hosting şirketi
Black Hat SEO Hakkında

Black Hat SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) , sitenize trafik çekmede çok önemli bir rol oynar. Ancak, sıralamanızı yükseltmek için gizli ve hileli yöntemler (Black Hat SEO taktikleri olarak bilinir) kullanmak işe yarar gibi görünse de arama motorlarından ceza almanıza neden olabilir. Bu nedenle, hangi uygulamaların kötü kabul edildiğini ve kaçınılması gerektiğini anlamak önemlidir. Bu yazıda, Black Hat SEO ‘nun web sitenize, sıralamanıza ve itibarınıza nasıl zarar verebileceğine daha yakından bakacağız. Ve bunlardan nasıl kaçınacağınızı değineceğiz.

Black Hat SEO, bir web sitesinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için kullanılan  etik olmayan uygulamaları tanımlayan bir terimdir. Arama motorları tarafından onaylanan ve önerilen teknikleri kapsayan White Hat SEO ile çelişir.

Google ve diğer arama motorları, içeriklerini optimize ederken site sahiplerinin ve web geliştiricilerinin uyması gereken Web Yöneticisi Yönergelerine sahiptir. Bu kurallardan herhangi bir sapma cezaya neden olabilir.

Bilerek veya bilmeyerek kullandığını çeşitli zararlı uygulamalar sitenizin cezalandırılmasına neden olabilir. En yaygın taktiklerden biri web sayfanızı anahtar kelimeler ile doldurmaktır . Kullanıcılar, Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP) en üst sıraları elde etmek için içeriklerini anahtar kelimelerle karıştırır. Bu uygulama, içeriğin okunmasını zorlaştırır ve okuyucular için sahip olduğu kullanışlılığı anlaşılmazlık noktasına kadar düşürür.

Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, Google gibi arama motorları, arama sorgularına dayalı olarak kullanıcılara alakalı içerik sunmak için algoritmalar kullanır . Bu arama algoritmaları sürekli olarak güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Bu da anahtar kelime doldurma ve diğer spam içerikli davranışlar gibi Black Hat SEO taktiklerini tespit etmede daha iyi hale geldikleri anlamına gelir.

Bir Google cezası normalde sıralamanızda önemli bir düşüşe yol açar. Alternatif olarak, arama motoru web sitenizi arama sonuçlarından tamamen çıkarabilir. Bu senaryo genellikle, bir algoritma güncellemesi sitenizdeki kötü SEO uygulamalarını belirlediğinde gerçekleşir.

Sonrasında eski durumunuza yeniden dönmek mümkün olsa da, bu cezadan kurtulmak için çok çalışmak gerekir. Bu pozisyona hiç düşmemek çok daha kolay ve daha iyidir. Bu nedenle, Black Hat uygulamaları hakkında bilgi edinmek en iyisidir.

Kaçınılması Gereken 10 Black Hat SEO Tekniği

Google’da üst sıralara çıkmak için etik olmayan taktikleri kullanmanın ceza ile sonuçlanabileceğinden bahsettik. Bunları yanlışlıkla kullansanız bile, kötü SEO uygulamaları sıralamanıza zarar verebilir ve kullanıcıların web sitenizi keşfetme şansını azaltabilir. Bunu akılda tutarak, en yaygın Black Hat SEO tekniklerine ve bunlardan nasıl kaçınılacağını inceleyelim!

 1. Anahtar Kelime Doldurma

Daha önce de belirtildiği gibi, anahtar kelime doldurma, bir sayfayı sıralamak istediğiniz kelime öbeği ile doldurmayı içerir. Anahtar kelimeler, arama motorlarının içeriğinizin neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olurken, bunları aşırı kullanmak başınızı belaya sokabilir.

Aynı terimleri tekrar tekrar kullanmak, metninizin doğal görünmemesine neden olabilir. Ayrıca sitenizi spam gibi gösterebilir.

Arama motorları, anahtar kelime doldurmayı tespit etmede çok iyidir ve içeriklerini göstermeyerek suçluları cezalandırır. Bu nedenle, anahtar kelimeleri orta derecede ve doğal olarak kullanmak en iyisidir. Anahtar kelime kullanımınızı izlemek için Yoast SEO veya Rank Math gibi bir eklenti kullanmanızı öneririz :

Yoast, web sitenizi optimize etmek için önerilerde bulunmanın yanı sıra, SEO ‘nuzu aşırıya kaçıp kaçmadığınızı da söyler. Örneğin, bir gönderideki anahtar kelime yoğunluğunuzu ölçer. Aynı arama terimini başka bir sayfada daha önce kullandıysanız da size bildirir .

