hosting şirketi
WordPress 22 Seo Ipucu

WordPress için 22 SEO İpucu

Arama Motoru Optimizasyonu veya kısaca SEO, WordPress kullanıcıları için de çok önemlidir. Bu durum internette var olan milyonlarca web sitesi içerisinde sitenizi görünür kılmak için bazı şeyler yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bu makalede, bunu başarmak için WordPress için 22 SEO ipucunu öğreneceksiniz.

 1. SEO ‘ya hazır ve hızlı bir WordPress teması seçin
 2. LightSpeed ​​gibi hız artırma teknolojisine sahip bir web barındırıcısı seçin
 3. Web siteniz için güvenli bir web barındırma seçin
 4. Akılda kalıcı olan veya sitenizin neyle ilgili olduğunu içeren bir alan adı seçin
 5. Web sitenizi ve site haritanızı Google Search Console’a gönderin
 6. Bir işletmeyseniz, işletme ve web sitesi bilgilerinizi Google My Business’a gönderin
 7. Web sitenizi ve site haritanızı Bing Web Yöneticisi Araçları’na gönderin
 8. Web sitenize temel OpenGraph ve Schema işaretlemesi eklemenize yardımcı olacak bir SEO eklentisi yükleyin
 9. Trafiğinizin ilerlemesini izlemek için sitenizi Google Analytics’e ekleyin
 10. Blog yazıyorsanız, etiketler ve kategoriler arasındaki farkı bilin
 11. Web sitenizin ziyaretçilerinin, ziyaretleri sırasında web sitenizde yapmaları gereken şeyi yapmalarını sağlamak için harekete geçirici mesaj kullanın
 12. Sitenizin gezinmesini basit ve kolay olacak şekilde düzenleyin
 13. Bir WordPress önbellek eklentisi kullanın
 14. Hızlı yüklenmeleri için resimlerinizi optimize edin
 15. WordPress web sitenizi güvenli hale getirin
 16. Metin, resim, ses ve video kullanarak düzenli olarak benzersiz ve eğlenceli içerik oluşturun
 17. Makalelerinizin 300 kelimeden kısa olmadığından emin olun
 18. İçeriğinizi düzenli olarak popüler sosyal ağ kanallarında paylaşın
 19. Web sitenizi bir işletme sayfası olarak Facebook’a ekleyin
 20. Dahili sayfaları düzenli olarak birbirine bağladığınızdan emin olun
 21. Anahtar kelime araştırması yapın ve içeriğinizin arama sıralamasını iyileştirmek için içeriğinizde anahtar kelimeler kullanın
 22. Ziyaretçilerinizin sitede geçirdiği süreyi iyileştirmek ve hemen çıkma oranını düşük tutmak için sitenize özellikler ekleyin

 

 1. SEO ‘ya hazır ve hızlı bir WordPress teması seçin

Web sitenizin hızı önemlidir. Web sitenize resim, ses, video ve metin içeriği eklediğinizde, web sitenizin yüklenme süresini yavaşlatırlar. SEO ‘ya hazır, tasarım açısından duyarlı ve fiziksel veya görsel engelleri olabilecek kişiler tarafından kolayca gezinilebilen yalın bir WordPress teması seçin.

 1. LiteSpeed ​​gibi hız artırma teknolojisine sahip bir web barındırıcısı seçin

Çoğu web barındırma şirketi, WordPress sitenizi çok hızlı çalıştırmak için sunucu düzeyinde hız artırma teknolojisi içerir. Birhost olarak tüm WordPress barındırma planlarımız için LiteSpeed ​​önbelleği sağlıyoruz.

Ek olarak, web sitenizin PHP düzeyinin WordPress tarafından önerilen en son sürüme ayarlandığından emin olun, çünkü bu aynı zamanda sitenizin hızına da bir miktar etki sağlayacaktır.

