hosting şirketi
VPS nerelerde kullanılır

VPS Nerelerde Kullanılır?

Yeni bir sunucuya ihtiyacınız var ve bir VPS önerisi istiyorsanız yazımınızı okumanızı tavsiye ederiz. 2000’li yılların başından bu yana Sanal Özel Sunuculardaki  (VPS) gelişmeler herkesin bir sunucuya sahip olmasını giderek daha kolay ve ucuz hale getirdi.

VPS, daha basit ölçeklenebilirliği ile paylaşımlı barındırmaya göre daha fazla esneklik ve daha düşük sahip olma maliyeti sağlar.

VPS Hosting Nedir?

İlk olarak, VPS Hosting ‘in ne olduğunu merak edenler için VPS, aynı ana donanım üzerinde, diğer müşterilerden izole edilmiş ve kullanımı tamamıyla size bırakılmış bir işletim sistemidir. Hosting firması, üst seviye bir yönetim paneli ile müşterilerine ait tüm VPS kurulumlarını yönetir.

Paylaşımlı hosting paketleri birçok uygulama türünde kullanılabilir ancak mevcut uygulamaların seçimi VPS ‘de daha fazladır. Bunun nedeni, paylaşımlı barındırma platformları genellikle Docker, Tomcat, Go, Java vb. gibi herhangi bir web sunucusu veya destekleyici uygulamaları çalıştırmaz.

Esasen, bir VPS ‘i dilediğiniz gibi yapılandırılabilirsiniz!

Ek olarak, VPS Server, aşırı satılan paylaşımlı hosting sunucularında olduğu gibi diğer kullanıcıların CPU döngülerinizi, RAM ‘inizi veya diğer kaynaklarınızı kullanmasına izin vermez. VPS Sunucu kaynaklarınız tamamen size ait bir sunucuya aittir.

Zaten bir VPS Sunucunuz var ve hangi programları kullanabileceğinizden emin değilseniz veya ilk etapta neden bir VPS Server almanız gerektiğini bilmek istiyorsanız, en yaygın VPS kullanımlarından sadece birkaçını keşfedelim.

VPS İçin 8 Farklı Kullanım

İşte bir VPS ile yapabileceğiniz sekiz farklı uygulama.

  1. Sistem Yöneticisi Eğitimi

İnsanların kendi VPS ‘leriyle başlamalarının bir nedeni, mevcut farklı yazılım türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek veya yeni bir işletim sistemi veya ortamı üzerinde çalışabilmektir. VPS genellikle son kullanıcıya kök düzeyinde erişim sağlar.

Örneğin, Linux’u kişisel dizüstü bilgisayarınıza veya ev bilgisayarınıza kurmak, özellikle de o makineyi zaten iş için kullanıyorsanız, büyük bir uğraştır. İş akışınızı kısıtlayabilecek kesinti veya sorunları riske atmak istemezsiniz. Bir VPS, dünyanın her yerinden ve her zaman bağlanabileceğiniz yalıtılmış bir ortama sahip olarak size yardımcı olacaktır. Ek olarak, VPS Sunucu 7/24 açık kalacağı için her zaman açık olamayacak yerel bir makineye göre uzaktan kontrol ve İnternet bağlantılı uygulamalar konusunda çok daha kullanışlı olacaktır.

  1. Kodlama Eğitimi

Bir metin düzenleyici veya entegre bir geliştirme ortamı (IDE) ile yerel bir makinede kodlamayı öğrenmek kolaydır. Ancak, kodunuzu bir web geliştirme senaryosunda çalıştırmak, her zaman açık bir makine olduğu için VPS ile daha kolay hale gelir. Bu, kod değişikliklerini üretim ortamı ve sunucuda uygulamak için iyi bir gerçek ortam deneyimi sağlayacaktır.

Ek olarak, bir VPS Sunucu ile hata izleyici, sürekli entegrasyon/sürekli dağıtım (CI/CD) ve GitLab gibi sürüm kontrol sistemi çalıştırarak ortak kodlama ortamı oluşturabilirsiniz.

VPS ile Kodlama Eğitimi

  1. Oyun

Birkaç yıl önce bir oyun sunucusunu bir VPS’ de barındırmak mümkün olmayabilirken, teknolojinin sürekli ilerlemesi, artık bir sunucuda birden çok oyunculu oyun sunucusu çalıştırmanıza izin veriyor.

Birçok farklı oyun (Terraria, Between Us, Rust ve Minecraft gibi) size modlu oyun için kendi özel sunucularınızı çalıştırma fırsatı verir . Oyuncuların oynarken sohbet edebilmeleri için VPS ‘nize TeamSpeak veya Mumble gibi bir ses sunucusu ekleyerek deneyimi genişletebilirsiniz.

