hosting şirketi
WordPress-Hosting

WordPress Hosting

WordPress, web sitesi oluşturmanız için en iyi yollardan biridir. Kullanım kolaylığı ve düşük maliyeti birçok kişinin kullanmayı tercih etmesindeki başlıca etkenlerdir. Ancak tema ve eklentileri kullanmaya başlamadan, web siteniz için en iyi WordPress hosting hizmetini bulmanız gerekir. İlk bakışta benzer görünen hosting planları yapan yüzlerce şirket bulabilirsiniz. Ancak web siteniz için hangisinin en iyi WordPress hosting olduğuna karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli faktörler vardır.

İyi Bir Kontrol Listesi Oluşturmak

WordPress Kontrol ListesiWeb siteniz için en iyi WordPress hosting hizmetini ararken, kontrol etmeniz gereken maddeler vardır:

 • PHP sürümü
 • MySQL sürümü
 • HTTPS desteği
 • Tek tıkla WordPress kurulumu
 • Önbelleğe Alma (Caching) özelliği
 • Çalışma süresi garantisi
 • E-posta veya telefon desteği

Bir geliştirici değilseniz veya daha önce hosting satın almadıysanız, listedeki ilk üç madde size biraz yabancı gelebilir. Hosting şirketlerinin sunucularında yüklenmiş olan WordPress’ in son sürüm olup olmadığını WordPress.org adresinden kontrol edebilirsiniz.

WordPress ayrıca HTTPS’ yi önerir. İyi bir hosting şirketi ya premium SSL sertifikaları satar ya da blog okuyucularının web sitenize güvenli bir şekilde erişmesini sağlamak için ücretsiz bir üçüncü taraf hizmeti kullanmanıza izin verir.

WordPress Hosting için tam olarak yönetilebilen veya tek tıklamayla kolay kurulum sunan bir sunucu seçmenizi önemle tavsiye ederiz. WordPress’ i bir hosting alanına manuel olarak kurabilirsiniz, ancak bunu yalnızca deneyimli bir geliştiriciyseniz öneririz.

Son olarak, iyi hosting firmaları çalışma süresi garantisi ve birinci sınıf destek sunar. Çalışma süresi garantileri, genellikle, web sitenizin %99,9 veya daha fazlasının çalışır durumda olacağını garanti eder.

WordPress Hosting Türleri

wordpress-hosting--türleriWeb siteniz için en iyi hosting hizmetini bulmaya çalışırken göz önünde bulunduracağınız en yaygın WordPress hosting türlerinden bahsedelim.

Paylaşımlı WordPress Hosting

En yaygın ve en uygun fiyatlı, paylaşımlı hosting, birden çok kullanıcı hesabını tek bir sunucuda birleştirir. Bu durum, bant genişliği ve bellek gibi kaynakları diğer kullanıcılarla “paylaştığınız” anlamına gelir. Paylaşımlı hosting, yeni başlayanlar için en iyi seçenektir, çünkü ilk başladığınızda geniş kaynaklara ihtiyacınız olmayacaktır.

Çoğu paylaşımlı hosting sağlayıcısı “tek tıklama” ile yükleme işlemi sunduğundan, WordPress’ i yüklemek de oldukça kolaydır. Hosting planınızı seçerek neredeyse hemen web sitenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Bulut WordPress Hosting

Bulut hosting, kullanıcılara dünya çapında bir sunucu ağı olan “bulut” üzerinde barındırılan bireysel sanal sunucular sunar. Bulut hostingin en büyük avantajı, sunucular dünyanın pek çok yerinde çalışır durumda olduğundan web sitenizin asla kapanmamasıdır. Bulut hosting, ihtiyaç duyduğunuzda talep üzerine daha fazla kaynak eklemek çok kolay olduğu için ölçeklenebilirliği ile de oldukça avantajlıdır.

Bulut hosting ölçeklenebilir olduğu için, dalgalı trafik veya yüksek patlamalar olabilecek sosyal ağ, resim paylaşımı veya viral içerik türü web siteleri için harika bir seçenektir.

WordPress için VPS Hosting

wordpress hostingVPS, sanal sunucu anlamına gelir ve bir hosting şirketinin fiziksel bir sunucuyu birden çok sanal sunucuya yazılım kullanarak bölmesi anlamına gelir. VPS, kendi sunucunuza sahip olmak için uygun fiyatlı bir seçenektir, ancak sanal sunucu ayarlarınızın kontrolü sizde olduğundan çalışması için teknik beceriler gerekir.

Orta ölçekli web siteleri için VPS harika bir seçenektir. Ancak WordPress’ i sunucunuza manuel olarak yüklemeniz ve tüm sunucu ayarlarınızı yönetmeniz gerekeceğini unutmamanız gerekir.

Özel Sunucu Hosting

Özel sunucu, bir hosting şirketinden kiralayabileceğiniz kendi bağımsız sunucunuzdur. Fiziksel sunucunun bakımını sizin için yaparlar ancak tüm ayarlar ve yazılımlar sizin yönetiminizdedir. Daha maliyetlidir, ancak kontrol %100 sizdedir ve sunucu kaynaklarının %100’ünü kullanırsınız. Bu sebeple büyük web siteleri ve işletmeler için en iyi seçimdir.

