hosting şirketi
Web hosting Güvenliği

Güvenli Hosting Nedir?

Güvenli hosting, bir web sitesini ve ziyaretçilerini siber saldırılardan korumaya odaklanan bir web hosting yaklaşımıdır.

Web sitesiniz nasıl olursa olsun, güvenlik göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurdur. Çünkü tüm web siteleri herhangi bir zamanda saldırıya uğrayabilirler. Neticesinde web siteniz onarılamayacak şekilde hasar görebilir. Daha da kötüsü, ziyaretçilerinizi de tehlikeye atabilirsiniz.

Tüm bunlardan kaçınmak için güvenli bir web hosting firması seçmek çok önemlidir. Eğer hosting firmanız web sitenizin saldırıya uğramasına izin veriyorsa, hizmetinin ne kadar hızlı ya da ekonomik olduğunun bir önemi yoktur.

Web sitenizin hem hızlı hem de güvenli olmasını istiyorsanız, hizmeti satın almadan önce tam olarak hangi güvenlik özelliklerinin sunulup sunulmadığını öğrenmeniz önemlidir.

Çoğu web hosting firması, standart güvenlik uygulamalarından en az birkaçını uygular ancak bu size gerçek anlamda ne kadar güvende olduğunuz konusunda fikir vermeyebilir. Bu sebeple, sitenizi güvende tutmak için sizin ve hosting şirketinizin alabileceği bir dizi farklı güvenlik önlemini inceleyelim.

Hosting Güvenliği Neden Önemlidir?

guvenlik neden onemlidirWeb sitenizin güvenliği işinizi, markanızı ve sitenizin itibarını korumak için önemlidir. Ayrıca finansal kaybı ve web sitenizin kapanmasını önlemek için son derece gereklidir.

İnternet, suçlular da dahil olmak üzere herkes için erişilebilir bir platformdur. Dolayısıyla internet, başkalarının bilgilerini çalmak, tehdit ederek para istemek veya gizli bilgileri elde etmek için kullanılabilir.

Diğer taraftan, bir saldırıya maruz kalırsanız, Google arama sonuçlarında “Bu site saldırıya uğramış olabilir” uyarılarına ve aşağıdaki maliyetli ve yan etkileri uzun sürecek zararlara yol açar.

 • Sitenizin tüm verilerini kaybedebilirsiniz
 • Müşterilerinizin güveni azalır ya da kaybolur
 • Önemli iş veya müşteri bilgileri kopyalanarak sızdırılabilir
 • Web siteniz veya e-posta adresleriniz kara listeye alınabilir
 • Arama sıralamalarında büyük düşüşler yaşarsınız
 • Gelir ve itibar kaybı yaşamanız kaçınılmazdır

Sonuçta, verilerinizi düzenli olarak yedekleyen, güvenli bir hosting sunucu olmadan, yaptığınız yatırımları kaybetme ihtimaliniz her zaman vardır.

En yaygın hosting güvenliği önlemleri nelerdir?

Peki ne tür önlemler bir sunucuyu daha güvenli hale getirir? Aşağıda, en bilinen hosting güvenliği önlemlerinin neler olduğuna ve sitenizi nasıl koruduklarına bakacağız. Aynı zamanda nasıl çalıştıklarını inceleyeceğiz.

Firewall Koruması (Güvenlik Duvarı)

Güvenlik duvarı, sunucuya gelen istekleri web sunucusuna ulaşmadan önce filtreleyen bir yazılım parçasıdır. Bir web sitesindeki verilere kimin erişmek istediğini tespit edebilir ve buna yetkili olup olmadıklarını denetler. Güvenlik duvarları bu sayede, sunucunuzu veya ağınızı kötü niyetli veya gereksiz ağ trafiğinden koruyarak dışarıdan gelen siber saldırganlara karşı koruma sağlar.

Firewall uygulamaları, web sitenizi korumak için trafik akışını kullanıcı tanımlı bir dizi kural temelinde izler. Bu sayede istenmeyen web trafiğinin sitenize erişmesini engeller. Hack girişimlerine, DDoS saldırılarına, siteler arası komut dosyası çalıştırmaya, SQL enjeksiyonuna ve sıfır gün açıklarına karşı koruma sağlar.

IP adresi kara listeleri ise suçlulardan gelen bağlantıları engelleyen en yaygın Firewall filtreleme türüdür.

Güvenlik duvarları %100 güvenli midir?

Çok gerekli olmakla birlikte bir güvenlik duvarı size tam olarak güvenlik sağlayamaz. Saldırılara karşı ilk savunma hatlarından biridir, ancak tek başına sizi %100 korumayacaktır. Bu nedenle, internet güvenliği paketinin parçalarından sadece birisidir.