 1. Web siteniz için güvenli bir web barındırıcısı seçin

Hiç kimse bir web sitesini ziyaret etmekten ve herhangi bir virüs almaktan veya kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşmaktan hoşlanmaz. Web barındırıcınızın güvenli bir ortam sağladığından emin olmak önemlidir. Ayrıca, web siteniz üzerinden form doldururken veya ürün satın alırken ziyaretçinizin bilgilerinin çalınmamasını sağlamak için SSL kurduğunuzdan emin olun.

 1. Akılda kalıcı olan veya sitenizin neyle ilgili olduğunu içeren bir alan adı seçin

Sitenizin ne yaptığıyla ilgili anahtar kelimeleri içeren bir alan adı seçmeniz gerekmez. Kesinlikle kullanışlıdır, ancak bir işletmeyseniz, akılda kalıcı ve benzersiz bir alan adına sahip olmak web sitenizi ve işletmenizi diğerlerinden ayıracaktır.

 1. Web sitenizi ve site haritanızı Google Arama Konsoluna gönderinGoogle Search console

Google Arama Konsolu , Google’ın web sitelerinizin arama durumunu izlemesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Yeni bir web siteniz varsa, Google’ın sitenizi hızlı bir şekilde taraması ve arama motorlarına eklemesi için web sitenizin URL’sini ve site haritasını gönderebilirsiniz.

 1. Bir işletmeyseniz, işletme ve web sitesi bilgilerinizi Google My Business ‘a gönderinGoogle my bussiness

Sitenizi Google Search Console ‘a eklemenin yanı sıra işletmeler için Google My Business’tan da yararlanabilirsiniz. Bu, işletmenizin arama motorlarında listelenmesini sağlayabileceğiniz ve hatta ziyaretçileri yorum eklemeye davet edebileceğiniz ekstra bir hizmettir.

 1. Web sitenizi ve site haritanızı Bing Web Yöneticisi Araçları ‘na gönderin

Google bir numaralı arama motoru olsa da Bing aramayı unutmayın. Bing ‘in arama platformunda arama motoru listelemenizi optimize etmek için sitenizi Bing Web Yöneticisi Araçları ‘na da göndermelisiniz.

 1. Web sitenize temel OpenGraph ve Schema işaretlemesini eklemenize yardımcı olacak bir SEO eklentisi kurun

Yoast SEO gibi WordPress SEO eklentileri, daha iyi içerik yazmanıza ve hatta arama motorlarının web sitenizi taramasına ve düzgün bir şekilde görmesine izin vermek için Şema işaretlemesi gibi araçlara sahip olmanızı sağlar. Bunu yapabilmek için Google, arama motoru listelerinizi iyileştirirken sitenizi Google Arama Konsolunda daha iyi izleyebilir.

Bununla birlikte, arama motorlarının yanı sıra, Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal ağ siteleriyle sosyal arama, OpenGraph gibi özel bir kod uygulamanız gerektiği anlamına gelir, böylece web sitenizin gönderileri gösterişli görünür ve platformlarında doğru bilgileri listeler.

 1. Trafiğinizin ilerlemesini izlemek için sitenizi Google Analytics ‘e ekleyin

Sitenizin her gün kaç ziyaretçi aldığını, web sitesinde ne kadar kaldıklarını, nereden geldiklerini ve nereye gittiklerini bilmek istiyorsanız, bunu yapmak için bir izleme yazılımı kullanmanız gerekir. Google Analytics , sitenizin trafiğinin artıp artmadığını size bildirebilecek ve hatta sitenizde iyileştirilmesi gereken alanlar hakkında fikir edinmenize olanak tanıyan ücretsiz ve güvenilir bir trafik izleme platformu sunar.

 1. Blog yazıyorsanız, etiketler ve kategoriler arasındaki farkı öğrenin

İyi organize edilmiş bir siteye sahip olmak önemlidir. Google araması bir odak noktası olsa da dahili site organizasyonunuz ve aramanız da önemli olmalıdır. Google, Google arama listenizdeki dahili WordPress aramasına erişmenin bir yolu olan WordPress siteleri için Site Bağlantılarına gerçekten entegre olmuştur.

