hosting şirketi
sınırsız hosting

Sınırsız Hosting Gerçekleri

Sınırsız Hosting, sınırsız disk alanı, sınırsız bant genişliği veya sınırsız E-posta. Hosting hizmeti veren firmaların bu sınırsız kaynakları nasıl sağlayabildiklerini hiç merak ettiniz mi?

Web hosting ararken, birçok web hosting firması tarafından kullanılan “sınırsız hosting” terimine rastlarsınız. Çoğu kişi bu terime aldanır ve web siteleri için gerçekten sınırsız hizmet alabileceklerine inanırlar. Ancak burada sınırsız hosting in güzel bir pazarlama taktiği olduğunu söylemek gerekir.

Sınırsız Hosting Nedir?

Sınırsız Hosting terimi sınırsız depolama, veri aktarımı ve ek alan adı kapasitesi sağlayan web hosting paketlerini ifade eder. Ancak dürüst olmak gerekirse, web hosting hizmetlerinde hiçbir şey sınırsız değildir.

Web hosting firmaları, fiyatların yanı sıra, sınırsız hosting terimini müşterilerin ilgisini çekebilecek cazip bir teklif olarak sunar. Ancak bu tekliflerin web hosting firmaları tarafından kullanılan en yaygın satış hilelerinden biri olduğu ve bir şirketin sınırsız hizmet sunmasının imkânsız olduğu açıktır.

Peki gerçek nedir?

Aslında cevap oldukça basittir. Hosting sağlayıcısı, tipik bir web sitesinin, kendisine ayrılan kaynakların çoğunu zaten kullanmayacağı varsayımıyla sınırsız kaynaklar içeren hosting planları sunar. Yeni kurulan ya da trafiği az olan siteler büyük alana ve bant genişliğine zaten ihtiyaç duymayacakları için sınırsız hosting hizmetinde sorun çıkmaz. Ancak web sitesi yüksek trafik almaya başladığında, firma tarafından ekstra ücretler karşılığında daha yüksek planlara geçmesi önerilir.

Size sınırsız bant genişliği, ziyaretçi sayısı, disk alanı, web siteleri, etki alanları vb.  sunan web hosting firmasına ait hizmet şartları sözleşmesini dikkatlice gözden geçirdiğinizde, bu avantajların gerçekte sınırsız olmadığını, sınırsızmış gibi zekice tasarlanarak sizlere sunulduğunu anlarsınız. Kısacası hosting firmaları için sınırsız, belirli sınırlar içinde kaldığınız sürece sınırsız anlamına gelir.

Sınırsız Bant Genişliği

Bant genişliği, hosting alanınızdan aktarılan veri miktarını ölçmek için kullanılan bir terimdir. Başka bir deyişle, belirli bir süre içinde bir sunucudan indirilen veya sunucuya yüklenen toplam veri miktarı anlamına gelir. Kısacası, erişiminiz ne kadar fazla bant genişliğine sahipse, web siteniz o kadar hızlı yüklenir.

Diğer taraftan, bant genişliği, bir web sitesinin aldığı görüntüleme sayısıyla doğrudan ilgili değildir. 100 KB boyutundaki bir web sayfasında yapılan tek bir görüntüleme, 1 KB’lık bir sayfaya yapılan 100 görüntüleme ile aynı miktarda bant genişliği kullanır.

Bir web hosting sağlayıcısının müşterilerine gerçekten sınırsız veya ölçülmemiş bant genişliği sunması kesinlikle imkansızdır, çünkü çoğu sağlayıcının zaten kendisi sınırlı kaynaklara (yani bant genişliği, depolama alanı, vb.) sahiptir.

Dolayısıyla, firmalar sınırsız bant genişliği sunduğunu söylediğinde, bant genişliğini şirketinin belirlediği aralıkta sınırsız olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Sınırsız Depolama Alanı

Bu tür hosting planlarında size sınırsız depolama alanı sunulur. Ancak depolama alanı inode hesaplaması ile sınırlanır. Şirketlerin çoğu size sınırlı sayıda inode verir.

Inode Nedir?

Linux, bir sunucudaki her dosya hakkında bilgi depolamak için inode’ ları kullanır. Sistemdeki her dosya bir inode ile eşleşir. Büyüklüğü ne olursa olsun sunucunuza kaydettiğiniz her bir dosya tek bir inode olarak kabul edilir.

Diyelim ki hostinginize WordPress kurdunuz. Bu durumda WordPress çok fazla destekleyici dosyaya, diyelim ki 15.000 dosyaya sahip olacaktır, bu durumda hostinginiz 15.000 inode tüketecektir.

