hosting şirketi
seo için anahtar kelime analizi

Anahtar kelime analizi, popüler kelimeleri ve cümleleri, insanların arama motorlarına girme şeklini araştıran bir SEO çalışmasıdır. Anahtar kelimeleri araştırmak, Dijital pazarlamacılara, optimizasyon çabalarına yön vermesi bakımından, belirli anahtar kelimeler için talebi ve organik arama sonuçlarında bu terimler için rekabet etmenin gereklilik ve zorluklarını daha iyi anlamalarını sağlar.

Bu yüzden anahtar kelime araştırması genellikle herhangi bir SEO kampanyasının ilk adımıdır ve SEO çalışmalarınız için bir pusula gibidir.

Anahtar kelime analizi nedir?

Anahtar kelime analizi, insanların belirli anahtar kelimelerin kaç kez aradığını doğrulamak ve aynı zamanda insanların bir fikri veya konuyu araştırmak için kullandığı yazım dilini araştırmakla da ilgilidir.

Bu nedenle, popüler anahtar kelimeleri araştırmak, arama motoru optimizasyonunun yalnızca büyük bir parçası değildir, aynı zamanda bir bütün olarak içerik pazarlamasının önemli bir unsurudur.

Bu araştırma, kullanıcı ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmemize ve arama ortamının sürekli değişen yazım dilinde güncel kalmamıza yardımcı olur.

İnsanların arama motorlarına yazdıkları kelimeleri araştırarak ve bu araştırma ile içerik oluşturmak sitenize daha doğru bir trafik sağlayacaktır.

Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Anahtar kelime araştırması, bir fikir özelliği taşıyan ana anahtar kelime ya da tohum anahtar kelime ile başlar. Bu kelime, sektör bilginizden veya sunduğunuz ürün ve hizmetlerden gelebilir.

Öncelikle bir anahtar kelime listesi oluşturmak gerekir. Bu anahtar kelimeler listesini çeşitlendirmek için, web sitelerinde ve sosyal ağlarda gezinirken keşfedeceğiniz terimleri not edin. Yeteri kadar İyi bir liste oluştuğunda, her bir anahtar kelimenin ne kadar popüler olduğunu ve arama motoru sonuç sayfalarında sizin ve rakipleriniz için pozisyonlarını inceleyin ve not edin. Bunu daha hızlı yapabilmek için bir araç kullanmanızı tavsiye ederim.

Anahtar kelime hacim ve rekabet değerlerini ölçmek için Google Ads uygulaması gayet uygundur ve ücretsizdir. Ancak Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, SERP sonuçlarını yani arama sonucu sıralamasındaki pozisyonları anlık göstermez.  SERP sonuçları için ayrı bir uygulama kullanmanız gerekir.

Ana teriminizi uygulamaya arattığınızda, kelimenin popülerliği, zorluk derecesi hakkında ayrıntılı bilgi alacaksınız. Bu araştırma aklınıza yeni anahtar kelime fikirleri de getirecektir.