hosting şirketi
domain_seçimi

Domain alan bir kişi domaini birkaç sebepten dolayı almak istiyor olabilir. Domain üzerinde bir site kurmak ve çalışmak istiyor  veya aldığı domaini  daha üst bir fiyata satmak istiyor olabilir. Doğru domain seçimi yapmak ve satın almak ,karmaşık ve biraz da şans gerektiren bir iştir.

  • Domain seçmeden veya satın almadan önce dikkat edilmesi gereken  sebepler vardır.  Domainin belli bir değeri vardır ve bunun bir standardı yoktur. Bu değeri oluşturan kriterlerden bahsedelim.
  • Domain adı, ilgili konuya hitap ediyor mu?
  • Domain adı, herhangi bir trafiğe sahip mi daha önce tescil edilmiş mi?
  • Domain adı, endüstriyel olarak geçerli bir isim mi?
  • Domain adı, daha önce bir satış değerine sahip mi?
  • Domain adı, anlamlı bir uzantıya sahip mi?
  • Domain adı, marka adına uygun mu?
  • Domain adı, arama motorları tarafından tanınıyor mu, tanınıyorsa değeri nedir?
  • Domain adı, dil kurallarına uygun mu?
  • Domain adı, satış potansiyeline sahip mi?

Gelişim Değeri: Domain değeri gelişim aşamasında olan bir konu hakkında olması ile bağlantılıdır. Mesela gelişim içerisinde olan sektörler, kamuoyunca potansiyel sahibi olan sektörler ve kuruluşlar ile kişi adları.

Uzantı Değeri: .com uzantılı domainler diğer uzantılara göre daha değerli görünüyor. Bunda baş etken olarak arama motorlarının değerlendirmesi etkilidir ve arama motorları öncelik olarak .com uzantıya sonuç verir. Diğer uzantılar içinse şunu söyleyebiliriz. Alacağınız uzantı sitenizde yapacağınız iş ile ilişkili olsun. Sonuçta her uzantının kendine göre anlamı vardır. .com uzantısının bir diğer avantajı da uluslararası seviyede en çok tercih edilen uzantı olmasıdır.

Marka Değeri: Bir domainin marka olabilmesi, onun, söylemi kolay, akılda kalıcı, dil kurallarına uygun olmasına bağlıdır. Her ne kadar anlamsız olsa da bir çok domain markalaştırıldıktan sonra değerine değer katar ve isim de bunda önemli bir etkendir.

Aranma Değeri: Arama motorları web kullanıcılarının internette sörf yaparken en çok kullandığı yöntemdir. Arama motorları kendi içlerinde oluşturulan botlar sayesinde siteleri tarar ve içeriklerini sıralarlar. Bu programcıkların çalışma mantığında içerikle birlikte domainin kalitesi ve son kullanıcının tercihleri etkendir ve bu yüzden domain adı arama motorlarında üst sıralara çıkmanız için çok önemlidir.

Dil Kuralları: Domainin değerinde arama motorlarındaki yeri  önemlidir. Arama motorları domain isminde eksik ve yanlış karakter olmasını, kelimeler arasında çizgi gibi karakterler bulunmasını pek sevmez, bu yüzden dil kurallarına uygun bir isim seçilmesi önemlidir.

Trafik Değeri: Domain eğer aktif bir domainse kullanıcı istatistikleri, giriş çıkışları ve site trafiğindeki dalgalanma, domainin değerini etkiler.

Endüstriyel Varlığı: Domainin hedeflenen alanda geçerli bir isim olması önemlidir. Mesela eğitim sektörüyle ilgili bir domain de eğitim kelimesinin geçmesi o domainin değerini arttırır.

Domainin Öncesi: Domain daha önce kaç kere tescil edilmiş, edilmişse  ne kadardan satılmış gibi etkenler domainin değerini etkiler ve bir referans görevi üstlenir.

Satış Hacmi: Domain alınıp belli bir süre sonra kullanılmadığı halde bile önemli bir satış hacmine sahip olabiliyorsa bu domainin değerini artan değer olarak etkiler.

Aklınıza takılan bir domain varsa sorgulamak için tıklayın