Her hosting şirketinde inode limiti farklıdır.

Firmaların hizmet şartları sözleşmesini okursanız “100K inode’ dan fazlasını kullanamazsınız”. Ya da “50K inode kullanımından sonra web siteniz artık sunucuda yedeklenmeyecektir” şeklinde maddeler görürsünüz.

Bunların dışında,

Web hosting firmanız sınırsız alan sağladığını söylese de genellikle disk alanını ne için kullanabileceğinizi de kısıtlar. Örneğin çok sayıda resim veya video barındıramazsınız.

Bu nedenlerden dolayı, sınırsız alan veya inanılmaz derecede büyük miktarda disk alanı sağlayan web hosting firmalarının Hizmet Şartları Sözleşmelerine bakarsanız, size sunulan bu disk alanlarını zaten kullanamayacağınızı fark edersiniz. Çoğu durumda, koşullar, size verilen alanın yalnızca web sitesi için kullanılabilmesidir. Dolayısıyla kullanacağınız alan yedekleme dosyalarını, medya dosyalarını, video, veritabanı vb. gibi indirilebilir dosyaları içermez. Aynı zamanda hosting alanınızı bir tür yedekleme alanı olarak kullanamazsınız.

Sınırsız MySQL hesabı

Web sitenizi oluşturmak için kullanılan tüm bilgiler genellikle bir MySQL veritabanında saklanır. Dolayısıyla her web sitesinin kendi veritabanına ihtiyacı vardır, bu nedenle bir ana bilgisayar oluşturabileceğiniz veritabanlarının sayısını sınırlarsa, barındırabileceğiniz web sitelerinin sayısını da kısıtlar. Ya da tam tersi olarak web sitelerinin sayısını kısıtlarsa sınırsız MySQL hesabının pek bir önemi kalmaz.

Sınırsız E-posta

Sınırsız E-posta, gönderebileceğiniz veya saklayabileceğiniz e-postaların miktarından değil, oluşturulabilecek e-posta hesaplarının sayısını ifade eder. Dolayısıyla e-postalarınız, depolama veya bant genişliği konusundaki sınırlamalardan direkt olarak etkilenir.

Ayrıca, sınırsız E-posta planlarında, sunucunuz üzerinden toplu posta göndermeyi veya yüksek hacimli postalar almanıza izin verilmez.

Sınırsız Hosting Planları ile ilgili oluşabilecek sorunlar

Web sitenizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için teknik destek, çalışma süresi, iletişim ve SEO sıralaması gibi belirli özelliklerin eksiksiz olması gerekir.  Sınırsız planlarda, web sitenizin en iyi şekilde çalışmasını engelleyebilecek bazı operasyonel sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sınırsız hosting fiyatları, genellikle en ucuz paylaşımlı hosting fiyatlarıdır. “Ucuz sınırsız hosting” ya da “Ücretsiz sınırsız hosting” sloganlarıyla pazarlanır. Profesyonel üst paketlere bakarsanız daha pahalı olmalarına rağmen sınırsız olmadıklarını görürsünüz.   Şirketler genellikle sadece müşteri çekmek için bu tekniği kullanırlar. Çünkü bir şirketin bu kadar ucuz fiyatlarla sınırsız kaynak sunması zaten beklenmemelidir.

Dolayısıyla herkese ait sınırsız hosting planlarının bulunduğu bir sunucuda yer almak, aşağıdaki sorunlara yol açabilir.

 • Daha sık teknik arıza
 • Daha yavaş yanıt süreleri
 • Daha az destek
 • Daha fazla güvenlik tehdidi
 • SEO sıralamalarında daha alt sıralara gerileme
 • Daha yüksek hemen çıkma oranı
 • Artan zaman aşımı süreleri
 • Sunucunun yoğun kullanımı nedeniyle hosting firmasının uyarı yapmadan sonlandırabileceği hizmetler

Sınırsız Hosting Mümkün mü?

sınırsız hosting mümkünmü

Sınırsız hosting hizmetinin mümkün olup olmadığını sormak, bir sunucunun sonsuz miktarda fiziksel alana sahip olup olamayacağını sormakla aynıdır. Aynı zamanda, dünya çapında sonsuz miktarda veri ileten, sonsuz sayıda kabloya sahip mi sorusu ile aynı şeydir. Elbette bu mümkün değildir.

Gerçek şu ki sınırsız hosting sadece bir pazarlama stratejisidir. GERÇEKTEN SINIRSIZ HOSTING DİYE BİR ŞEY YOKTUR.