Ancak, sitenizi düzgün bir şekilde düzenlemek çok önemlidir ve buna blog etiketleriniz ve kategorileriniz dahildir. Basit bir ifadeyle, kategoriler ana konular olarak kullanılmalı ve etiketler biraz daha ayrıntılı olmalıdır. Web sitenizde asla bir ton kategori olmamalıdır. Web sitenizde kategorileri 2 ile 8 arasında tutun. Etiketlere gelince, bunları belirli konuları gruplamak için kullanın. Bazı etiketler birkaç makalede kullanılabildiğinden, WordPress birkaç kategori seçmenize izin verse bile her makale birkaç kategori altında olmamalıdır.

 1. Web sitenizin ziyaretçilerine harekete geçirici mesajlar kullanın

Ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek ve onları bir şey satın almalarını, bülteninize kaydolmalarını, bir form doldurmalarını veya başka herhangi bir şeyi isteyip istemediğinizi web sitenizdeki önemli alanlara yönlendirmek istiyorsanız, harekete geçirici mesajlar bir zorunluluktur.

 1. Sitenizin gezinmesini basit ve kolay olacak şekilde düzenleyin

Site yapısı sadece arama motoru sonuçları için değil, aynı zamanda ziyaretçilerinizin web sitenizde kolayca gezinmeleri için de geçerlidir. Web siteniz büyüdükçe, daha fazla sayfa ve makale, onları birbirine bağlamak anlamına geldiğinden, bunun üstesinden gelmek son derece önemlidir, bu nedenle hiçbir sayfaya erişim zor olmamalıdır.

Buna yardımcı olacak eklentiler veya SEO eklentisi kullanılmalıdır.

 1. WordPress önbellek eklentisi kullanın

Web barındırma planınız sunucu düzeyinde bir miktar önbelleğe alma ve hız artırma teknolojisi içeriyor olsa da, bundan daha fazla yararlanmak için bir WordPress önbellek eklentisi sitenizi daha da hızlandırabilir.  Web hosting hızını daha da optimize etmek için LiteSpeed ​​önbellek eklentisini kullanabilirsiniz. 

 1. Hızlı yüklenmeleri için resimlerinizi optimize edin

Bir önbellek eklentisi kullanmanın yanı sıra, dosya boyutunu küçültmek ve hatta onları yeniden boyutlandırmak için Smush gibi bir görüntü optimizasyon eklentisi kullanıyor olmalısınız.

 1. WordPress web sitenizi güvenli hale getirin

Güvenlik her zaman web sitenizin birinci önceliği olmalıdır. Sitenizde kötü amaçlı yazılım varsa Google, saldırıya uğramış bir etiketi arama motorlarınızdan kaldırabilir veya ekleyebilir. Bu, siteniz tekrar temiz ve güvenli hale gelene kadar ziyaretçileri sitenizden caydırır. WordPress sitenizin güvenliğini sağlamak hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz .

 1. Metin, resim, ses ve video kullanarak düzenli olarak benzersiz ve eğlenceli içerik oluşturun

Ziyaretçileriniz, içeriğinizi görüntülemenin farklı yöntemleri kullanıldığında öğrenmekten keyif alır. İçeriğinize olabildiğince çok ziyaretçi çekmek için mümkün olduğunca çok seçenek kullanın.

 1. Makalelerinizin 300 kelimeden kısa olmamasına dikkat edin

Çevrimiçi olarak tonlarca içerik var ve web sitenizde ne kadar benzersiz ve faydalı bilgiler varsa, sayfalarınızın ve yayınlarınızın arama motoru sonuçlarında diğer sitelerden daha iyi listelenme olasılığı o kadar yüksek olur. Bir sayfada veya makalede en az 300 kelime olması gerekir. Ancak, muhtemelen bir sayfada 1.000’den fazla kelimeyi hedeflemelisiniz.

