hosting şirketi
Dedicated Hosting

Dedicated Hosting Nedir?

Dedicated Hosting, web siteniz, uygulamalarınız ve işiniz için tamamen kendinize ait bir sunucuya sahip olmanızı sağlayan bir hosting türüdür. Sadece size ait altyapı, büyük miktarda alan (depolama) ve sadece kullanımı size ayrılmış bant genişliği sunar. Kapsamlı işlem gücü, kaynakları diğer müşterilerle paylaşmaktan kaynaklanan sorunlar hakkında ise endişelenmenize gerek kalmayacak bir ortam sağlar.

Ek olarak, çok yüksek işlem hızları ve yüksek dereceli güvenlikle birden çok site barındırabilir ve birden çok uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Bunlar, Dedicated sunuculara, diğer sunucu türlerine göre en büyük avantajları sağlayan özelliklerdir.

Dedicated sunucular , bir sunucunun tüm önemli bileşenlerini kullandığınızda şirketinizin can damarı görevi görebilir. Bu sunucular, siz farkında olmadan şirketinizin günlük rutininin hayati bir parçası haline gelir.

Dedicated Hosting’ e Neden İhtiyaç Var?

 • Web sitenizin aynı sunucudaki diğer siteler tarafından yavaşlatılmasından bıktınız mı?
 • Artan sayıda web sitesi ziyaretçiniz ve müşteriniz için daha fazla alana ve hıza mı ihtiyacınız var?
 • Web siteniz mevcut web hosting planınızı aşarak ek maliyetler mi getiriyor?

Öyleyse, diğer adı özel barındırma olan Dedicated Hosting tam size göre olabilir.

Kimler Dedicated Hosting ‘e İhtiyaç Duyar?

Aşağıdaki işletme türlerinden herhangi birine sahipseniz veya yönetiyorsanız, özel bir sunucuya ihtiyacınız olabilir.

Özel barındırma hizmetinden yararlanabilecek kuruluş türleri şunlardır:

 • Büyük miktarda veriyi yöneten 500’den fazla çalışanı olan büyük şirketlere. İşletmeniz veritabanları, büyük envanter/tedarik zinciri altyapısı ve saatlik yüzlerce e-ticaret işlemi içeriyorsa, özel bir sunucuya ihtiyacınız vardır.
 • Sunucu ortamlarını kendi özelliklerine göre özelleştirmesi ve içerik yönetim sistemleri, özel yazılımlar, API güdümlü uygulamalar, hizmet yazılımları ve e-ticaret siteleri gibi kaynak yoğun web uygulamalarını çalıştırması gereken sistem yöneticileri, geliştiriciler ve bilgi teknolojisi işletmeleri Dedicated sunucu kullanmalıdır.
 • Ajanslar ve web hosting satıcıları, müşterilerinin web sitelerini barındırmak için özel sunuculara ihtiyaç duyar. Özel bir sunucu, çeşitli sağlayıcılarda birden fazla barındırma hesabını yönetmeye gerek kalmadan müşterilerini tek bir yerden yönetmelerine olanak tanır.

Özel Barındırma Avantajları

İşletmeniz yukarıdaki kategorilerden herhangi biriyle uyumlu mu? Cevabınız evet ise, web sitenizi yeni olanaklar dünyasına açma olanağına sahipsiniz.

 • Özel sunucular, gelişmek için ihtiyaç duyduğunuz gücü ve hızı sağlayarak işletmenizin kapalı kalma süresini önemli ölçüde azaltır.
 • Sadece size ait altyapı, sunucunuzun sizin tarafınızdan kullanıldığı anlamına gelir; o sunucunun tek sahibi sizsinizdir. Web hosting sağlayıcınızın kaynaklarını diğer müşterilerle paylaşmazsınız.
 • Özel sunucular, kurumsal web sitelerini veya uygulamaları desteklemek için büyük miktarda depolama alanına sahiptir.
 • Ayrıca birincil ve ikincil sürücülerde dosyaları tamamen yedeklemek için bolca yer vardır, bu da önemli verilerin hiçbir zaman kaybolmamasını sağlar.

Artan Hız

Diğer müşterilerle kaynaklarınızı paylaşmak yerine, yüksek hızlı ve güçlü web sitelerine ve uygulamalarına sahip olursunuz.

Özelleştirilebilir Konfigürasyonlar

Sunucunuzun yazılım ve donanım yapılandırmalarını, sizin ve işletmenizin ihtiyaçları doğrultusunda verimli bir şekilde çalışması için özelleştirebilirsiniz. Özel sunucular daha fazla bellek, işlem gücü, sabit disk alanı ve bant genişliği ekleyerek geliştirilebilir.

Daha iyi güvenlik

 • Özel bir sunucu ile güvenlik üzerinde tam kontrol elde edilir. Başka bir müşterinin güvenlik önlemi almaması nedeniyle kritik bir sorun yaşanmasına izin vermemiş olursunuz.
 • Hangi işletim sisteminin (OS) çalıştırılacağına ve işletim sistemi güncellemelerinin ne zaman yükleyeceğinize siz karar verebilirsiniz.
 • Ek olarak, özel barındırma planlarındaki güvenlik protokolleri PCI uyumludur ve hassas verileri güvenli bir şekilde işlemenize ve saklamanıza olanak tanır.
 • Bu yüksek dereceli ticari güvenlik, sitenizi DDoS ve diğer siber saldırılara karşı da korur.

