hosting şirketi
WebHostingSozlugu

Web Hosting Sözlüğü

Aşina olmadığınız birçok web hosting terimi olabilir. Web hosting ile ilgili kullanılan terimler hakkında geniş bilgiye sahip olmak, hosting paketinizin içeriğini ve özelliklerini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

100’den Fazla Web Hosting Terimi ve Açıklaması 

Addon Domain: Addon Domain, kontrol panelinizden eklenebilen ek bir domaindir. Bir web sitesi için hosting, e-posta adresleri oluşturma vb. işlevler, tıpkı ana domaininiz gibi Addon Domain ile de gerçekleştirilebilir.

Apache Web Sunucusu: Apache, web hosting hizmeti sağlayıcıları tarafından yaygın olarak kullanılan, zengin özelliklere sahip ve kararlı bir web sunucusudur. Apache web sunucusu, web içeriğini genellikle web tarayıcıları aracılığıyla kullanıcılara sunar. Apache, ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Apache geliştiricileri topluluğu tarafından geliştirilmektedir.

b2evolution : b2evolution, çok kullanıcılı, çok dilli ve çok bloglu bir yayıncılık platformudur. PHP ‘de oluşturulmuştur ve MySQL veritabanı kullanır. En kullanışlı blog yönetim platformlarından biri olan b2evolution, açık kaynak kodludur.

Bant Genişliği: Bant genişliği, internette belirli bir zaman aralığında aktarılabilen verilerin ölçüsüdür. Web sitenizin veri aktarımı, ziyaretçiler web sitenize geldiğinde, gezinti, dosya indirme, dosya yükleme vb. işlemleri yaptıklarında gerçekleşir.

Blog: Blog, bir kişi veya bir grup insan / Blogcu tarafından sürekli olarak güncellenen bir web sitesidir. Bir veya daha fazla yazar, bir blogda makaleler, resimler, videolar ve diğer içerikleri yayınlayabilir.

Hemen Çıkma Oranı: Web sitesinin hemen çıkma oranı, web sitenizden kısa bir süre içinde veya web sitesinde yalnızca bir sayfa görüntüledikten sonra web sitenizden ayrılan ziyaretçilerin hacmini belirler. Yüksek Çıkma oranı insanların web sitenizde aradıklarını bulamadıkları ve web sitenizle ilgilenmedikleri anlamına gelir. Yüksek hemen çıkma oranı, web sitesinin ziyaretçinin dikkatini çekmek için iyileştirmeler yapılması gerektiğini ifade eder.

Tarayıcı: Bir tarayıcı veya web tarayıcısı, bir web sunucusundan HTML kodunu çözen ve onu kolayca okunabilir bir web sayfası olarak görüntüleyen bir istemci uygulamasıdır. Yaygın olarak kullanılan web tarayıcıları arasında Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer ve Apple Safari bulunur.

Catch-All E-mail: Catch-All E-mail, bir alan adına gönderilen tüm e-postaları yakalayan alan üzerindeki bir posta kutusudur. Catch-All E-mail posta kutusu, posta sunucusunda bulunmayan e-postaları da yakalar. Catch-All E-mail adresini yapılandırdıysanız, yanlış yazım nedeniyle e-postaları kaybetmezsiniz.

Bulut Hosting: Bulut hosting verileri sanal olarak bulutta depolayan bir sunucu kümesidir. Bulut hosting, web sitenizin / uygulamanızın gereksinimlerine bağlı olarak kaynakları gerçek zamanlı olarak yukarı veya aşağı ölçekleme yeteneğine sahiptir. Bulut sunucusunun sahibi verilere her an her yerden erişebilir. Bulut sunucuları, satın alınabilirliği sağlamanın yanı sıra kapsamlı yazılım geliştirme ve iş üretimi gereksinimlerini karşılamak için mükemmel bir seçenektir.

Cloudlet: Cloudlet, mobilitesi geliştirilmiş küçük ölçekli bir bulut veri merkezidir. Cloudlet ‘in ana görevi, mobil cihazlara düşük gecikme süresi sağlamanın yanı sıra güçlü bilgi işlem kaynakları sağlayarak etkileşimli ve kaynak yoğun mobil uygulamaları desteklemektir. Cloudlet, günümüzün bulut bilişim altyapısını genişleten son teknoloji bir uygulamadır.

Ülke Kodu TLD: Ülke kodu TLD, ülke kodu üst düzey alan adı anlamına gelir. Bu, bir ülkeye özgü web sitelerini ve içeriği tanımlayan iki harfli koddur. Örneğin Hindistan için TLD ülke kodu ‘.in’, ABD için TLD ülke kodu ‘.us’ ve Birleşik Krallık için ‘.uk’ kullanılabilir. Türkiye için ise ‘.tr’ dir.