DDoS Koruması

DDoS saldırısı, bir web sitesine aynı anda binlerce isteğin gönderilerek büyük miktarda trafiğin yaratılmasıdır. Bu durum, işlemciye aşırı yüklenilmesi neticesinde, web sitelerinin yavaşlamasına ya da kapanmasına sebep olur.

DDoS Saldırılarını Kim Başlatır?

DDoS saldırıları genellikle otomatiktir. Web sunucularına dağıtılmış (genellikle ele geçirilmiş) bilgisayar ağlarından hacimli istekler gelir. En çok rastlanılan DDoS saldırıları organize suç çeteleri ya da aktivist gruplar tarafından yapılmaktadır.

DDoS Saldırılarından Nasıl Korunulur?

Bir DDoS saldırısına karşı korunmanın en iyi yolu, bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmaktır. Bu, gerektiğinde ek sunucu kaynakları sağlayarak DDoS saldırılarına karşı koruma sağlar. Diğer taraftan, kötü niyetli olarak kabul edilen trafiği reddedebilen bir güvenlik duvarı da etkili bir çözümdür.

Bu önlemler sayesinde DDoS saldırıları, normal trafik halen çalışırken engellenir.

Antivirüs ve Antimalware Korumaları

Güvenli Hosting-Antivirüs

Güvenli Hosting-Antivirüs

Temel olarak iki tür Antivirüs koruması vardır:

 1. E-postalarınız için koruma (Antivirüs ve Anti Spam filtreleri)
 2. Sunucu dosyalarınız için koruma

Bilgisayar virüsleri gizli verilerinizi ve operasyonel bütünlüğünüzü ciddi şekilde tehlikeye atabilir.

Bir sunucudaki hosting hesaplarına dosya yükleme izni verilirse, bu dosyalar, bilerek veya bilmeyerek kötü amaçlı yazılım içerebilir. Eğer hosting sunucusunda depolanan kötü amaçlı yazılım çalıştırılırsa sunucudaki tüm siteler etkilenebilir. Bu sebeple antivirüs kullanan hosting sunucuları, kötü amaçlı dosyaları hemen algılayabilir ve temizleyebilir.

Güvenli bir web hosting platformu, düzenli olarak güncellenen ve sürekli olarak izlenen sağlam bir antivirüs sistemi içermelidir.

Anti-Virüs Korumasında Nelere Bakmalı?

Bu güvenlik sistemi, yalnızca web sitenizin barındırıldığı veri merkezini korumakla kalmamalı, aynı zamanda her bir site için arka uç korumasına sahip olmalıdır.

Ağ İzleme

Ağ izleme, bir ağı izleme ve sorunları anında tespit ederek çözme sürecidir. Web hosting planınız ne kadar güvenli olursa olsun, her zaman bir saldırı olasılığı vardır. Hiçbir sistemin tamamen bağışık olmadığı da unutulmamalıdır.

Siteniz saldırıya uğrarsa, web hosting firmasının mümkün olan en kısa sürede müdahale etmesi beklenmelidir. Bu nedenle özellikle hassas veriler canlı güvenlik izleme yazılımları ile korunmalıdır. Bunula birlikte saldırıları önlemek için görevli bir personelin fiziksel donanıma ve web sitelerindeki trafiğe göz kulak olduğuna emin olmalısınız. Bu durum, web hosting platformundaki trafiğin ve etkinliğin sürekli olarak analiz edildiği anlamına gelir. Herhangi bir anormallik ortaya çıkarsa canlı bir insana rapor edilecektir.

Dolayısıyla, ağ izleme için özel bir personel bulundurmayan hosting firmalarından kaçınmanız tavsiye edilir.

SSL Güvenlik Sertifikaları

Güvenli Hosting-SSL

Güvenli Hosting-SSL

SSL (Secure Sockets Layer) sertifikaları, bir web sitesinin sunucuları ile ziyaretçilerin tarayıcıları veya cihazları arasında güvenli bağlantılar kurmak için kullanılır.

SSL, web siteniz ve ziyaretçileriniz arasında geçen bilgileri şifreler. Bu sayede iki taraf, üçüncü bir tarafın gizli kalması gereken verileri ele geçirmesinden korkmadan bilgi alışverişinde bulunabilir.