Tam erişim

Dedicated Hosting, dosyalarınızı, veritabanlarınızı, e-posta hesaplarınızı, SSL sertifikalarınızı, etki alanlarınızı ve aradaki her şeyi doğrudan yönetmek için ihtiyacınız olan tüm araçları sağlar. Linux ‘ta özel sunucular, sahipliği ve işlevselliği korumanıza yardımcı olmak için cPanel ve Web Host Manager (WHM) içerir.

Tam kontrol

Dedicated sunucunuzu, bir hosting planıyla kolaylıkla edinebilirsiniz.

Yönetilen özel hosting planları, hosting sağlamayı ve destekledikleri müşterilere faturalandırmayı otomatikleştiren merkezi bir platform olan Web Hosting Manager Complete Solution ( WHMCS ) ile birlikte gelir .

Ayrıca, bir web sitesi veya uygulama ile ziyaretçileri arasında küresel ölçekte mümkün olan en iyi hızları sağlamanıza olanak tanıyan sunucunuzun veri merkezini de seçebilirsiniz.

Dedicated Sunucuyu Yönetmenin Yolları

İşletmenizin hedeflerini ve standartlarını karşılamak için özel sunucunuzu nasıl kurarsınız?

Dedicated Hosting, size doğru ortamı oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz yazılım ve donanımı sağlayarak işinizi kolaylaştırır.

 • Hesap Yönetim Paneli (AMP)– Müşterilerin alan adlarını, hesap/fatura bilgilerini, açık destek biletlerini ve ek hizmetleri merkezi bir konumdan yönetmesine olanak tanır .
 • cPanel ile sektör lideri sunucu yönetimi – Her türden işletmenin yeni FTP ve e-posta hesapları oluşturmasına, etki alanlarını ve alt etki alanlarını yapılandırmasına, veritabanlarını yönetmesine ve sunucudaki dosyaları izlemesine olanak tanır.
 • Web Host Manager (WHM)ile hosting hesapları oluşturun – Birden çok web sitesini yöneten kullanıcılara, özel kaynak tahsisi ile kullanıcı hesapları oluşturma yeteneği verir.
 • Güvenli Dosya Aktarım Protokolü (SFTP)kullanarak sunucunuzdaki dosyaları yönetin – Müşterilerin, dosya yükleme, oluşturma ve silme ve dosya izin ayarlarını yönetme dahil olmak üzere güvenli bir bağlantı aracılığıyla sunucu dosyalarını uzaktan yönetmesine olanak tanır.
 • Güvenli Kabuk (SSH) Erişimi ile komut satırından yararlanın – Her tür müşterinin sunucu tarafı uygulamaları yüklemesine ve FTP aracılığıyla gerçekleştirilemeyen diğer görevleri uzaktan gerçekleştirmesine olanak tanır.
 • İsteğe bağlı, ücretli bir eklenti olan Softaculous ile WordPress, JoomlaDrupal ve daha fazlası dahil olmak üzere popüler web sitesi uygulamalarının tek tıkla kurulum imkanı.
 • Sitenizi Backup Manager ile koruyun – Her türden müşterinin web sitesi dosyalarını ve veritabanlarını ayrı bir yedekleme sürücüsüne otomatik olarak yedeklemesine olanak tanır.

Dedicated Hosting İçin Ek Özellikler

Özel IP Adresi

Özel bir hosting planı seçerken, özel bir sunucu için önemli bir özellik, özel bir IP adresidir. Özel bir IP adresi, web sitenizi, paylaşılan sunucu alanında spam yapan müşterilerin neden olduğu cezalardan korumaya yardımcı olur.

SSL Sertifikası

SSL sertifikaları, müşterinizin özel bilgilerini aktarmanız için size güvenli bir yol sağlayabilir. Bu 2048 bit şifreleme, web siteniz veya uygulamanız ile müşterileriniz arasında güvenli veri aktarımı için mükemmel bir yöntemdir.

Uygulamalı Yükseltmeler

Özel sunucunuzun yönetimi, barındırma şirketindeki kurum içi uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından denetlenir. İşletim sistemi güvenlik yamalarınız, cPanel ve WHM güncellemeleriniz ve özel yapılandırmalarınız tamamen bu ekip tarafından yönetilecektir.

Ücretsiz Taşıma Araçları

Mevcut bir web siteniz varsa, ücretsiz web sitesi geçiş araçlarından ve kılavuzlarından yararlanmalısınız. Bu araçlar ve kılavuzlar, bir barındırma platformundan diğerine başarılı bir web sitesi aktarımı sağlamaya yardımcı olur.

Web sitesi geçişlerine yardımcı olması için yönetilen barındırma hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Sonuç

Özel bir sunucu ile Dedicated Hosting planlarını ne zaman düşünmeli?

 • Daha fazla depolamaya, en yüksek işleme hızlarına ve kurumsal düzeyde güvenliğe ihtiyacınız olduğunda.
 • Bir sunucuya ve tüm kaynaklarına %100 erişime ve denetime ihtiyacınız olduğunda.
 • Web siteniz ve uygulamalarınız için 7/24/365 uzman desteğine ihtiyacınız olduğunda.

İşletmenizin yüksek performanslı bir barındırma planına ihtiyacı varsa , Dedicated Hosting planlarımız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .