting Maliyetleri

Bu bölümde, farklı hosting planları için hızlı bir maliyet tahmini yapacağız. Hangisini seçeceğinize karar vermenize yardımcı olmak için her bir web hosting hizmeti türünün artılarını ve eksilerini de gözden geçireceğiz.

Paylaşımlı Web Hostingpaylaşımlı hosting maliyeti

Paylaşımlı hosting , piyasadaki en ucuz web hosting hizmeti türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi bu hosting türünde bir sunucuyu diğer kullanıcılarla paylaşırsınız. Tüm web siteleri, bant genişliği, depolama, işlem gücü vb. dahil olmak üzere tahsis edilmiş aynı kaynak havuzuna erişir.

Kurulumu nedeniyle, paylaşılan web hosting, kişisel veya küçük işletme siteleri için idealdir. Bu web siteleri çoğunlukla küçük boyutludur ve düşük trafik potansiyeline sahiptir. Bu nedenle çok fazla kaynağa ihtiyaç duymazlar. Ancak, kaynak miktarını takip etmek yine de önemlidir. Eğer bir web sitesi kendisine verilen havuz kaynaklarını aşarsa, yavaş yükleme süresi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar, aynı sunucuyu kullanan diğer sitelerde de meydana gelecektir.

Bu sebeple, paylaşımlı web hosting planları için kaynaklar, küçük veya orta ölçekli bir web sitesinin geçemeyeceği varsayılarak hazırlanır. Web siteniz ayda sadece birkaç bin ziyaretçiye sahip olduğu ve çok fazla büyük dosya içermediği sürece çok fazla sorunla karşılaşmamalısınız.

Artıları

 • Ekonomik
 • Başlamak için herhangi bir teknik beceriye ihtiyaç yok
 • Hosting sağlayıcınız tüm arka uç görevlerini yönetir

Eksileri

 • Büyümek için çok fazla alan sunmaz
 • Bir sunucuyu diğer müşterilerle paylaşmak, güvenlik ve performans sorunları için yüksek potansiyel anlamına gelir

Ortalama olarak, paylaşımlı web hosting planlarının maliyeti ayda 10 dolardan azdır.

Bir veya iki profesyonel web sitesine ihtiyacınız varsa, Birhost Paylaşımlı Kurumsal Hosting planımız iyi bir seçenektir. 3,99 $ / ay gibi bir fiyata dosya kayıplarını önlemek için tüm web içeriğine ve günlük yedeklemeler için disk alanı alabilirsiniz.

WordPress Web HostingWordPress Hosting maliyeti

Bu tür bir hosting hizmeti, özellikle WordPress kullanan web siteleri için özel olarak tasarlanmıştır.

WordPress web siteniz için en iyi performansı sağlayan platform, özel hız ve güvenlik ayarlarıyla birlikte gelir. Tek tıkla kurulum ve özel 7/24 WordPress destek ekibi de mevcuttur.

WordPress, blog oluşturma yetenekleriyle bilinmesine rağmen, başka amaçlar için fazlasıyla kullanılır. Örneğin, bir çevrimiçi mağaza, üyelik platformu, e-Öğrenim sitesi ve çok daha fazlasını WordPress kullanarak oluşturabilirsiniz.

Artıları

 • İyileştirilmiş performans ve güvenlik
 • Otomatik yazılım güncellemeleri
 • WordPress ile ilgili sorunları çözmek için özel bir uzman ekip

Eksileri

 • Tüm web sitelerinizi aynı hosting planında oluşturmak için sadece WordPress kullanmanız gerekir.

Ortalama bir WordPress web hosting planı, paylaşımlı bir hosting planından biraz daha pahalıdır. WordPress hosting planları $ 0,99 ay için $ 2.99 / ay . Daha pahalı planlar ise premium eklentiler ve günlük yedeklemeler gibi ek fonksiyonlar içerir.

VPS Web HostingVPS Hosting maliyeti

VPS (Sanal özel sunucu) hosting, yüksek trafik artışları yaşayan web siteleri için mükemmel bir çözümdür.

Bir sunucuda, her istemci kendisi için ayrılmış alanı ve kaynaklarını kullandığı için diğer web sitelerinin yaptığı hiçbir şey sizi etkilemeyecektir.

Ayrıca, sunucu ortamları üzerinde tam kontrol sahibi olmak isteyen teknik kullanıcılar için de tercih sebebidir. Paylaşımlı hostingten farklı olarak, çoğu VPS hosting planı tam kök erişimi sağlayarak kendi yazılım ve işletim sistemlerinizi kurmanıza olanak tanır.

Ancak, bir VPS kullanmanın bazı sunucu yönetimi becerileri gerektirdiğini unutmayın. Doğru yapılandırılmazsa, web sitesi güvenlik tehditlerine karşı savunmasız kalabilir. Bu nedenle, hosting sağlayıcınızın VPS destek hizmetleri de sunduğundan emin olun.