  1. Web Hosting

VPS Hosting için göz ardı edemeyeceğimiz en önemli özellik şüphesiz web sitelerine hizmet vermektir. Ve bu amaçla, yükleyebileceğiniz çeşitli programların görünürde bir sonu yoktur. VPS yerine paylaşımlı web hosting düşünüyorsanız , paylaşımlı hosting size bir İnternet üzerinde yayınlama hizmeti sağlayabilir, ancak çoğu sağlayıcı paylaşımlı hosting seçeneklerinizi sınırlı tutar.

PHP kullanmayan ticaret veya web sitesi yönetim araçlarını kullanmak istiyorsanız, VPS Sunucusu sizin için oldukça iyi bir seçenektir. Ruby on Rails, Flask, Django gibi uygulamalar  ekleyebileceksiniz. Bu, Redmine, Wagtail, Butter ve sayısız diğerleri gibi programları destekleyebilmek için VPS Sunucunuzu geliştirir.

PHP ise VPS Server için hala harika bir seçimdir. Paylaşımlı bir platformdan farklı olarak ayarlarınızı içeriğinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu, e-ticaret, bloglama veya müşteri destek sitelerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza olanak tanır.

  1. Özel Ya da Kurumsal E-posta

E-postalarınızı kimsenin okumadığından emin olmak istiyorsanız, onları şifrelemek ve özel bir sunucu kullanmak en doğru seçenektir. Web Mail de dahil olmak üzere eksiksiz bir VPS Mail Server kurmak, giriş seviyesi bir VPS Sunucunun bile üstesinden gelebileceği kullanışlı bir yöntemdir.

Aynı şekilde özel mesajlarınızı genel sunucular üzerinden yönlendirmeyi de bırakabilirsiniz. Uçtan uca şifrelemeye sahip ejabberd gibi özel mesajlaşma yazılımları, hassas mesajları meraklı gözlerden veya rakip şirketlerden uzak tutar.

vps Özel Ya da Kurumsal E-posta

  1. İş birliği ve ERP

Dosya depolamak ve paylaşmak çok önemlidir. Bazı genel seçenekler iyi olsa da, depolama miktarı gibi belirli sınırlamaları vardır ve belgeleri başka birinin sunucusunda tutmak herkese cazip gelmeyebilir. Belgeleri düzenli ve güvenli tutmak için Nextcloud veya Owncloud gibi ortak bulut depolama çözümleri VPS için idealdir

Kurumsal kaynak planlama (ERP) araçları ise kendi VPS Sunucusunda barındırıldığında kolayca erişilebilir ve uygun fiyatlı hale gelir. İyi bir VPS Sunucu yedeklemesi sayesinde, sipariş yönetimi, üretim takibi, malzeme tedariki, muhasebe, satış ve diğer tüm iş yönetiminin eksiksiz yönetimi tek bir paket olarak sistemde yapılabilir.

  1. Proje Yönetimi

VPS, projelerinizi yönetebileceğiniz çok iyi bir araç haline gelebilir. Redmine veya Kanboard gibi kanban panonuz veya proje yönetimi paketiniz için kendi kendine bir çözüm olan VPS barındırma veya (daha büyük ölçeklerde) Jira Cloud‘u (veya Atlassian yerine GitLab’ı) kullanmak için idealdir. Diğer taraftan OpenProject, MyCollab, Orangescrum, ZenTao, Gantt Project, Taiga gibi açık kaynak kodlu Proje Yönetimi Yazılımlarını VPS Server’ a kurarak kullanabilirsiniz.

  1. Eğitim ve Bilgi Depolama

VPS Moodle gibi bir eğitim aracıyla birleştirirseniz Dünyanın en popüler açık kaynak kodlu öğrenme platformuna sahip olabilirsiniz. Moodle ile oluşturacağınız projelerinizde yüzlerce standart özelliği kullanabilir aynı zamanda eğlenceli ve etkileşimli öğrenmeye yönelik eklentiler ve araçlar kurabilirsiniz.

VPS, eğitim platformu ile birlikte, referans materyalleri de depolamak için iyi bir çözüm oluşturur.

VPS Eğitim ve Bilgi Depolama

Bugün Kendi VPS Sunucunuzu Alın!

Yukarıda saydığımız kullanımlar bir VPS Hosting için uygulama türlerinin yalnızca küçük bir kısmıdır. Bir VPS Sunucunun işletmeniz için ne kadar uygun maliyetli olabileceği, hangi hosting özelliklerinin yerini alabileceği veya başka hangi kullanım durumlarına uygulanabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız VPS Hosting ürün sayfamıza göz atın ya da bir uzmanımıza danışın!