hosting şirketi
site_hızı_testi

Sitemizde hızlanması adına yenilikler yaptığımız zaman, ilk baş vurduğumuz adresler Gtmetrix, Pingdom, Google PageSpeed insights oluyor. Araçlardan birisi Google’a ait. Hız testi yapmadan önce önbellek  kullanıyorsanız bunu temizleyiniz. Hız testlerini optimize etmiş bir site her zaman SEO açısından daha avantajlıdır.


İlk Olarak ► Google PageSpeed insight

İlk olarak Google PageSpeed insights ile başlamak istiyorum. Çünkü bu araç diğer 2 araçtan farklı özelliklere sahip. Google PageSpeed insights tabii ki daha kullanıcı odaklıdır çünkü bizzat Google’a ait.

PageSpeed ile örnek bir hız testi yapalım

Google PageSpeed bir hız testi aracından ziyade genel bir optimizasyon testi aracıdır. Sitenizin hızından memnunsanız fakat daha fazla hızlandırmak istiyorsanız bu aracı kullanamazsınız çünkü size detay vermiyor.  Bu araç bir akıllı robottur.


İkinci aracımız ► GTmetrix.com

Dünyanın en çok ziyaret edilen site hız testi aracıdır. Tabii Google PageSpeed insights eğer özel bir domainde olsaydı hangisi daha çok ziyaret ediliyordu bilebilirdik fakat Google’ı saymazsak en çok ziyaret edilen hız  testi aracı bu sitenin aracıdır.

Düzeltmeleri genellikle görseller,css sıkıştırma,js sıkıştırma,dışardan alınan dosyaları içerden almaya çaba göstermek şeklinde yapmalısınız.


Üçüncü ve son  aracımız ► Pingdom.com

Pingdom aracı ile GTmetrix birbirine çok benzer. Pingdom’un farkı ise bir konum seçebilmenizdir. Yani sitenizin hızını hangi konumdan test edeceği.

pingdom speed testPingdom GTmetrix’e göre daha istatiksel sonuçlar verir. Örneğin GTmetrix size “şunlar şunlar tamamdır” der fakat sitenizin içeriklerinin nerelerden yüklendiğini,yüzde kaçının görsel kaynaklar,yüzde kaçının yazılı kaynaklar olduğunu söylemez; Pingdom söyler.