hosting şirketi
httpsi

Daha güvenli bir web oluşturma amacında olan Google, işletmeleri web sitelerini bir süredir HTTPS’ye geçirmeye zorluyor. Bu doğrultuda , Google geçtiğimiz günlerde Temmuz 2018’de Chrome 68 sürümünden başlayarak,  tüm HTTP sitelerini “Güvenli Değil” rozetiyle işaretleyeceğini duyurdu. Google, “Güvenli Değil” rozetini, çok ciddi güvenlik hatalarıyla web sitelerini işaretlemek için kullanılmakta olan kırmızı üçgen güvenlik göstergesiyle değiştirmeyi de planladığını açıkladı.

Neden HTTPS ’e geçmeli?

Web sitelerinizi HTTPS ’e çok öncelikli olarak taşımayı düşünmenizin birçok nedeni vardır. İlk olarak, HTTPS’siz web siteleri bu Temmuz’dan itibaren “Güvenli Değil” rozeti taşıyacak. Bu da şüphesiz sitenize gelen ziyaretçilerin kuruluşunuzun meşruluğunu sorgulamasına neden olacak. İkincisi, web siteniz Google’ın iyileştirilmiş sıralama faktörünü Google’ın HTTPS sayfalarını arama sonuçlarında HTTP olan sayfalar arasında biraz artırdığını belirleyen bir algoritmayı çalıştırmasıdır.

En iyi yöntem nedir? HTTPS ’e tek seferde geçiş

Firmalar, özellikle çok sayıda web uygulaması barındırıyorlarsa, HTTPS’e geçiş yapmayı öncelikli olarak düşünmelidirler. Planlı geçiş yapmak, yapılandırma hatalarını önlemek için iyi bir yoldur.