Artıları

 • Hosting ortamı üzerinde tam kontrol
 • Trafik dalgalanmalarını paylaşımlı hostingten çok daha iyi yönetir

Eksileri

 • Teknik olmayan kullanıcılar için daha zor olabilir

Genel olarak, çoğu web barındırıcısı, ayda yaklaşık 10 – 80 dolar arasında VPS hosting planları sunar.

Hosting paketleri Birhost VPS planları 10 $ / ay $ 36 / ay arasında ardışık her planla daha fazla disk alanı, bant genişliği, CPU gücü ve RAM elde edersiniz.

Bulut Web Hostingbulut hosting maliyeti

Yüksek çalışma süresi ve ölçeklenebilirliği nedeniyle, bulut hosting genellikle e-ticaret veya kurumsal siteler gibi büyük ölçekli projeler için kullanılır.

Daha önce bahsedilen web sitesi hosting türlerinin aksine, bulut hosting, bir web sitesini hosting için birden çok sanal sunucu kullanır. Web sitesi yüksek trafikle karşılaştığında, ziyaretçi hacmini sunucular arasında dağıtmak için yük dengelemeyi etkinleştirir.

Bir sunucunun çökmesi durumunda, diğeri web sitesini çalışır durumda tutacaktır. Bu, bulut hosting fiziksel donanım sorunlarına karşı daha dayanıklı hale getirir.

Bulut hosting, bant genişliği ve RAM gibi ek kaynaklara birkaç tıklamayla erişilebildiğinden, çoğu web sitesi hosting hizmetinden daha kolay ölçeklenir. Örneğin, bir trafik artışı bekliyorsanız, web sitesi performansını artırmak için daha yüksek katmanlı bir plan satın alabilirsiniz.

Artıları

 • Arıza süresi ve donanım sorunlarına daha az eğilimli
 • Yüksek trafik ve DDoS saldırılarını işlemek için yük dengeleme kullanır
 • Kolayca ölçeklenebilir

Eksileri

 • Ek kaynaklar kullanmaya karar verirseniz, genel maliyetler yüksektir.

Bulut hosting planları hosting firmalarının sunduğu imkanlara göre ucuz veya pahalı da olabilir 10 $ / ay için 70 $ / ay

Orta ölçekli işletmeler, daha düşük katmanlı planları seçmelidir.

Dedicated Hostingdedicated hosting maliyeti

Dedicated hosting, yalnızca web sitenize tahsis edilen eksiksiz bir fiziksel sunucu sağlar. Esasen, web siteniz üzerinde tam kontrole sahipsinizdir. İşletim sistemi seçimi, yazılım ve hosting ortamının genel yapılandırmaları dahil olmak üzere çok ayrıntılı olarak özelleştirilebilir.

Esneklik harika olsa da size özel olarak ayrılmış bir sunucuyu yönetmek, ileri düzeyde teknik bilgi ve beceri gerektirir. Ayrıca, hosting ortamınızın güvenliğini sağlamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

İki tür Dedicated sunucu türü vardır. Yönetilen ve yönetilmeyen. Yönetilen Dedicated sunucu planları, çözemeyeceğiniz bir hata olması durumunda profesyonel desteği içerir. Yönetilmeyen planlar ücretli müşteri desteğine sahiptir veya hiç müşteri desteği sağlamaz.

Özel hosting, öncelikle büyük miktarda trafiğe sahip web siteleri için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, aynı zamanda mevcut en pahalı web hosting seçeneğidir ve fiyat, ihtiyaç duyduğunuz kaynak ve yazılım paketlerinin miktarına bağlı olarak değişir.

Artıları

 • Fiziksel sunucunun tam kontrolü
 • İhtiyaçlarınıza göre tam yapılandırılabilir
 • Büyük miktarda trafiğe sahip büyük web sitelerini barındırabilir

Eksileri

 • Gelişmiş teknik beceriler veya bir profesyonel işe almayı gerektirir
 • Çok pahalıdır
 • Her zaman profesyonel müşteri desteğini içermez

Dedicated hosting fiyat aralığı 20 $ / ay için 100 $ / ay dır veya potansiyel olarak daha pahalı olabilir. Ayrıca, ek uygulama yazılımı veya güvenlik özellikleri kullanmak istiyorsanız daha da fazla ödeme yapmanız gerekebilir.

Alan adıAlan adı maliyeti

Alan adları , kullanıcıları bir web sitesine yönlendiren bir adres olarak çalışır. Bir alan adı olmazsa, insanların web sitemizi karmaşık bir IP adresi kullanarak bulması gerekir.