Web siteniz üzerinden ödeme kabul ediyorsanız, oturum açma bilgileri soruyorsanız veya dosya aktarıyorsanız, SSL güvenliğine sahip olmak özellikle önemlidir. SSL, kullanıcı ile web sitesi arasında gizli verileri koruyan güvenli, şifreli bir iletişim kanalı oluşturur. Dolayısıyla bu tarz bir web siteniz varsa hosting planınızda sitenizin HTTPS modunda çalışmasına izin veren bir SSL Güvenlik Sertifikası bulunduğundan emin olmanız gerekir.

Bununla birlikte Google Chrome ‘un 2018’den itibaren SSL’ i tüm siteler için standart bir uygulama haline getirdiğini ve SSL olmayan siteleri ise “güvensiz” olarak işaretlemeye başladığını bilmelisiniz.

E-posta Spam Filtreleme

Spam e-postalar site güvenliği için önemli bir tehdit oluşturmaz. Ancak büyük ölçekli bir e-posta trafiği DDoS saldırısıyla aynı soruna neden olabilir.

E-posta spam filtreleri, istenmeyen ya da virüs bulaşmış e-postaları (spam olarak adlandırılır) algılar ve posta son kullanıcıya ulaşmadan engeller. İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS), gelen e-postaların spam dağıtmadıklarından emin olmak için spam filtreleri kullanır.

E-posta spam filtreleme, ikinci bir güvenlik katmanıdır. Posta hesaplarınızın güvenliğinin en yaygın biçimidir ve size istenmeyen e-posta saldırılarını durdurmaktan daha fazla yardımcı olacaktır.

Spam filtreleri şunları yapabilir:

 • İstenmeyen postaları engeller
 • Kötü amaçlı yazılımları ve virüsleri durdurur
 • Kesintileri en aza indirir
 • E-posta depolama maliyetlerini düşürür
 • Önemli e-postaları kaçırma şansınızı azaltır
 • İtibarınızın olumsuz etkilenmesini önler

Günümüzde e-posta spam filtresi kullanımı hosting güvenliği için bir zorunluluktur.

Yedekleme

Güvenli Hosting-Yedekleme

Güvenli Hosting-Yedekleme

Web sitenizi güvende tutmanın belki de en iyi yolu, düzenli olarak yedeklenmesidir.

Yedekleme, web sitenizde meydana gelebilecek bir problem durumunda geri yükleme yapabilmek için dosyaların ve veritabanlarının kopyalanmasıdır. Web sitenizin yedeklerini oluşturmak, en kötü durumda bile sitenizin güvenli ve sağlam bir şekilde saklanmasını ve yeniden yüklenmeye hazır olmasını sağlar.

Yedekleme esnasında dosyalar, içerik, medya ve veritabanları gibi web sitesi verileriniz kopyalamalıdır. Aynı zamanda yedeklemenin tamamlandığı sırada sunucuda bulunan tüm e-postaların da yedeği alınmalıdır.

Yedekleme işleminde dikkate alınması gerekenler:

 • Otomatik yedeklemeler ne sıklıkla gerçekleşiyor?
 • Kaç farklı yedek kopyası depolanıyor?
 • Sitenizi kendiniz manuel olarak yedekleyebiliyor musunuz?
 • Herhangi bir alan limit var mı?

Bir web hosting firması seçerken, firmanın sunucuları ne sıklıkla yedeklediğini, hangi yöntemi kullandıklarını ve yedeklerini nerede saklandığını öğrenmeniz gerekir.

Başarılı web hosting firmaları, planlarında yedekleme hizmetini kullanıcılarına mutlaka sunmalıdır.

Alan Adı Gizliliği

Bir alan adı satın aldığınızda, adınız, adresiniz ve diğer iletişim bilgileriniz, alan adı gizliliği satın almadığınız sürece, ona sahip olmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir hale gelir. Genellikle sunucunuz aracılığıyla hosting firması tarafından sunulan bu tür koruma, bilgilerinizi gizli tutar.

Alan adı gizliliği, e-posta spam filtrelemesine benzer şekilde, sunucunuzdan çok sizi korumakla ilgilidir. İşinizin doğasına bağlı olarak alan adı gizliliği sizler için önemli bir husus olabilir.

Bazı Hosting Türleri Diğerlerinden Daha Güvenli mi?

Seçtiğiniz hosting ortamı, genel güvenliğiniz üzerinde doğrudan etkilidir.

VPS, VDS, paylaşımlı hosting, WordPress hosting, e-ticaret hosting gibi farklı hosting planları, farklı güvenlik seviyeleri ve seçenekleriyle gelir.

Paylaşımlı ve Paylaşımsız Hosting

Bir sunucuyu yüzlerce başka siteyle paylaşacağınız için, paylaşımlı barındırma muhtemelen en az güvenli barındırma türü olacaktır. Ancak bu durum sitenizin bulunduğu ana sunucunun güvenlik protokolleriyle direkt bağlantılıdır.