Kontrol Paneli: Kontrol paneli, web hosting hesabınızı ve web sitenizi yönetmek için web hosting firmaları tarafından sağlanmaktadır. Kontrol paneli, müşterilerin hosting hizmetlerini tek bir arayüz üzerinden yönetmelerini sağlayan web tabanlı bir uygulamadır. Bir kontrol paneli, e-posta adresleri eklemenize, domainlerinizi park etmenize, uygulamaları yüklemenize, dosya yüklemenize, veritabanlarını yönetmenize vb. yardımcı olur.

CMS: CMS, İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelir. İçerik yönetim sistemi, arka uçta çalışan ve içeriği yöneten bir sistemdir. Bir CMS aracılığıyla web sitenize kolayca içerik gönderebilir ve web sitenizin ziyaretçilerine çekici görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bir CMS aracılığıyla web sitenize yeni bir tema ekleyebilir ve istediğiniz zaman yeni içerik eklemeye devam edebilirsiniz. Bazı popüler CMS örnekleri arasında WordPress, Joomla, Drupal vb.

CPU: CPU, Merkezi İşlem Birimi anlamına gelir. Tüm işlemlerin yapıldığı bilgisayarın merkezi işlemcisidir.

cPanel: cPanel, Linux tabanlı web hosting hizmetleri ile birlikte sunulan bir kontrol panelidir. Bu kontrol paneli kullanıcı dostudur ve web sitesi yönetimini basitleştirmek için grafiksel bir arayüz ve otomasyon araçları sağlar.

cPanel Hosting: cPanel hosting, cPanel kontrol paneli ile çalışan web hosting hizmetidir. cPanel, Linux web hosting hizmetleri için sağlanır. cPanel, kullanıcı dostu bir kontrol panelidir ve etkin web sitesi yönetimi sağlar. cPanel ile web sitesi dosyalarını, veritabanlarını kolayca yönetebilirsiniz. Ayrıca e-posta hesapları oluşturabilir, alan adlarını yönetebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. 

Veritabanı: Veritabanı, bilgi depolama sistemidir. Bir veritabanında çeşitli türde veriler düzenlenir ve saklanır. Bu verilere kolayca erişilebilir, yönetilebilir ve güncellenebilir. Bir veritabanında veriler sütunlarda, satırlarda ve tablolarda depolanır. İndexler kullanarak bilgileri bulmayı kolaylaştırır. 

Veri Merkezi: Veri Merkezi, web hosting sunucularını barındıran bir tesistir. Şirketin hosting için kullanılan bilgisayarları, sunucuları, ağ sistemlerini ve diğer bileşenleri fiziksel olarak barındırır. Web hosting veri merkezleri çeşitli konumlarda bulunur.

DDOS Saldırısı: DDOS saldırısı, Hizmet Reddi Saldırısı anlamına gelir. Bu saldırıda, sisteme bir Truva Atı bulaştırılır ve sistem güvenliği ihlal edilmiş olur. Tek bir sistemi hedef almak için kullanılır. Bilgisayar veya ağ kaynaklarını kullanılamaz hale getirmeyi amaçlayan bir siber saldırıdır.

Dedicated Hosting: Dedicated hosting ile eksiksiz bir fiziksel sunucu kiralarsınız. Kullanıcı, sunucu üzerinde tam kontrol sahibi olur ve tüm sunucu kaynakları o tek kullanıcı tarafından kullanılabilir.

Dedicated IP: Dedicated IP, yalnızca bir web sitesine tahsis edilen IP ‘dir. Tek bir hosting hesabına ayrılmıştır ve benzersizdir.

Disk Alanı: Disk alanı, hosting planınızda mevcut olan depolama alanı miktarıdır. Web sitesi html sayfalarını, veritabanlarını, dosyaları, e-postaları, görüntüleri vb. depolamak için yeterli disk alanına ihtiyacınız vardır.

DKIM: DKIM, DomainKeys Identified Mail anlamına gelir. Bu, gelen e-posta mesajlarının gerçekten bahsedilen göndericiden gelip gelmediğini doğrulama işlemidir. Bu işlem aynı zamanda e-posta mesajının aktarım sırasında değiştirilip değiştirilmediğini de doğrular. DKIM sistemi etkinleştirildiğinde, gönderici, özel bir anahtar aracılığıyla dijital olarak mesaja imzasını atar. Alıcı, gönderenin genel anahtarını DNS aracılığıyla alır ve e-posta iletisindeki imzayı doğrular.

Domain: Domain, insanların sizi internette bulabileceği web sitenizin adıdır. İstediğiniz alan adını kaydedebilirsiniz ve web siteniz bu alan adıyla tanınır. Örneğin işletme adınız ABC LTD. ise, www.abc.com gibi bir alan adı kaydedebilirsiniz.

Domain Aliases: Bu, başka bir alana işaret eden bir alan adıdır. Takma alan adı da denebilir. Takma alan adları aracılığıyla kullanıcılar aynı web sitesine birçok farklı web adresiyle erişebilir. Birçok kuruluş, ana alan adlarına benzeyen birçok benzer alan adını kaydederek takma alan adları oluşturur ve bunları aynı web sitesine yönlendirir.

