hosting şirketi
Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, tüm çevrimiçi pazarlama çalışmaları için bir şemsiye terimdir. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için Google arama, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanırlar. Bu işlemler ve işlevler dijital pazarlama olarak adlandırılır.

Gerçek şu ki, insanlar 20 yıl öncesine göre çevrimiçi olarak iki kat daha fazla zaman harcıyor. Ve biz bu süre içerisine baktığımızda, insanların alış veriş biçimlerinin gerçekten değiştiğini görüyoruz, yani çevrimdışı pazarlama eskisi kadar etkili değil. Artık yeni pazarlama stratejisi dijital pazarlama olarak adlandırılıyor.

Pazarlama her zaman kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurmanın bir yoludur. Bugün aynı şeyler internet ortamında da hızlıca ilerliyor ve büyüyerek gelişiyor.

Dijital pazarlama, başka bir deyişle çevrimiçi pazarlama biçiminin genel adıdır.

Yani tam olarak Dijital Pazarlama nedir?

Bu soruyu sormamızın en önemli nedeni derinlemesine dijital pazarlamayı anlayabilmemizi sağlıyor. Bunu şöyle anlatmak gerekirse; sizin bir websiteniz olduğunu varsayalım ve bununla daha kolay açıklayalım.

Web sitenizin kendisinde – dijital reklamcılık , e-posta pazarlaması, çevrimiçi broşürler ve ötesi – dijital pazarlama şemsiyesi altında çok geniş bir taktik ve varlık yelpazesi bulundurur. Ve en iyi dijital pazarlamacılar, her bir varlığın veya taktiklerin en genel ifadeyle kendi hedeflerini nasıl desteklediğini net bir şekilde görürler. Bu bağlamda da dijital pazarlama üzerine sitenizden kaynaklarınızı kendiniz oluşturduğunuz da asıl hedef kitlenizi de belirlemiş olursunuz. Hedef kitlenizi çok iyi tanırsanız websiteniz de o ölçüde çok iyi tanınacaktır.

En yaygın kullanılan varlık ve taktiklerden bazıları:

VARLIKLAR:
  • İnternet Sitesi
  • Blog yayınları
  • E-kitaplar ve teknik sözlükler
  • İnfografikler
  • Etkileşimli araçlar
  • Sosyal medya kanalları (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram vb.)
  • Kazanılan çevrimiçi kapsam (PR, sosyal medya ve incelemeler)
  • Çevrimiçi broşürler ve ders kitapları
  • Marka varlıkları (logolar, fontlar, vb.)
TAKTİKLER:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO):
Web sitenizi, arama motoru sonuç sayfalarında daha yükseklerde ‘sıralamak’ için optimize etme işlemi, bu nedenle web sitenizin aldığı organik (veya ücretsiz) trafik miktarını artırır.

İçerik Pazarlama:
Marka bilinci oluşturma, trafik artışı, potansiyel müşteri oluşturma veya müşteriler yaratmak amacıyla içerik varlıklarının oluşturulması ve tanıtımı.

Gelen Pazarlama:
Gelen pazarlama, çevrimiçi içeriği kullanan müşterileri çekme, dönüştürme, tutma ve sevdirmeye yönelik ‘tam huni’ yaklaşımını ifade eder .

Sosyal Medya Pazarlamacılığı:
Marka bilincini artırmak, trafik çekmek ve işinize potansiyel müşteriler yaratmak için markanızı ve içeriğinizi sosyal medya kanallarında tanıtma uygulaması.

Tıklama Başı Maliyet (TBM):
Reklamınız her tıklandığınıda belirli bir ücret ödeyerek web sitenize trafik çekmek için kullanılan bir yöntem. En yaygın TBM türlerinden biri Google AdWords’tür.

Bağlı Pazarlama:
Web sitenizdeki bir başkasının ürün veya hizmetlerini tanıtmak için komisyon aldığınız performansa dayalı bir reklam türüdür.

Yerli Reklamcılık:
Yerli reklamcılık, öncelikle içerik yönlendirmeli ve diğer ücret almayan içeriklerin yanında bir platformda yer alan reklamları ifade eder. BuzzFeed sponsorluğundaki yayınlar iyi bir örnektir, ancak birçok kişi sosyal medya reklamcılığını ‘yerli’ olarak düşünmektedir – örneğin; Facebook reklamcılık  ve Instagram reklamcılık.

Pazarlama Otomasyonu:
Pazarlama otomasyonu, pazarlama eylemlerini otomatikleştirmek amacıyla var olan yazılım anlamına gelir. Pek çok pazarlama departmanı e-postalar, sosyal medya ve diğer web sitesi işlemleri gibi tekrar eden görevleri otomatikleştirmelidir.

E-Posta Pazarlama:
Şirketler, e-posta pazarlamasını müşterileriyle iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanıyor. E-posta sıklıkla, içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmak için ve ayrıca kişileri iş web sitesine yönlendirmek için kullanılır.

Online PR:
Online PR, dijital yayınlar, bloglar ve diğer içerik tabanlı web siteleri ile kazanılan çevrimiçi kapsamı koruma uygulamasıdır. Geleneksel PR’ye çok benzer, ancak çevrimiçi alanda olanı.

Dijital Pazarlama ve Gelen Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Temelde ikisi birbirine benziyor: Her ikisi de öncelikli olarak çevrimiçi oluyor ve her ikisi de insanların tüketmesi için dijital içerik oluşturmaya odaklanıyor. Peki fark nedir?

‘Dijital pazarlama’ terimi itme ve çekme pazarlama taktikleri (veya şimdi ‘gelen’ ve ‘çıkış’ yöntemleri olarak adlandırabileceğimiz) arasında fark oluşturmaz. Her ikisi de halen dijital pazarlama şemsiyesi altına girmektedir.

Dijital giden taktikleri, çevrimiçi alana mümkün olduğunca çok sayıda kişinin karşısına – ister alakalı isterse de hoş karşılandıklarına bakılmaksızın – doğrudan bir pazarlama mesajı vermeyi amaçlıyor. Örneğin, pek çok web sitesi üst tarafında cafcaflı banner reklamlar ile onu almaya hazır olmayan kişiler üzerine bir ürün veya promosyon itmektedir.

Öte yandan, dijital gelen taktikleri kullanan pazarlamacılar , hedef müşterileri kendilerine yardımcı olan varlıkları sağlayarak web sitelerine çekmek için çevrimiçi içerikler kullanmaktadır. En sade ama en güçlü gelen dijital pazarlama varlıklarından biri, web sitenizin ideal müşterilerinizin aradığı şartlardan yararlanmak için izin veren bir blog’udur.

Sonuçta, gelen pazarlama, müşterileri çevrimiçi olarak çekmek, dönüştürmek, tutmak ve memnun etmek için dijital pazarlama varlıklarını kullanan bir metodolojidir. Öte yandan, dijital pazarlama, yalnızca gelen veya giden olarak kabul edilip edilmediğine bakılmaksızın, herhangi bir tür çevrimiçi pazarlama taktiklerini tanımlayan basit bir terimdir.

KAYNAK