Adil Kullanım Nedir?

Aşırı satış yapan çoğu web hosting firması, Adil Kullanım Politikası kapsamında sınırsız hosting sunduğunu söyler. Bu Adil Kullanım Politikası, “yalnızca belirli bir kaynak alt kümesini kullandığınız sürece web sitenizi barındırmakta özgürsünüz” anlamına gelir.

Büyük miktarda bant genişliği veya depolama alanı kullanmayı denerseniz kısa zamanda size sunulan sınırsız hosting hizmetinin aslında sınırlarının olduğunu keşfedersiniz. Adil Kullanım Şartlarını ihlal ederseniz web siteniz cezalandırılır.

Her web şirketinin müşterileri arasında paylaşmak için sınırlı kaynakları vardır ve adil paylaşımınızdan fazlasını kullanırsanız, diğer müşterilerin deneyimini olumsuz etkilersiniz. Hosting şirketleri öyle bir duruma asla izin vermezler.

Bir web araması yaparsanız, çok fazla kaynak kullandıkları için “sınırsız” planları askıya alınmış siteler hakkında yüzlerce şikâyet bulabilirsiniz.

Hizmet Şartları Sözleşmesini Mutlaka Okuyun?

Herhangi bir ihlalden kaçınmanın en iyi yolu, ne kadar bant genişliğine ihtiyacınız olduğunu tahmin etmek, kullanım politikasını kontrol etmek ve hizmet şartları sözleşmesini dikkatlice gözden geçirmektir. Hizmet koşulları, genellikle bant genişliği ve depolama alanıyla ilgili sınırlamaları değerlendirmek için ihtiyaç duyacağınız bilgileri sağlar.

Birhost Sınırsız Hosting Hizmeti Sağlıyor mu?

Sınırsız planların gerçekten sınırsız olmadığını, daha fazla müşteri kazanmak için hosting firmalarının kullandıkları bir pazarlama taktiği olduğundan bahsettik.

Birhost, hosting planlarında bu yanıltıcı pazarlama tekniğini kullanmaz. Birhost olarak mantıklı olmayan planları satmayız. Tek bir sunucuya yüzlerce hatta binlerce “sınırsız” web sitesi kesinlikle koymayız. Çünkü bu durum sunucu kapasitesinin üzerinde veya maliyetin altında satış yapmak anlamına gelir.

Birhost’ ta sınırsız hosting seçenekleri yoktur. Hosting paketlerimiz müşteri İhtiyaçlarına göre gerçekçi olarak tasarlanmış güvenli, performanslı  ve ölçeklenebilir seçenekler sunar. Dolayısıyla Birhost müşterileri kendilerine sunulan hosting seçeneklerini diledikleri şekilde kullanabildikleri için Sınırsız Hosting seçeneğine zaten ihtiyaç duymazlar.

Doğru Hosting Firması Nasıl Seçilmelidir?

Siteniz için doğru hosting planını ararken, “sınırsız özellikler” tekliflerinin cazibesinden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

İlk olarak, web sitenizin performansını etkileyecek başlıca özellikleri kontrol edin

 • Web hosting güvenliği,
 • İzin verilen disk alanı,
 • Sunulan trafik,
 • Teknik destek içeriği

Bunları kontrol ettikten sonra, biraz daha derin araştırma yapabilir ve şunları da kontrol edebilirsiniz:

 • Her kullanıcı için izin verilen park edilebilecek alan adları,
 • İzin verilen veritabanları,
 • Kullanıcı başına oluşturulabilen e-posta hesapları,
 • Varsa tek tıkla script kurulumu,
 • Para iade garantisi,
 • Varsa ücretsiz alan adları,
 • Ücretsiz site oluşturucu özelliği.

Hosting firmalarının “sınırsız” özellik vaadine kapılmayın. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu bir pazarlama hilesinden başka bir şey değildir. Bunun yerine, trafik, bant genişliği ve disk alanı gereksinimleri açısından web sitenizin gerçekten neye ihtiyaç duyduğunu analiz edin. Belki de belirli özellikte bir hostinge ihtiyacınız var? Doğru hosting seçeneklerini ararken her şeyi masaya koyun. Belirli ihtiyaçlar nedeniyle yine de sınırsız hosting seçeneğine karar verirseniz, her zaman web sitesi dosyalarınızı yedekleyin. Aksi takdirde, hosting şirketinin Hizmet Şartlarını ihlal ederseniz her şeyinizi kaybedebilirsiniz.