Alan Adı Park Etme: Alan adı park etmek, alan adının kayıt işlemidir. Bu alan adı e-posta veya web sitesi gibi herhangi bir hizmetle ilişkili değildir. Zaman zaman, alan adını ileride kullanmak üzere ayırmak için alan park etme işlemi yapılır.

Alan Adı Gizliliği: Çeşitli alan adı kayıt şirketleri tarafından sağlanan bir güvenlik hizmetidir. Bir alan adınız varsa, kayıt şirketinden alan adı gizliliği satın alabilirsiniz. Alan adı gizlilik seçeneğini satın aldığınızda, alan adı kayıt şirketi, gizliliğinizi korumak için WHOIS kayıtlarındaki bilgilerinizi gizler ve bir yönlendirme hizmeti ile değiştirir.

Alan Adı Kayıt Şirketi: .com, .tr, .in, .net vb. gibi istediğiniz uzantılarıyla birlikte alan adlarını kaydetme yetkisine sahip olan kuruluşlardır. Bir alan adı satın aldığınızda, alan adınızı IP adresinize bağlamak için öncelikle kayıt sürecini tamamlamanız gerekmektedir.

DNS: DNS, Etki Alanı Adı Sunucusu anlamına gelir. Bu işlem, internet alan adlarını IP adresine çevirir. DNS, internetin telefon rehberine eşdeğerdir. DNS, alan adlarından oluşan bir veritabanı tutar ve bunları İnternet Protokolü (IP) adresine çevirir. DNS işlemi gereklidir çünkü alan adlarını hatırlaması kolaydır. Ancak bilgisayarlar alan adlarını IP adresleri olarak bilir.

Drupal: Drupal, PHP tabanlı ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Özelleştirerek medya dosyalarıyla birlikte web sitenizde içerik yayınlayabilirsiniz. Drupal ‘ın kullanımı kolaydır. Drupal ayrıca web geliştirme platformu içerir.

E-ticaret Hosting: E-ticaret hosting internette sanal bir mağaza işletmek için kullanılan hosting platformudur. E-ticaret hosting, çevrimiçi mağazanızı kısa bir süre içinde kurmanıza olanak tanır.  e-ticaret kurulumunu ve geçişini yönetmek için optimize edilmiş web sunucuları içerir.

E-posta Hosting: E-posta hosting, kuruluşunuz için güvenli e-posta hesapları oluşturma işlemidir. E-posta hosting, e-posta sunucularını yöneten bir hosting platformu tarafından desteklenir. Basit bir deyişle, bir alan adınız varsa ve e-posta adresinizin bu alan adıyla olmasını istiyorsanız, bir e-posta hosting hizmeti almanız gerekir.

E-posta Otomatik Yanıtlayıcı: Otomatik yanıtlayıcı, belirli bir e-posta adresi için otomatik e-posta yanıtları gönderir. Otomatik yanıt e-postalarını ayarlamadan önce taslağı oluşturabilirsiniz. Otomatik yanıtlayıcı e-postaları genellikle, tatildeyseniz veya e-postalara cevap veremeyeceğiniz herhangi bir durumdaysanız, insanları bilgilendirmek için kullanılır.

Hata Sayfaları: Hata sayfası, web sitenizin ziyaretçilerinin erişmeye çalıştıkları web sayfasında bir hata olduğunu bilmelerini sağlayan bir uyarı sayfasıdır. Hata sayfaları, sunucuyla ilgili bir hata olduğunda da görüntülenir. Hata sayfaları, 500 dahili sunucu hatası (genellikle bir sunucu veya veritabanı kapalıyken görüntülenir) veya 404 sayfa bulunamadı hatası (istenen web sayfası mevcut olmadığında görüntülenir) içerir.

Fantastico: Fantastico, web siteniz için WordPress, Joomla, Drupal gibi gerekli web uygulamalarını otomatik olarak kurabileceğiniz bir script kütüphanesidir. Fantastico komut dosyalarına web sitesi kontrol paneli- cPanel aracılığıyla erişilebilir ve yüklenebilir.

Dosya İzni: Dosya izinleri, belirli kullanıcılar veya gruplar için ayarlanan erişim seviyeleridir. Dosya izinleri, bir dosyaya tam erişim, dosya düzenlemeye erişim veya salt okunur izni vb. içerebilir.

Forum: Forum, çevrimiçi bir topluluk veya çevrimiçi bir bülten panosudur. Web sitenize genellikle kontrol panelinizden bir forum ekleyebilir ve gereksinimlerinize göre özelleştirebilirsiniz.

FTP: FTP, Dosya Aktarım Protokolü anlamına gelir. FTP, bir ağdaki bilgisayarlar arasında dosya aktarımı için kullanılır. FTP, bilgisayar hesapları arasında dosya alışverişi yapmak, bir hesap ile masaüstü bilgisayar arasında dosya aktarmak için kullanılabilir.

Google: Google, internette herhangi bir şeyi aramak için kullanılabilecek en popüler arama motorlarından biridir.