 1. Geri Bağlantı Satın Alma

Arama motorları, içeriğinizi sıralamak için geri bağlantıları da kullanır. Google, yayınlarınıza ve sayfalarınıza URL’leri olan çok sayıda harici web sitesi olduğunu görürse, sizi yetkili ve güvenilir bir kaynak olarak görür. Bu, SERP ‘lerdeki sıralamanızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bazı kullanıcılar, sitelerinde bağlantı satarak bu sıralama avantajından yararlanır. Bu kurulumda, diğer site sahipleri, bir site sahibinin içeriğine bir geri bağlantı yerleştirmesi için ödeme yapabilir.

Ancak, birisi bu bağlantıları birçok kullanıcıya satarsa, arama motorları sitelerini spam olarak işaretleyebilir. Ayrıca, bağlantı satın almak Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerine aykırıdır ve bunu yaptığınız için ceza alabilirsiniz.

Ancak sitenize geri bağlantılar oluşturmanın daha iyi yolları varır. Örneğin, diğer web siteleri için misafir gönderileri yazabilir ve gönderilerinizden birine alakalı bir URL ekleyebilirsiniz. Ayrıca ortak makaleler üzerinde diğer blog yazarlarıyla birlikte çalışabilir, bir sitede bozuk bir bağlantı fark ederseniz, sizinkinin yerini alacak şekilde önermek için iletişime geçebilirsiniz.

 1. Makale Kopyalama

Dikkat edilmesi gereken başka bir şey de makale kopyalamaktır. Bu uygulama diğer web sitelerinde yayınlanan gönderilerin kopyalanması anlamına gelir. Kopyalama, aynı fikirleri yeniden kullanmak ve tüm paragrafları yeniden yazmak anlamına gelir. Bazı yazarlar, blogları için makale hazırlamak adına yapay zeka tabanlı araçlar bile kullanabilir.

Ancak, Google’ın yinelenen veya kopyalanan içeriği cezalandırdığını unutmamak önemlidir. Ayrıca, bazı yayıncılar, içeriklerini intihal eden kullanıcılara karşı yasal işlem başlatabilir. (Tam anlamıyla ifade edersek bu durum telif hakkıyla korunan materyali çalmaktadır.)

Tabii ki, henüz kimsenin ele almadığı konular hakkında yazmak neredeyse imkânsızdır. Muhtemelen aynı önerilere sahip düzinelerce makale vardır.

Bu nedenle, kendi fikirlerinizi kullanarak makaleler yazdığınızdan emin olmak önemlidir . Ek fikirler sağlayarak ve orijinal fotoğraflar kullanarak kendi mevcut gönderilerinizi de geliştirebilirsiniz. Kendi içeriğinizi yeniden işlemek ve güncellemek, başka birininkini kopyalamaktan çok daha iyi SERP sıralaması elde edebilir.

 1. Şema İşaretlemenin Yanlış Kullanımı

Şema işaretlemesi, arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu daha iyi anlamasını sağlar. Bu kodu sitenize eklediğinizde, SERP ‘lerde sayfalarınızın zengin snippet ‘lerini alırsınız:

Zengin snippet ‘ler, ürün puanları ve fiyatlar gibi ek bilgileri içeren arama sonuçlarıdır. Bu snippet ‘ler, standart bağlantılardan daha yüksek Tıklama Oranlarına (TO) sahip olma eğilimindedir. Bu nedenle, sayfalarınıza şema işaretlemesi eklemek , organik trafiğinizi ve dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Ancak şema işaretlemenize çok fazla anahtar kelime sıkıştırmaya çalışmak ceza almanıza neden olabilir. Ayrıca, bazı web sitesi sahipleri, yanlış bilgiler vererek kullanıcıları kandırmaya çalışabilir. Bu tür kötüye kullanım, sıralamanıza zarar verebilir. Bu nedenle, içeriğinizi optimize ederken Google’ın zengin snippet yönergelerini izlemenizi öneririz.

 1. Web Halkaları veya Özel Blog Ağları

Web halkaları veya Özel Blog Ağları (PBN’ler), birbirine bağlanan web siteleri gruplarıdır. Alan adı yetkisi oluşturmak ve her sitenin Google’daki sıralamasını yükseltmek için tasarlanmıştır.

Örneğin, her biri belirli bir niş veya konuya odaklanan beş seyahat bloğu oluşturabilirsiniz. Ardından, gönderi yazarken bu sitelere ve sitelerden düzenli olarak bağlantılar ekleyebilirsiniz.