Yönetilen WordPress Hosting

Yönetilen WordPress Hosting, bir WordPress web sitesini yönetmenin en kolay (ve bize göre en iyi) yoludur. Hosting şirketi, yönetilen hosting ile sunucunuzu WordPress için tamamen optimize eder ve tüm güncellemeleri ve ayarları yönetir.

WordPress Hosting İçin Ucuz Hostingten Kaçınmak

Bunlar, WordPress web siteniz için doğru hosting hizmetini seçerken aklınıza gelebilecek sorulardan sadece birkaçı. Özellikle de WordPress destekli bir web sitesi hazırlamak için çok fazla yatırım yapmaktan kaçınmak istiyorsanız.

Ancak, WordPress siteniz için ucuz bir web hosting seçimi yapmak akıllıca bir karar olmayabilir. Burada, WordPress siteniz için bir hosting hizmeti seçme konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacak birkaç nedeni açıklayalım.

Sınırlı Sunucu Kaynakları

Wordpress Hosting Sınırlı Sunucu KaynaklarıKâğıt üzerinde kulağa ne kadar iyi gelse de ucuz hosting seçenekleri tarafından sağlanan sunucular, genellikle ciddi kaynak sınırlamaları ile birlikte gelir.

Bant genişliği sınırı, bellek sınırı, depolama sınırı veya başka bir şey olsun, özellikle bir WordPress sitesi için sistem gereksinimlerini bilmiyorsanız, kota sınırını hızla tüketebilirsiniz.

WordPress güçlü bir içerik yönetim sistemidir; web sitenizi çeşitli işlevlerle donatmanıza olanak tanır. Ancak sınırlı sunucu kaynakları ile bunlardan yararlanamazsınız.

Sonuç olarak, web sitenizin beklendiği gibi çalışmasını sağlamak için tavizler vermeniz gerekecektir.

Kötü Web Sitesi Performansı

WordPress Hosting Kötü Web Sitesi PerformansıWeb sitenizin mevcut performansını analiz etmek için, PageSpeed Insights uygulamasını kullanabilirsiniz. Diğer taraftan, performansı artırmak için bazı WordPress optimizasyonları da uygulayabilirsiniz.

Ancak, kontrolünüz dışında web sitesi performansını etkileyebilecek farklı etkenler vardır:

 • Sunucu, depolama için SSD sürücüsü kullanılıyor mu?
 • Yerinde bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) var mı?
 • Sunucunun lokasyonu nerede?
 • Arka uç yazılım yığını optimizasyonu var mı?

Ancak, ucuz hosting seçenekleri söz konusu olduğunda, genellikle SSD disk sürücüsü kullanılmaz, arka uç optimize edilmez ve kullanım durumunuz için en yakın sunucu konumunu sunulmayabilir. Ve tüm bu sınırlı sunucu kaynaklarıyla sitenizi nasıl optimize ederseniz edin, web sitenizi yavaşlar.

Bu durum bloğunuzu / işletmenizi etkileyebilir:

 • Kullanıcı deneyimi açısından (ziyaretçilerinizin web sitenizden ayrıldıktan sonra bir daha geri dönmez)
 • Olumsuz SEO etkileri (Google daha hızlı yüklenen web sitelerini sıralamaya daha meyillidir)

Bu nedenle, güvenilir bir web sitesi performansına sahip olmak için ucuz bir web hosting tercih edilmemelidir.

Sürekli Kesinti

WordPress Hosting Sürekli KesintiOrtalamanın altında bir performansa sahip olmak kabul edilebilir olsa da web sitenize erişimin durması önemli bir sorundur. Bu durum, birçok insanın bir süre ucuz bir hosting çözümü kullandıktan sonra fark ettiği bir şeydir.

Ucuz WordPress hosting hizmetleri satın aldığınızda uzun süren kapalı kalma sürelerine razı olursunuz. Tabii ki, premium WordPress web hosting seçeneklerinde bile kesintiler olabilir.  Ancak kesinti yaşama şansı bu tür servislerde çok daha düşüktür.

 Kötü Destek Kalitesi

WordPress Hosting Kötü DestekTeknik bir sorununuz veya faturalandırma sorununuz olduğunda ne yapacaksınız?

Destek kalitesini değerlendirmek istiyorsanız bunları aklınızda bulundurmalısınız:

 • Web sitenizdeki bir hatayı düzeltmenize yardımcı olacaklar mı?
 • Hatayı sizin için düzeltiyorlar mı yoksa düzeltmenizi mi söylüyorlar?
 • Destek ekiplerinin sorunlarınıza yanıt vermesi ne kadar sürecek?

Şaşırtıcı bir şekilde, yüzlerce web hosting hizmeti iyi bir destek sağlayamıyor (yüksek seviyeli planlarda bile). Ve ucuz hosting seçenekleri bu konuda daha da kötüleşiyor.

Bazı yaygın sorunları çözebilirler, ancak sonunda uzun bir destek kuyruğunda bekleyebilirsiniz ve teknisyenler tüm sorunları çözecek kadar yetenekli olmayabilir.