Google Analytics: Google Analytics, Google tarafından sunulan bir web analiz platformudur. Web sitesi trafiğini izler ve web sitesi trafik senaryosu hakkında gerekli raporları sağlar. İnternette en çok kullanılan web analiz hizmetidir. Google analitik hizmetleri, ücretsiz ve ücretli hizmetleri içerir.

Google Search Console: Google Search Console, Google arama konsolu olarak da bilinir. Web sitelerinin bağlantılarını, indeksleme durumunu kontrol etmek ve web sitesinin görünürlüğünü optimize etmek için kullanılan web yöneticileri için Google tarafından sunulmuş ücretsiz bir hizmettir.

Green Hosting: Yeşil hosting, hosting hizmetleri sağlamak için yeşil teknolojileri içeren çevre dostu bir hosting hizmetidir. Yeşil hosting, çevre dostu malzemelerden oluşur, emisyonları azaltmaya yönelik çalışır ve kaynakların kullanımını optimize eder.

Ziyaretçi defteri: Müşterilerinizin web sitenize yorum ve inceleme bırakmasını istiyorsanız, ziyaretçi defteri olarak bilinen belirli bir web sayfası ekleyebilirsiniz. Ziyaretçi defteri, müşteri adı ve yorumları gibi bilgileri toplayan bir web sayfasıdır.

HackAlert İzleme: HackAlert, web sitenizi günlük olarak analiz eden bir izleme hizmetidir. Bu hizmet, web sitenizin saldırıya uğraması veya web sitenizde herhangi bir kötü amaçlı kod olması durumunda sizi bilgilendirir.

Yüksek Kullanılabilirlik: Bir sistemin yüksek kullanılabilirliği, genellikle normal süreden daha yüksek olan ve hesaplanmış çalışma süresi düzeyini sağlama yeteneğidir. Yüksek kullanılabilirlik aynı zamanda uzun süre kesintisiz çalışabilen sistemler anlamına gelir.

Yatay Ölçekleme: Mevcut kaynaklarınıza ek kaynaklar ekleyerek ölçeklendirme anlamına gelir. Örneğin, bir web sunucusundan iki veya üçe ölçekleme. Yatay ölçeklendirme, web sitesi trafiği gereksinimleri için daha geniş ölçeklendirmektir.

.htaccess: .htaccess, Apache tabanlı web sunucularıyla çalışan bir yapılandırma dosyasıdır. .htaccess aracılığıyla, izinleri ayarlamak, bazı web sitelerini engellemek veya insanların sayfalarınıza bağlantı verip veremeyeceğini belirlemek gibi parametreler ayarlayabilirsiniz. .htaccess, web sitenizin işlevselliğini arttırmak ve SEO ‘yu geliştirmek için de kullanılabilir.

HTML: HTML, Köprü Metni İşaretleme Dili anlamına gelir. Bu, web sitesinin sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart dildir. Web tarayıcısı, bir web sunucusu aracılığıyla orijinal HTML ‘yi alır ve okunabilir bir sayfa olarak görüntüler.

HTTP: HTTP, Köprü Metni Aktarım Protokolü anlamına gelir. Bu protokol metin, resim, video vb. hiper ortam dosyalarının internet üzerinden aktarılması için kullanılır. World Wide Web ‘in (WWW) temelidir ve birbirine bağlı hipermetin dosyalarından oluşur.

ICANN: ICANN, alan adı kayıtlarını yöneten en üst düzey İnternet Kurumudur. Bu organizasyon, her bilgisayarın diğerleriyle iletişim kurabilmesi için dünya çapındaki tüm bilgisayarlar için atanan benzersiz alan adı faktörlerini bir araya getirir. Bu iş birliği, internetin işlevlerini yerine getirmesini sağlar. ICANN, internet adlandırma kaynaklarının dağıtımını da yönetir ve DNS yönetimi ile ilgili belirli sorumluluklar üstlenir.

IP Adresi: ‘IP’ İnternet Protokolü anlamına gelir. IP adresi, internete bağlı tek bir bilgisayarı tanımlayan benzersiz bir sayı ve nokta dizisidir. IP adresi, bir ağ üzerinden iletişim kurmak için internet protokolünü kullanan her bilgisayar için tanımlar.

IMAP: IMAP, İnternet İleti Erişim Protokolü anlamına gelir, bu bir e-posta alma işlemidir. Orijinal e-postanın bir kopyası, sunucuda silinene kadar kalıcı olarak saklanır. Bu işlem, gerektiğinde e-posta takibi için birden fazla bilgisayar ve e-posta istemcisi ile çalışan kişiler tarafından tercih edilir.

JavaScript: Geliştiricilerin web sitesine dinamik içerik ekleyebildiği bir programlama dilidir JavaScript, web sunucusunda değil, kullanıcının web tarayıcısında çalışan istemci taraflı bir teknolojidir. 

Java Applet’leri: Java Applet’leri Java programlama dili ile oluşturulmuş programlardır ve HTML sayfasına resimlerin eklendiği şekilde dahil edilebilirler. Java Applet içeren bir web sayfasını görüntülemek için Java özellikli bir tarayıcı kullanıyorsanız, o uygulamanın kodu sisteminize aktarılır ve Java sanal makinesi tarafından yürütülür.