Bu yöntem, geri bağlantılar oluşturmanın kolay bir yolu gibi görünebilir.  Ancak, PBN’ler Google’ın Web Yöneticisi Kalite Yönergelerini ihlal eder ve sıralama cezalarıyla sonuçlanabilir. Elbette, sahip olduğunuz diğer sitelerden kendi içeriğinize bağlantı vermek sorun değil. Ancak bunun, yalnızca kendi aralarında trafik akışı sağlayan büyük bir benzer web siteleri kümesi olmadığından emin olmalısınız.

Daha önce de belirtildiği gibi, sitenize bağlantı almanın daha etik yolları vardır. Örneğin, üçüncü taraf web sitelerindeki orijinal gönderilere katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, sitenizde çok sayıda yüksek kaliteli makaleniz varsa, diğer blokçular kendilerine değer sağladığı için içeriklerinde gönderilerinize isteyerek bağlantı verecektir.

 1. Blog Yorumu Spam ‘i

Bazen kullanıcılar sayfalarına bağlantılar içeren yorumlar bırakırlar. Amaç, birçok farklı siteden ücretsiz geri bağlantılar oluşturmaktır. Bu teknik etkili olabilse de bazı web sitesi sahipleri girişinizi spam olarak işaretleyebilir ve paylaşım yapmanızı yasaklayabilir. Bu nedenle, yalnızca sitenize bağlantı vermek için bir makaleye yorum yapmaktan çekinmelisiniz.

Bunun yerine, yorum yaptığınız blokta bir ipucunu veya öneriyi paylaşabilir, ardından kullanıcıların yararlı bulabileceği alakalı bir gönderiye bağlantı verebilirsiniz. Hatta bazı bloglar, bunu önlemek için blog yorumlarını nofollow olarak işaretleyerek, site sahibi arama motorlarından onları görmezden gelmelerini istediği için insanları bu tür yorumlar bırakmaktan vazgeçirir.

Web sitenizdeki spam yorumlar da bloğunuza zarar verebilir. Sitenizi profesyonellikten uzak gösterirler ve bu da itibarınıza zarar verebilir. Spam içerikli içeriği filtrelemek için bir yorum denetleme sistemi kurmak en iyisidir. Akismet , WordPress kullanıcısıysanız başlamanıza yardımcı olacak temel bir programdır.

 1. İçeriği Gizleme

Belki de en sinsi Black Hat SEO taktiklerinden biri, sayfalarınızdaki içeriği gizlemektir. Bu uygulama, belirli metinleri ve bağlantıları arka planla aynı renk yaparak gizlemeyi içerir, böylece kullanıcılar göremez, ancak arama motorları görür.

İçeriği gizlemek için diğer bazı yaygın taktikler şunlardır:

 • Bir görüntünün arkasına yerleştirme
 • 0 yazı tipi boyutunu kullanma
 • Sayfanızdaki bir öğeye sınıf adı ekleme ve onu CSS stil sayfanızda “gizli” olarak ayarlama

İnsanlar genellikle bu tekniği bir sayfayı anahtar kelimelerle doldurmak ve içeriği kullanıcılardan gizlerken sıralamalarını yükseltmek için kullanır. Ancak, bir kişinin görememesi, robotların göremediği anlamına gelmez. Arama motoru algoritmaları kolay kolay kandırılmaz. Web siteniz, öğeleri gizleme ve sayfaları alakasız içerikle doldurma nedeniyle cezalandırılabilir.

Ve gizli içerik gönderiyle alakalı olsa bile, anahtar kelime kullanmaya çalıştığınız için cezalandırılabilirsiniz.

 1. Sponsorlu Sayfalar ve Gönderiler

Bir blog yazarı veya içerik yaratıcısıysanız, size bir bağlantı karşılığında hediye veya parasal tazminat teklif eden markalar veya web siteleri size ulaşabilir. Bazen, sitelerine geri dönen bir URL içeren tüm bir gönderiyi bloğunuza yerleştirmeyi bile isteyebilirler.

Ancak Google, bu bağlantı şemalarını kötü uygulamalar olarak değerlendirir. Bu nedenle, sitenizdeki herhangi bir sponsorlu bağlantıyı ifşa etmek çok önemlidir. Bunu nofollow veya sponsorlu özniteliği kullanarak yapabilirsiniz:

Bu özellikler, arama motorlarına sayfanızı sıralarken bu bağlantıları görmezden gelmelerini söyler. Bu şekilde Google, sitenizi bağlantılı sayfayla ilişkilendirmez veya web sitenizden taramaz. Okuyucularınız sponsorlu içeriğin değerini almaya devam eder, alıcı marka bilinirliğini elde eder, ancak şüpheli ticari uygulamalara sahip olduğunuz için Google ve diğer arama motorları tarafından cezalandırılmazsınız.

