hosting şirketi
transfer web hosting

Web hosting firmasını değiştirmek için birçok neden olabilir. Sebepler, düşük disk alanından başarısız müşteri hizmetlerine veya sunucuların sık sık bozulmasına kadar değişebilir.

Yeni bir web hosting sağlayıcısına geçmek çok zor görünebilir. Ancak, gerçekte durum böyle değildir. Bu makale, bu konuda önemli noktalara değinmektedir.

Yeni bir web hosting firması

Yeni bir web barındırma hizmeti sağlayıcısı seçerken çeşitli yönlerini dikkate almanız gerekir. Bunların başında işletim sistemi (OS), bant genişliği ve disk alanı gereksinimleri, çalışma süresi ve müşteri hizmetleridir.

İşletim sisteminin türü (OS)

Bir web barındırma hizmeti sağlayıcısından diğerine geçiş yaparken, kullandığınızla aynı işletim sistemine (Windows veya Linux) bağlı kalmak daha iyidir çünkü geçişi kolaylaştıracaktır.

Çok iyi bir nedeniniz yoksa, işletim sistemini değiştirmeyin. Yeni bir işletim sistemi seçmeyi planlıyorsanız, bu işletim sisteminin yeni web hosting firması tarafından desteklenip desteklenmediğini kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca, sitenizin MySQL veya Access gibi bir veritabanına ihtiyacı var. MySQL hem Linux hem de Windows ile uyumlu olsa da, Access yalnızca Windows ile uyumludur. Bu nedenle, yeni bir işletim sistemine geçtiğinizde bu noktalara bakmak mantıklı olacaktır.

Bant genişliği ve disk alanı

Bant genişliği ve yeni web hosting hizmeti sağlayıcısı tarafından sağlanan disk alanı önemlidir. Yeni servis sağlayıcının aynı maliyetle daha yüksek bir bant genişliği ve disk alanı sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. Olmazsa, ikisi için bir maliyet-fayda analizi yapmanızı öneririz. Bu, makul bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Çalışma Süresi 

Çalışma süresi önemlidir, çünkü web siteniz kapalı olduğunda, sitenizdeki ziyaretçiler / müşterileri kaybedebilirsiniz ve bu durum sitenizin güvenilirliğini zedeleyebilir. Yeni servisinizin % kaç çalışma süresi sağlama taahhüdünde bulunduğuna emin olun.

Ayrıca, zamanlanmış bakımlarını ne zaman gerçekleştirdiklerini kontrol edin – yoğun saatlerde veya yoğun olmayan saatlerde. Yoğun saatlerde yapıyorlarsa, işletmeniz önemli miktarda trafik ve gelir kaybedebilir.

Müşteri hizmetleri

Yeni bir web servis sağlayıcı seçerken iyi müşteri hizmetleri çok önemlidir. Müşteri hizmetlerinin 24 saat ve haftada yedi gün olup olmadığını kontrol edin. Telefon görüşmeleri, SMS veya canlı sohbet kullanıyor olmalılar. Bu seçenekler daha hızlı iletişim sağlar. Servis sağlayıcının güvenilirliğini kontrol etmek için web barındırma hizmeti sağlayıcısının web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir web hosting servis sağlayıcısı belirledikten sonra neler yapılmalı?

 

Web sitenizi yedekleyin

Yeni bir web barındırma hizmeti sağlayıcısına geçmek, sitenizin HTML dosyaları, resimler, uygulama, komut dosyaları, eklentiler vb. dahil olmak üzere dosya kaybı gibi potansiyel tehlikelerden uzak duracak şekilde ayrı bir bilgisayarda yedek alarak onları güvence altına almalısınız. Tüm dosyaları indirmek için bir FTP kullanarak bunu yapabilirsiniz.

E-postayı yapılandırma

Sitenizi yeni web barındırma hizmeti sağlayıcısına taşıdıktan sonra, e-postanızın yapılandırmasını tekrar kontrol ettiğinizden emin olun. Bunu yapmamak, e-posta servisinin başarısız olmasına neden olabilir.

DNS değişiklikleri ve yayılımı

DNS’ iniz güncelleyinceye ve yeni servis sağlayıcınıza gönderinceye kadar transferiniz tamamlanmaz. O zamana kadar, yeni servis sağlayıcınız size geçici bir IP adresi atayabilir. Bu IP adresiyle, web sitesinin işlevsel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Alan adınızın ihtiyaç duyduğunuz şekilde değiştirilmesini sağlamalısınız. Bunun için yeni firmanızın teknik yetkilisi ile iletişim kurmanız gerekir. Nasıl değiştirileceği ile ilgili size yeterli bilgiyi vereceklerdir.

Dahili bağlantıları kontrol edin

Aktarım işlemi tamamlandıktan sonra, bağlantı kontrol araçlarını kullanarak sitenizdeki dahili bağlantılarınızı kontrol edin. Tüm bağlantıların geçiş öncesinde olduğu gibi çalışmasını sağlayın. Ayrıca, günlük dosyalarını ve hataları kontrol edin ve sorunları giderin.

Yeni web sitesini test et

Geçiş işleminden sonra, sitenizin mükemmel çalışıp çalışmadığını ayrıntılı olarak kontrol etmek önemlidir. Özellikle, formlar, uygulamalar, eklentiler vb. dahil olmak üzere iç web sayfalarının görünümünü ve özelliklerini kontrol edin

Eski hesabı iptal edin

Geçişe dahil olan tüm işlemleri bitirdikten sonra,  eski web hosting hizmeti sağlayıcınızdaki hesabı kapatmanız gerekir.  Geçişin doğru bir şekilde gerçekleştiğinden emin olana kadar hesabın bir hafta boyunca yedek bir seçenek olarak canlı tutulması mantıklıdır.

Geçiş zamanını ziyaretçilerinize bildirin

Web sayfanızda, sitenizin geçişi sırasında çalışmama süresi devam ederken takipçilerinizin sabırla hareket etmelerini isteyen bir mesaj bıraktığınızdan emin olun. Bu mesaj, onlara verdiğiniz sıkıntıdan rahatsız olduğunuz izlenimini verecektir. Ayrıca sitenizin güvenilirliğini artırmaya yardımcı olur.

Geçişinizi doğru bir şekilde planlamanız ve verimli bir şekilde çalışmanız koşuluyla geçiş sorunsuz bir şekilde yapılabilir.