Joomla: Web siteleri veya bloglar oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir içerik yönetim platformudur.

Linux Sunucusu: Linux sunucusu, Linux işletim sistemi tarafından desteklenen bir sunucudur. Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve birçok webmaster tarafından tercih edilmektedir.

Canlı Sohbet Desteği: Canlı sohbet desteği, web hosting şirketinin müşteri hizmetleri temsilcileriyle günün her saatinde sohbet edebileceğiniz bir müşteri hizmetleri özelliğidir. Web sitenizle ilgili sorunları canlı sohbet desteği aracılığıyla tartışabilirsiniz.

Yük Dengeleyici: Yük dengeleyici, ağ kaynaklarını veya uygulama trafiğini sunucular arasında dağıtan bir sistemdir. Uygulamaların kapasitesini ve güvenilirliğini artırmak için yük dengeleyiciler kullanılır. Gelen ağ trafiği, yük dengeleyici tarafından bir grup arka uç sunucusu veya sunucu havuzu arasında orantılı bir şekilde dağıtılır.

Yönetilen Hosting: Yönetilen hosting, web hosting şirketlerinin müşterileri için yazılım yükseltmeleri, yapılandırma değişiklikleri, sistem yönetimi görevleri vb. süreçleri yönettiği bir web hosting platformudur. Yönetilen hosting, web hosting hesaplarını yönetme konusunda yeterli olmayan web yöneticileri için idealdir.

Kötü Amaçlı Yazılım: Kötü amaçlı yazılım, web sitenize, bilgisayarınıza veya ağınıza zarar vermeyi veya devre dışı bırakmayı amaçlayan zararlı yazılımlardır.

E-Posta Listesi: E-Posta listesi, birlikte saklanan e-posta adreslerinin listesidir. Posta listenizdeki e-posta adreslerine tek seferde ortak e-postalar gönderebilirsiniz.

Para İade Garantisi: Bu, web hosting şirketi tarafından sağlanan bir garantidir, yani web hosting hizmetlerinden memnun kalmamanız durumunda, web hosting şirketi ödemenizi iade edecektir. Ancak, para iade garantisi, web hosting şirketi tarafından verilen hüküm ve koşullara tabidir.

MySQL: MySQL, web sitenize yüklediğiniz çeşitli uygulamalarla çalıştırılabilen açık kaynaklı bir veritabanıdır. MySQL aracılığıyla bilgileri şifreli bir biçimde saklayabilir ve gerektiğinde geri alabilirsiniz.

MX Kaydı: MX kaydı, Posta Değişim Kaydı anlamına gelir. Bu kayıt, bir etki alanı için e-posta iletilerini almaya yetkili posta sunucusunu belirtir. MX kaydı, DNS sistemi içinde saklanır.

Office 365: Office 365, Microsoft tarafından geliştirilmiş olup, internet üzerinden Microsoft Office uygulamalarına erişim sağlayan bir abonelik platformudur Office 365 ile kullanıcılar Microsoft Office uygulamalarını Windows ve Mac OS’ta kullanabilirler. Ayrıca Microsoft’un bulut depolama alanı hizmeti OneDrive ve Skype uygulamalarından faydalanırlar.

Sayfa İçi Optimizasyon: Sayfa içi optimizasyon, daha yüksek arama motoru sıralaması ve trafik elde etmek için tek tek web sitesi sayfalarını optimize etme uygulamasıdır. Sayfa optimizasyonu hem web sitesi içeriğini hem de web sitesi sayfalarının HTML kaynak kodunu kapsar.

İşletim Sistemi: İşletim Sistemi veya OS, web sitenizin işlevlerini destekleyen platformdur. İşletim sistemi seçimi bazı belirli özelliklere dayanmaktadır. Web hosting paketi için Linux ve Windows işletim sistemi arasından seçim yapılabilir.

OsCommerce: osCommerce, bir e-ticaret ve çevrimiçi mağaza yönetimi platformudur.  PHP ve MySQL üzerinde çalışan her tür web sunucusuna kurulabilir ve kullanımı kolaydır. OsCommerce açık kaynak kodludur ve ücretsizdir. 

Overselling: Adından da anlaşılacağı gibi, overselling, web hosting şirketinin gerçekten sunabileceğinden daha fazla hizmet satıyor olması durumudur. Bu, müşteriye web hosting alanı satmak anlamına gelir. Yetersiz kaynaklar nedeniyle müşteri web siteleri yavaşlatabileceğinden fazla satış etik değildir.

Perl: Perl, Pratik Çıkarma Raporlama Dili anlamına gelir. Web geliştiricileri tarafından kullanılan en popüler programlama dilidir. Perl ‘in en iyi metin işleme kapasitelerine sahip olduğu bilinmektedir ve web geliştirme için oldukça uygunudur.