Basit işlevine rağmen, genel kullanıcı deneyiminin çok önemli bir parçasıdır. Bir alan adının yazılması ve telaffuz edilmesi ne kadar kolaysa, potansiyel ziyaretçiler için o kadar erişilebilir olur. Bu nedenle, günümüz dünyasında bir alan adı satın almak zorunluluktur.

Bir alan adının maliyetini etkileyen unsurlardan biri, üst düzey alan adıdır (TLD). Bu, alan adından sonra nokta simgesinin ardından takip eden uzantıdır.

Örneğin, birhost.com TLD ‘sini (www.birhost.com) kullanır. Bu TLD çok yaygın olarak kullanıldığından, çoğu ticari web sitesi için tercih edilen seçenek haline gelmiştir.

Doğal olarak, aynı zamanda .net veya .org gibi mevcut en pahalı TLD ‘lerdendir.

Birhost gibi birçok web barındırıcısı, yılda 9,99 dolardan başlayan fiyatlarla .com alan adları sunar.

Daha ucuz alternatifler istiyorsanız, .xyz ve .online da iyi seçeneklerdir. Her iki TLD de yıllık 0,99 dolar tutarındadır.

Bazı durumlarda, adın kendisi fiyatı etkileyebilir. Yüksek markalaşma potansiyeline sahip isimlerden sakının, alan adı kayıt şirketleri muhtemelen bunları yeniden satmak için satın almıştır.

Örnek olarak business.com ‘u ele alırsak basit gibi gözükse de 345 milyon dolara yeniden satılmıştır. Bu da onu tarihin en pahalı alanlarından biri haline getirmiştir.

Başlamak için bir alan adı oluşturucu kullanmayı deneyin, ardından kullanılabilirliği ve fiyatı kontrol edin. Farklı TLD ‘ler ile birleştiğinde, seçtiğiniz alan adının ve fiyatlarının uygunluğunu size gösterecektir. 

Adınızı ve adresinizi WHOIS’in herkese açık listelerinde gizlemek için alan gizliliği korumasına da ihtiyacınız olabilir. Bazı kayıt şirketleri, alan adı satın alımınızın yanı sıra bu tür bir özelliği içerirken, diğerleri ekstra bir ödeme talep eder.

Web Sitesi Sahibi Olmanın Diğer Maliyetleri

Web hosting ve alan adı harcamalarına ek olarak, bir web sitesi işletmek söz konusu olduğunda diğer maliyetlere dikkat etmeniz gerekir.

SSL Sertifikası

Bir SSL sertifikası, bir web sitesi sunucusu ile bir web tarayıcısı arasında aktarılan tüm verileri şifreler. Birincil amacı, yetkisiz kullanıcıların ödeme ayrıntıları gibi hassas bilgilere erişmesini engellemektir. Google, SERP ‘lerinde SSL özellikli web sitelerine öncelik verdiğinden , aynı zamanda önemli bir sıralama faktörüdür .

Bir web sitesinin SSL sertifikası kullandığını, web tarayıcınızın adres çubuğunun yanında bir asma kilit simgesi ve URL’de görünen bir HTTPS uzantısı olduğunda anlayabilirsiniz.

Çoğu web hosting sağlayıcısı, tüm planlarında ücretsiz bir SSL sertifikası verir. Bu sertifikalar veri iletimini korumak için gereken temel şifrelemeyi sağlayacaktır.

Daha fazla güvenlik özelliğine ihtiyacınız varsa, ücretli sürümleri de mevcuttur. Birhost,  0.60 $ / Ay’ dan başlayan ucuz SSL sertifikaları sunar . Fiyata üst düzey şifreleme, tarayıcılar arası uyumluluk ve mobil cihaz desteği dahildir.

Eklentilerwordpress eklentileri

Çoğu durumda, genel web sitenizin işlevselliğini geliştirmek için uzantı eklemek gerekir. Güvenliği artırmaya, iletişim formu oluşturmaya ve hatta açılır mesajlar eklemeye kadar çeşitli özelliklerin uygulanmasına yardımcı olurlar.

WordPress kullanıyorsanız, bu uzantılar eklentiler şeklinde gelir. Bazıları ücretsiz, diğerleri için ödeme yapmanız gerekir. Bazıları bir kerelik ücret alabilir, bazıları ise aboneliğe dayalı bir fiyatlandırma modeli kullanır.

Çoğu ücretsiz eklenti, resmi WordPress eklenti kitaplığında bulunur. CodeCanyon gibi üçüncü taraf pazaryerlerinde premium seçenekler de arayabilirsiniz.

Eklentiler 15 $ ve 200 $ arasında ortalama fiyatları vardır.

Temalar

Herhangi bir web tasarım beceriniz yoksa, web sitenizi görsel olarak geliştirmek için önceden hazırlanmış temalara bakmak en iyisidir. Çoğu içerik yönetim sistemi, aralarından seçim yapabileceğiniz ücretsiz başlangıç ​​seçenekleri sunar. WordPress ayrıca her türlü farklı web sitesi türü için temalarla dolu kendi dizinini sunar.

Ancak, bazı benzersiz tasarım özellikleri eklemek istiyorsanız, ücretli bir seçenekle gitmeyi tercih edin. Bunlar genellikle geliştirici desteği ve düzenli güncellemelerle birlikte gelir ve temanın her zaman doğru şekilde çalışmasını sağlar.

TemplateMonster gibi web sitelerinde ücretli temalar bulabilirsiniz. Fiyat aralıkları 7 $ – 200 $ civarındadır.  .

e-Ticaret Özellikleri

Magento , PrestaShop ve WooCommerce gibi birçok e-ticaret çözümü açık kaynaklıdır ve ücretsiz olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, bu platformlar yalnızca temel işlevlerle birlikte gelir, bu nedenle ek özellikler yüklemek için eklentiler almanız gerekir.

WooCommerce kullanıcıları için, uzantılar ücretsiz ile 249 Dolar arasında değişebilir . Ancak, çoğu maliyeti 49 doların altındadır.

AynısıZyro gibi bir çevrimiçi web sitesi oluşturucu kullanmak için de geçerlidir . Terk edilmiş alışveriş sepeti kurtarma ve çok kanallı satış gibi özellikleri etkinleştirmek için ayda 21,99 dolar tutarında e-Ticaret+ planına yükseltmeniz gerekir .

Pazarlama araçları

Sosyal medya, e-posta veya arama motorları aracılığıyla ürün ve hizmetlerinizin reklamını yapıyorsanız, çabalarınızı kolaylaştırmak için özel araçlara ihtiyacınız olacaktır. Bu özelliklerin genellikle satın alınması gerekir ve fiyatlar büyük ölçüde değişir. Bununla birlikte, yeni başladığınızda her araç için ayda 10-100 dolar ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Bir SEO çözümü için Ahrefs mükemmel bir çevrimiçi platformdur. Anahtar kelimeleri, geri bağlantıları, sayfadaki sorunları ve çok daha fazlasını analiz etmek için araçlarla birlikte gelir. Lite planı, bir kullanıcı için aylık 99 ABD Doları tutarındadır.

Ürünleriniz için e-posta pazarlama stratejileri planlıyorsanız, Mailchimp ‘i düşünebilirsiniz. 2000’den fazla aboneniz varsa ücretsiz olarak kullanabilir veya premium bir plan seçebilirsiniz. Paketler ayda 9,99 dolardan başlar.Ahrefs maliyeti

Özet

Bir web sitesine sahip olmanın toplam maliyeti, tercihlerinize ve önceliklerinize bağlıdır. Maliyet dağılımını gözden geçirelim:

 • Alan isimleri  ucuz uzantılar (.XYZ) bir dolardan daha az bir fiyata mal olabilir .com alan adları yaklaşık 10 $ / yıldır.
 • Paylaşımlı web hosting kişisel ve küçük işletme web siteleri için önerilen plandır. Çoğu hosting sağlayıcısı, ayda 3,99 dolar civarında planlar sunar.
 • WordPress web hosting paylaşımlı hosting planlarından biraz daha pahalıdır ve ayda 0,99 2,99 Dolar arasında bir fiyata mal olabilir .
 • VPS hosting sık trafik artışları bekleyen büyüyen web siteleri için en iyi çözümdür. Ortalama fiyat aralığı 10 $36 $ / ay arasında değişmektedir.
 • Bulut web hosting yüksek çalışma süresi ve kolay ölçeklenebilirliği nedeniyle büyük ölçekli projeler için tercih sebebidir. Orta ölçekli girişimler, ayda yaklaşık 10 dolar veya ayda 20 dolar ödemeyi bekleyebilir .
 • Dedicated hosting en pahalı web hosting yöntemi. Sunucunuz üzerinde tam kontrole sahipsinizdir, ancak bu kapsamlı teknik beceriler gerektirir. Ayda yaklaşık 20-100 $ veya potansiyel olarak daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Web hosting ve alan adının yanı sıra, WordPress gibi bir CMS kullanmayı düşünüyorsanız, SSL sertifikası, uzantılar, web sitesi temaları gibi diğer maliyetleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu faktörler, genel olarak bir web sitesinde ne kadar harcama yapacağınızı etkiler.

Birhost, web geliştirme hedefleriniz ne olursa olsun mükemmel hosting hizmetleri sunar. Bizim ile 7/24 müşteri hizmetleri ve % 99,8 kesintisiz çalışma garantisi ile web sitenizin yetenekli ellerde olacağını güvenebilirsiniz. Bir hosting planı seçin ve yolculuğunuza başlayın!