Üstelik 7/24 destek seçeneği alamayacaksınız, bu da WordPress sitenizde bir hata olduğunda değerli zamanınızı kaybedeceğiniz anlamına geliyor.

Bu nedenlerden dolayı, ucuz bir hosting sağlayıcısına gitmek gereksiz yere zamanınızı boşa harcayabilir.

Kötü Dokümantasyon

İster acemi ister uzman olun, sorunları bağımsız olarak gidermek için bir ürünü/hizmeti kullanırken herkesin dokümanlara ihtiyacı vardır.

Düşük maliyetli bir hosting çözümü söz konusu olduğunda, sunulan belgeler yararlı (veya güncelliğini yitirmiş) olmayabilir. Ya da daha kötüsü – kendi kendine yardım için herhangi bir belge sunmuyor olabilirler.

Uygunsuz Yedekleme Seçenekleri (veya Yedekleme Yok)

Ucuz bir alternatif hosting söz konusu olduğunda, günlük yedekleme seçeneğini veya yedekleri kolayca geri yükleme seçeneğini bulamayabilirsiniz.

Web sitenizde aktif olarak çalışıyorsanız ve düzenli değişiklikler yapıyorsanız, gerçek zamanlı veya günlük yedeklemeler olmadan, bir felaket durumunda web sitenizin en son sürümünü kurtaramayabilirsiniz.

Buna ek olarak, WordPress yedekleme eklentilerinin düşük maliyetli hosting hizmetleriyle iyi çalışmadığını da fark edeceksiniz.

Yeterince Ölçeklenemez

WordPress Hosting ÖlçeklenemezMevcut en ucuz hosting planına zaten yatırım yaptığınızı varsayalım. Sitenize gelen ve artan trafiğe uyum sağlamak için planınızı yükseltebilir misiniz?

Ucuz hosting hizmetlerinin çoğu gelecekteki gereksinimleriniz için ölçeklenebilir olmayabilir. Olsa bile, WordPress web sitenizi manuel olarak taşımanız gerekebilir ve bu konuda size yardımcı olunmayabilir.

Gizli maliyet

İyi web hosting seçeneklerini biraz pahalı olsa da, genellikle onu çekici bir teklif haline getiren çeşitli özelliklerle ( Ücretsiz SSL, Ücretsiz Günlük Yedeklemeler, Ücretsiz Kötü Amaçlı Yazılım temizleme vb.) birlikte gelirler .

Daha ucuz seçenekler, diğer sağlayıcıların ücretsiz olarak sunduğu temel özellikler için ekstra ödeme talep edebilirler. Ve bu şekilde, başlangıçta “ucuz” olduğunu düşündüğünüz hosting planı için daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir.

Sadece bu değil, sunucunuzdaki kaynak sınırlamaları nedeniyle, satın aldığınızda size söylenmeyen kaynak kullanımını aşmak için ekstra ödeme yapmanız gerekebilir.

Güvenlik sorunları

Siber güvenlik sorunlarının her yıl arttığını göz önünde bulundurarak, WordPress web sitenizin güvenliğini sağlamak önemlidir. Web sitenizin değerli olmadığını düşünseniz bile yine de kötü niyetli bir saldırının kurbanı olabilirsiniz.

Elbette, gereken güvenlik önlemlerinin düzeyi, sahip olduğunuz web sitesinin türüne (e-ticaret, blog, portföy vb.) bağlıdır. Ancak ucuz hosting teklifleriyle çoğu, minimum güvenlik özellikleri sunulmaz. Evet, ucuz hosting çözümlerinin web sitenizi umursamaması veya sunucunun düzenli olarak bakımını/güncellemesini yapmaması mümkündür.

Diğer taraftan, pahalı ancak kaliteli WordPress hosting hizmeti veren firmalar, güvenilir ana bilgisayarlar, otomatik yedeklemeler, güvenlik taramaları ve düzenli bakım hizmetleri gerçekleştirirler.

WordPress Hosting İçin Akıllıca Harcama Yapın

En pahalı WordPress hosting planına gitmek mutlaka çözüm değildir. Ancak tasarruf etmek için en ucuz planı seçmek de verimli değildir.

Başlangıçta hosting sağlayıcınızla ilgili herhangi bir sorun fark etmeyebilirsiniz ancak inanılmaz derecede düşük maliyetli bir anlaşmaysa, yakında sorunlarla karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bu nedenle, yukarıda listelenen tüm önemli faktörleri göz önünde bulundurarak, hosting gereksinimlerinizi değerlendirmeniz ve hosting sağlayıcınızın nerede olduğunu analiz etmeniz gerekir. Ardından WordPress web siteniz için doğru seçimi yapabilirsiniz.

Bir WordPress web sitesi oluşturmak kolaydır, ancak unutmamalısınız ki gereksinimleriniz gün geçtikçe artacaktır. Umuyoruz ki anlattıklarımız çerçevesinde artık WordPress siteniz için bir web hosting platformu seçerken ne yapacağınızı biliyorsunuzdur.