PHP: PHP, dinamik içerik oluşturmak için açık kaynaklı bir betik dilidir. PHP, kodu doğrudan web sitesi sayfasının HTML ‘ine gömerek çalışır.

PhpMyAdmin: phpMyAdmin, MySQL ‘in internet üzerinden yönetimini sağlayan PHP dilinde oluşturulmuş açık kaynaklı bir platformdur. PhpMyAdmin, veritabanları oluşturma, veritabanlarını, alanları, tabloları veya satırları değiştirme veya silme, SQL sorguları yürütme gibi çeşitli görevleri yerine getirir. Ayrıca kullanıcıları ve kullanıcı izinlerini yönetir.

Plesk: Plesk hem Windows hem de Linux hosting hizmetleri için sunulan verimli bir kontrol panelidir. Plesk, uygulamalar, dosyalar, e-postalar vb. dahil olmak üzere web hosting hesabınızı kolayca yönetmenizi sağlar.

POP: POP, Posta Protokolü anlamına gelir. Bu işlem, mesajları bir e-posta sunucusundan almak ve kimliğini doğrulamak için kullanılır. E-posta mesajlarınızı görüntülemek için Thunderbird, Microsoft Outlook vb. gibi POP ‘lu bir istemci e-posta uygulamasını da kullanabilirsiniz.

RAID: RAID, Yedekli Bağımsız Diskler Dizisi anlamına gelir. RAID, aynı verilerin birden çok sabit disk üzerinde farklı yerlerde depolanması işlemidir. Bu işlem, bir arıza durumunda verilerin tekrar alınabilmesi için web sitesi dosyalarınızı birçok yerde korur.

RAW Log Files: Ham günlük dosyaları, belirli bir hesapla ilgili eksiksiz ve ayrıntılı sunucu günlükleridir. Bu günlükler çoğunlukla hata ayıklama veya üçüncü taraf programları veya hizmetleri işlemek için önemlidir.

Reseller Hosting: Bayi hosting kullanıcının (bayi) müşterilerine yeniden hosting alanı satabileceği hosting türüdür. Bayi, her müşteriye kendi kontrol panelini sağlayabilir. Bayi, web hosting şirketinin hizmetlerini satın alır ve kar elde etmek için müşterilere satar.

Sunucu: Sunucu, web sitenizin bulunduğu bir sistemdir. Bir sunucu genellikle web hosting şirketine aittir. Sunucu, web sitenizin içeriğini dünya çapında web üzerinde sunar.

SEO: Arama motoru optimizasyonu, organik arama yoluyla daha fazla trafik elde etmek için web sitesi sayfalarını optimize etme işlemidir. Web siteniz için doğru anahtar kelimeler üzerinde çalışma ve web sitesinin arama motoru sıralamasını yükseltme tekniğidir.

SFTP: SFTP, Güvenli Dosya Aktarım Protokolü anlamına gelir. Bu, güvenli bir kabuk protokolü kullanarak tek bir bağlantı üzerinden veri aktarımını sağlayan bir ağ protokolüdür. SFTP, SSH ile yürütülen ve güvenli bir bağlantı üzerinden çalışan ayrı bir dosya aktarım protokolüdür.

Paylaşımlı Hosting: Paylaşımlı Hosting birden fazla web sitesinin tek bir sunucuda barındırıldığı bir hosting türüdür. Uygun fiyatlı bir hosting şeklidir. Her paylaşımlı hosting müşterisinin hosting paketine göre disk alanı, bant genişliği vb. sunucu kaynakları üzerinde bir limiti vardır.

SiteLock: SiteLock, eksiksiz web sitesi güvenliği sağlar. Aylık kötü amaçlı yazılım taramaları gerçekleştirir, web sitenizi bilgisayar korsanlığı saldırılarına karşı korur ve hırsızlıkları tespit eder. SiteLock, web sitesi güven mühürleri sağlar ve web sitesi sayfalarının günlük güvenlik taramasını yapar.

Site Haritası: Bir site haritası, web sitesinin tarayıcılar ve ziyaretçiler tarafından erişilebilen tüm sayfalarının listesini tutar.

Site Haritası Oluşturma: Site Haritası oluşturma, Google, Yahoo, Bing vb. tüm tarama arama motorlarının web sitenizin içeriğinden, web sitenizin bağlantılarından haberdar olmasını sağlayan bir hizmettir.

Site Erişim Raporları: Site Erişim Raporları, ham erişim günlüklerini yönetilebilir ve okunabilir raporlara dönüştüren grafiksel raporlardır. Bu raporlar aracılığıyla web yöneticileri, web sitesi trafik trendlerini kolayca anlayabilir ve web sitesi için daha iyi kararlar verebilir.

SLA: SLA, Hizmet Düzeyi Sözleşmesi anlamına gelir. Web hosting firması veya diğer kuruluşlar ile yapılan anlaşmadır. Web hosting şirketi veya sözleşmeli olduğunuz diğer kuruluş, sözleşmenin şartlarını ve koşullarını belirler. Genellikle SLA, hizmet süresi, kapsam, web hosting yönergeleri, sağlanan hizmetlerle ilgili şartlar vb. için kurallardan oluşur.