Bu, yukarıda bahsettiğimiz gibi geri bağlantı satın almaya çok yakındır, ancak daha derine iner çünkü yalnızca tek bir bağlantı satın almakla kalmaz, aynı zamanda tüm kitlenizin dikkatini de satın alırlar.

 1. Gizleme

Daha önce gizlemeyi duymuş olabilirsiniz. Bu teknik birçok farklı biçim alabilir ve herhangi bir sayfada içeriği gizlemekten çok farklıdır. SEO ‘da, kullanıcılara ve arama motorlarına farklı içerik gösterilmesini ifade eder.

Yaygın gizleme yöntemlerinden biri , insan kullanıcılara bir resim sayfası gösterirken arama motoru tarayıcılarına bir HTML metni sayfası sunmaktır. Başka bir örnek, JavaScript etkin tarayıcılara sahip kullanıcılara, JavaScript ‘i devre dışı bırakmış kişilerden farklı bir sayfa sürümü sunmaktır.

Bu yem ve geçiş, Black Hat SEO taktiğidir, çünkü kullanıcılar X içeriği bekleyen bir siteyi ziyaret edecek ve oraya reklamlar, alakasız içerik, kötü amaçlı yazılımlar, güvenli olmayan site sorunları ve site sahibinin yapacağı diğer her şey tarafından potansiyel olarak bombardımana tutulacaklardır. Google ve diğer arama motorları, site kullanıcılarını kendilerine, verilerine veya cihazlarına zarar verebilecek siteler konusunda uyarmak için korumalara sahiptir, ancak gizleme bunu engeller ve uygulayıcıların kullanıcılara filtrelenmemiş (ve muhtemelen istenmeyen) içerik sunmasına olanak tanır.

Google, içeriğinizi gizlemeden erişilebilir hale getirmek için çeşitli öneriler sunar . Bu yönergeleri takip etmek, gizleme ve erişilebilirlik kurallarını ihlal etmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Aralık Kapı Sayfaları

Kapılar, benzer anahtar kelimeler için sıralama yapmak ve kullanıcıları aynı içeriğe yönlendirmek için oluşturulmuş web siteleri veya sayfalardır. Örneğin, bir web sitesi sahibi, belirli bölgeleri hedefleyen ve tüm kullanıcıları aynı açılış sayfasına yönlendiren birkaç sayfa yayınlayabilir.

Bu kurulumla, belirli bir arama sorgusunu arayan kullanıcılar, sonuçlarda benzer birkaç sayfa görebilir. Bu seçeneklerden herhangi birine tıkladıklarında farklı (ve genellikle alakasız) bir sayfaya yönlendirilirler. Bu, gizlemeden farklıdır çünkü tuzak kurmaya ve değiştirmeye dayanmaz, bunun yerine kullanıcıları ilgisiz ve istenmeyen bir şeye yönlendirmek için dizine alınmış içerikten ve gerçek SEO taktiklerinden yararlanır.

Muhtemelen anlayabileceğiniz gibi, bu uygulama Google’ın yönergelerine aykırıdır ve web siteniz için zararlı sonuçlar doğurabilir. Giriş sayfalarını kullanmanın beyaz şapka alternatifi yoktur, bu nedenle bu uygulamadan ne pahasına olursa olsun kaçınmalısınız.

Çözüm

SEO, sitenizin büyümesi ve başarısı için çok önemlidir. Bununla birlikte, içeriğinizi aşırı optimize etmek veya hileli  uygulamalar kullanmak, sıralamanızda önemli bir düşüşe neden olabilir. Ayrıca, Google gibi arama motorları, sitenizi Black Hat SEO ile meşgul olduğu için tamamen yasaklayabilir ve listeden çıkarabilir.

Black Hat SEO uygulamaları, anahtar kelime doldurma, bağlantı şemaları ve makale kopyalamayı içerir. Google ayrıca, sayfalarınızdaki içeriği gizlediğiniz veya sıralamanızı yükseltmek için yapılandırılmış verileri manipüle ettiğiniz için sizi cezalandırabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunda, bunun yerine White Hat SEO tekniklerini kullanmanızı ve SERP konumlarınızı doğru şekilde almanızı öneririz.