 1. İçeriğinizi düzenli olarak popüler sosyal ağ kanallarında paylaşın

Bir gönderi veya sayfa yayınlamayı bitirdiğinizde işiniz bitmez. Sosyal ağlarda da paylaşmalısınız. Bu, bağlantılarınızı platformlarına ekler, bu nedenle de aranabilir.

 1. Web sitenizi bir işletme sayfası olarak Facebook’a ekleyin

Bloğunuz veya işletme siteniz Facebook’ta olmalıdır. Facebook’ un milyonlarca kullanıcısı vardır ve her şey aranabilir. Ancak, web sitenizi koruduğunuzdan ve trafiğinizi çekmek için sadece Facebook’a güvenmediğinizden emin olun. Teknoloji zamanla değişir ve Facebook bir gün ortadan kalkabilir. Web siteniz her zaman trafiğinizi yönlendirmeye çalıştığınız şey olmalıdır.

 1. Dahili sayfaları düzenli olarak birbirine bağladığınızdan emin olun

Dahili bağlantı, web siteniz için hayati önem taşır. Ziyaretçilerinizi sitenizde daha uzun süre tutabilir ve hatta onları ürün ve hizmetlerinizi satın almaya çekebilir.

 1. İçeriğinizin arama sıralamasını iyileştirmek için anahtar kelime araştırması yapın ve içeriğinizde anahtar kelimeler kullanın

Çok şey biliyor olabilirsiniz, ancak bu, insanların ne aradığı hakkında her şeyi bildiğiniz anlamına gelmez ve bu, anahtar kelime araştırmasının yapılması gerektiği anlamına gelir. Hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini araştırdıktan sonra, insanların okumak istediği konuları ele aldığınızdan emin olabilirsiniz.

 1. Ziyaretçilerinizin sitede geçirdiği süreyi iyileştirmek ve hemen çıkma oranını düşük tutmak için sitenize özellikler ekleyin

Sayfa görüntülemeleri, ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdiği süre ve hemen çıkma oranı önemli istatistiklerdir. Sitenizde olabildiğince çok sayfa görüntülemelerini ve sitenizde daha uzun süre kalmalarını istiyorsunuz. Sadece bir sayfaya gidiyorlar ve ardından zıplama denilen siteden çıkıyorlarsa, bu hemen çıkma oranınızın düşük olacağı anlamına gelir. Sonuç olarak, bu, sitenizin sunduğu şeylerle ilgilenen insanları almadığınız anlamına gelir.

Öne çıkan veya popüler gönderiler, ilgili gönderiler, daha uzun makaleler veya teknik inceleme ve hatta video eklemek web sitenizin trafiğini iyileştirecek ve ziyaretçilerinizi alıcılara, abonelere ve düzenli okuyuculara dönüştürme olasılığını artıracaktır.

Özetle

Artık WordPress için bazı SEO ipuçlarını öğrendiğimize göre, web sitenizin arama sıralamasını iyileştirmek için bu listeyi bir kontrol listesi olarak kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress Hosting ‘i Kimler Kullanmalı?

Her şeyden önce siteleri için WordPress kullanan kişiler

Yönetilen WordPress Barındırma Nedir?

Yönetilen WordPress barındırma, barındırma sağlayıcılarının WordPress web sitenizin altyapısının yönetimini ve desteğini üstlendiği anlamına gelir.

WordPress ücretsiz mi?

WordPress ücretsizdir, ancak bir web barındırma planına yatırım yapmanız gerekir. Birhost’ un WordPress planlarıyla web sitenizi performanslı ve sorunsuz çalıştırabilirsiniz.

Neden WordPress Barındırma Seçmelisiniz?

WordPress çok popülerdir çünkü insanların tamamen özelleştirme ile web siteleri oluşturmasına izin verir. Tek tıklamayla kurulum imkanı vardır ve sitenizde kullanılabileceğiniz yüzlerce uygulamayla gelir. WordPress gibi bir CMS ile göz alıcı ve benzersiz bir web sitesi oluşturmak son derece kolaydır.