SMTP: SMTP, Basit Posta Aktarım Protokolü anlamına gelir. Bu, e-posta göndermek ve almak için internet tabanlı bir standarttır.

KOBİ: Küçük-Orta Ölçekli İşletmeler anlamına gelir. KOBİ, başlangıçları, yeni işletmeleri ve orta ölçekli kuruluşları ifade eder.

Softaculous: Softaculous, çeşitli komut dosyalarını ve uygulamaları yüklemek için kullanılan bir otomatik yükleyicidir. Softaculous cPanel, Plesk, Webuzo, Diretmemin vb. gibi kontrol panelleri ile çalışır. Softaculous ticari bir script kütüphanesidir ve web sitenizin işleyişi için kullanılabilecek çok sayıda script bulabilirsiniz.

Spam: İstenmeden ve yasal olmayan kaynaklardan size gönderilen toplu e-posta veya mesajlardır. Genellikle bu mesajlar bir şeyler satmak için gönderilir. Bir web hosting hesabı satın alır ve spam göndermeye başlarsanız, kendinizi yasaklatabilir ve web hosting paketinizi kaybedebilirsiniz.

İstenmeyen Posta Filtresi: İstenmeyen e-posta filtresi, istenmeyen e-postaları tanımlamak için kullanılan bir filtredir. İstenmeyen e-postaları tespit etmek için e-posta başlıklarında ve e-postanın ana içeriğinde birçok gelişmiş ve istatistiksel analiz yöntemini kullanır.

SSH: SSH, Secure Sockets Shell anlamına gelir; bu, yöneticilere uzak bir bilgisayara erişmenin güvenli bir yolunu sağlayan bir protokoldür. Güvenli bir dosya aktarımı yöntemidir.

SSL: SSL, Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir. SSL, insanların çevrimiçi ortamda güvenli işlemler yapmasını sağlayan bir şifrelemedir. Bir e-ticaret web siteniz varsa, çevrimiçi ödemeleri güvenli bir şekilde kabul etmek için bir SSL ‘e ihtiyacınız olacaktır. Bir web sitesi SSL ile güvence altına alınmışsa, web sitesi adresi ‘HTTPS’ ile başlar. Google, web sitenize bir SSL yüklemenizi önerir ve ayrıca web sitesinin arama motoru sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olur.

Server Side Includes: Sunucu Tarafı İçeriği SSI olarak da bilinir, bu platform web geliştiricilerinin web sitesine birçok fayda sağlayabilecek sayfalara HTML yorumları eklemelerini sağlar. Bu, üstbilgi/altbilgi içermelerinden veya dinamik bir sunucu tarafı komut dosyasının uygulanmasından oluşur.

Sub-Domain: Bir alt etki alanı, birincil ana domainin bir parçası olan bir web sitesi domainidir. Bir alt alan kendi benzersiz içeriğine sahip olabilir. Örneğin, web site bloğunuz web sitenizin bir alt alanında barındırılabilir ve web sitenizin adı benimsitem.com ise blog alt alanınız blog. benimsitem.com olabilir.

TLD: TLD, Üst Düzey Etki Alanı anlamına gelir. TLD, bir alan adının ‘.’ noktasından sonra gelen son bölümüdür. Örneğin, web sitesi URL’sinde –www.benimsitem.com, ‘.com’ TLD ‘dir. TLD ‘ler iki türdür- .com, .net vb. gibi genel TLD ‘ler ve .tr, .uk, .usa, .co.in vb. gibi ülkeye özel TLD ‘ler.

Deneme Süresi: Bazı web hosting şirketleri, web hosting paketini ve hizmetlerinden belirli bir süre ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz ücretsiz bir deneme süresi sunar. Web hosting hizmetlerini beğendiyseniz web hosting paketini satın alabilir veya deneme süresinden sonra vazgeçebilirsiniz. Web hosting şirketlerinin deneme süresi için belirlenmiş hüküm ve koşulları vardır.

Trafik Dağıtıcı: Bir trafik dağıtıcısı, isteklerin daha hızlı işlenmesini sağlar ve eşzamanlı iş parçacıklarını herhangi bir hata olmadan yönetir. Bir trafik dağıtıcısının yardımıyla iş yüklerinin mükemmel bir şekilde yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Sınırsız Hosting: ‘Sınırsız’ hosting terimi, web hosting paketinin disk alanı, bant genişliği vb. gibi sınırsız kaynaklar sağladığını belirtir. Ancak, bunun için şartlar ve koşullar vardır.

Uptime: Uptime, bir sunucunun kesintisiz olarak çalışır durumda olduğu süredir. En az %99,95 çalışma süresi sağlayan bir web hosting hizmeti aramalısınız. Web sitenizin çalışma süresi, web siteniz çalışır durumdaysa ve ziyaretçilerin ona erişip mükemmel bir şekilde kullanabileceği anlamına gelir.