Örneğin, bazı paylaşımlı hosting hizmeti veren ana sunucular 7/24 sunucu izleme, şifreleme, spam koruması kullanır ve hatta entegre CDN ‘ler sunar.

Bu sayede, sizin tarafınızdan fazladan bir çaba harcamadan sitenizin güvenliği sağlanmış olacaktır.

En Güvenli Hosting Planı Hangisidir?

Paylaşımlı Hosting kullanmak, sitenizde olası bir güvenlik riskine yol açar, çünkü aynı sunucudaki diğer sitelere yapılan bir saldırı siteniz için yansımalara neden olabilir.

Hosting şirketleri, güvenlik sorunları olmamasını sağlamak için yatırım yaparlar ancak bir sunucuyu düzinelerce veya yüzlerce başka web sitesiyle paylaşmaktansa, bir VPS (Sanal Özel Sunucu) veya bir Dedicated sunucu kullanmak, doğası gereği daha güvenlidir.

İyi Yazılım Kullanın ve Güncel Tutun

Dünyanın en güvenli hosting ortamı dahi içinde güvenlik sorunları olan bir yazılım kullanırsanız sizi güvende tutamaz. Saygın yazılımları kullanmak ve yeni sürümler çıktıkça güncel tutmak web sitenizi kötü niyetli saldırılara karşı korumaya yardımcı olacaktır.

E-Ticaret Siteleri için Güvenlik

Kredi kartı bilgileri gibi hassas verilerini toplamak ve depolamak için ek koruma düzeylerine ihtiyacınız olacağından, genel olarak bir e-ticaret barındırma ortamı daha yüksek güvenlik standartlarına sahip olmalıdır.

E-ticaret için tasarlanmış sunucuların bazı güvenlik özellikleri şunları içerir:

 • Paketlenmiş SSL sertifikası
 • PCI uyumlu ödeme işlemcisi
 • DDoS koruması
 • Düzenli yedeklemeler
 • Sunucu ve site çapında güvenlik duvarları

Dedicated ve VPS barındırma gibi sunucu ortamları diğer hosting türlerine göre daha güvenlidir.

Ancak, E-Ticaret Web Sitesi sahibi iseniz, teknik sistem yöneticisi bilgisi ya da desteği olmadan, daha az güvende olacağınızı unutmamalısınız.

Güvenli Bir Sunucuda Nelere Bakmalıyım?

Yukarıdaki bilgilerin tümünü göz önünde bulundurmak, ihtiyaçlarınız için doğru ve güvenli bir hosting sunucusu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Güvenli bir sunucu ararken akılda bulundurulması gereken özellikleri özetlersek:

 • SSL sertifikası dahil mi? veya kolayca satın alınabiliyor mu?
 • Kredi kartı ödemelerini güvenli işleme yeteneği var mı?
 • Web sitesi ve sunucu girişlerini korumak için iki aşmalı kimlik doğrulama var mı?
 • Daha güvenli hosting planlarına yükseltme seçeneği var mı?
 • Kötü amaçlı yazılımları ve güvenlik açıklarını tarayan araçlar var mı?
 • E-posta spam koruması var mı?
 • Otomatik yedeklemeler ve sistem geri yükleme hizmetleri var mı?
 • Olağandışı site trafiği etkinliği için düzenli ağ izleme var mı?
 • Web sitesi ve sunucu seviyesinde kullanıcı izinleri atama yeteneği var mı?

Birhost Güvenli bir Hosting Firması mı?

Birhost, 7/24 güvenlik ve DDoS koruması sunan güvenilir bir hosting firmasıdır. Birçok güvenlik özelliğini planlarında standart olarak sunar.

Birhost’ ta güvenlik her zaman birincil önceliktir. Web güvenliği söz konusu olduğunda, Birhost olarak her türlü önlemi alır, gelişen teknolojileri sürekli olarak değerlendirir ve web sitelerimizin güvenlik açığını azaltmak için gereken her türlü önlemi uygularız.

Güvenlik sizin için önemli ise Birhost size ihtiyacınız olan tüm güvenlik araçlarını sağlayacaktır.

Sonuç olarak ;

Web sitesi sahipleri sitelerinin güvenliğinden kendileri sorumludur. Bu amaçla, web hosting sağlayıcılarının yetkisiz erişime, kötü amaçlı yazılımlara, gizlilik ihlallerine ve diğer türdeki siber saldırılara karşı koruma sağlamak amacıyla ihtiyaç duyulan işlevselliği sunduğundan emin olmanız gerekir.