Dikey Ölçeklendirme: Dikey ölçeklendirme sayesinde, ek kaynaklar ekleyerek mevcut sanal sunucunun kapasitesi artırılabilirsiniz. Örneğin, onu hızlandırmak için bir sunucuya işlemci ya da ram ekleyebilirsiniz.

Sanal Veri Merkezi: Bir sanal veri merkezi, temel olarak kurumsal iş gereksinimleri için özel olarak tasarlanmış bir bulut altyapı kaynakları havuzudur. Sanal bir veri merkezinde sağlanan kaynaklar, bellek, ağ, bağlantı, bant genişliği, depolama, yedekleme çözümleridir vb.

VPS Hosting: Bir sanal özel sunucu sanal olarak bölümlenmiş fiziksel bir sunucudur. Her sanal özel sunucunun özel kaynakları vardır. VPS sunucusu, özel bir sunucuya eşdeğerdir ve uygun maliyetlidir. VPS hosting Linux tabanlı ve Windows tabanlıdır, ayrıca yönetilen veya yönetilmeyen VPS hosting hizmetlerini de seçebilirsiniz.

Webmail: Webmail, e-postalarınıza doğrudan erişimdir. Herhangi bir üçüncü parti yazılıma ihtiyaç duymadan kontrol panelinizden Webmail ‘inize giriş yapabilir ve e-postaları kontrol edebilirsiniz.

Web Sitesi Yedekleme: Web sitesi yedekleme, sistem arızası, siber saldırı veya başka bir felaket durumunda verileri korumak ve verilerin bir kopyasını saklamak için web sitesinin yedekleme işlemidir. Bazı web hosting şirketleri, web hosting paketinin bir parçası olarak web sitesi yedekleme hizmetleri sunar.

Web Sitesi Taşıma: Web sitesi taşıma, bir web sitesini bir web hosting şirketinden diğerine aktarma işlemidir. Bu hareket, tüm önemli web sitesi dosyalarının yeni web barındırıcısına taşınmasını içerir. Ziyaretçilerinizin veya müşterilerinizin etkilenmemesi için web sitesi geçişini uygun bir zamanda planlamak önemlidir.

Ağ sağlayıcısı: Ağ sağlayıcısı web sitenizin dünya çapında web üzerinde görüntülenebilmesi ve erişilebilmesi için barındırıldığı ve canlı hale getirildiği bir platformdur. Web sitesi sahibi, web sitesi gereksinimlerine göre hosting alanını satın alabilir. Web hosting paketi ile birlikte, web hosting şirketi, müşterinin web sitelerinin sorunsuz çalışması için destek ve müşteri hizmetleri de sağlar.

Web Trafiği: Web trafiği, temel olarak web sitenize gelen ziyaretçi sayısıdır, aynı zamanda web sitenize gelen ziyaretçiler tarafından gönderilen ve alınan veri hacmini de ifade eder. Web trafiği, botlar aracılığıyla yapılan trafiği içermez. Bir web sitesine gelen web trafiği, bir web sitesine gelen ziyaretçiler ve ziyaret ettikleri sayfa sayısı tarafından belirlenir.

Windows Sunucusu: Windows sunucusu, Windows işletim sistemi tarafından desteklenen bir sunucudur. Genellikle, web yöneticileri belirli Windows özelliklerini kullanmak veya ASP.NET, MSSQL tabanlı uygulamaları çalıştırmak isterlerse Windows tabanlı hostingi tercih ederler.

Windows Hosting: Windows hosting Platformu, Windows işletim sistemine dayanmaktadır. Bu hosting hizmeti, ASP, .Net, MSSQL, FrontPage, Visual Basic vb. gibi Windows’a özgü teknolojiler sunar. Windows hosting, web sitesi işlevlerini yönetmek için Plesk kontrol panelini sağlar.

WordPress: WordPress en popüler ücretsiz blog ve web sitesi oluşturma platformlarından ve içerik yönetim sistemlerinden biridir. WordPress, PHP ve MySQL ‘e dayanmaktadır. WordPress, web sitesini özelleştirmek için çok sayıda eklenti, uzantı ve tema içerir. Ayrıca WordPress ‘te çeşitli eklentiler ve yardımcı programlar da çalıştırabilirsiniz.

Zen Cart: Zen cart, MySQL veritabanı ve HTML bileşenlerini kullanan PHP tabanlı bir çevrimiçi mağaza yönetim platformudur. Zen Cart, çevrimiçi mağazayı etkin bir şekilde yönetmek için çeşitli dilleri ve para birimlerini destekler.

Zimbra: Zimbra İş birliği Paketi (ZCS), bir e-posta sunucusu ve bir web istemcisinden oluşan bir yazılım paketidir. Zimbra, e-posta hizmetleri, takvim oluşturma ve kurumsal uygulamalar sunan açık kaynaklı bir e-posta platformudur. Zimbra, son kullanıcıları kendi özel bulutlarında bilgi paylaşmak ve etkinlikler gerçekleştirmek için birbirine bağlar.