hosting şirketi
hosting_nedir

İngilizce “hosting” kelimesi Türkçe’ye “ev sahipliği yapmak” veya “ağırlamak” gibi birçok farklı şekilde çevrilebilir. Ama teknoloji dünyasındaki “hosting” kavramının Türkçe karşılığı “barındırma” veya “barındırma hizmeti” olarak geçmektedir. Peki, bilişim ve teknoloji dünyasındaki “hosting” kavramı neyi ifade ediyor?

Hosting, web sitenizi internette barındırmanız için gerekli alanın sağlanmasıdır.

Hosting Seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

  • İlk dikkat etmeniz gereken konu hosting firmasının ne kadar güvenli olduğudur. Peki  firmanın güvenli olduğunu nasıl anlayabiliriz derseniz; Hosting firmasının kurumsal bir firma olduğuna dikkat edin. Bazı kişiler bu işi evden ve tek başlarına yapıyorlar. Bu işi tek başına yapan bir kişi size ne kadar yardımcı olabilir?  Eğer bu tür kurumsal olmayan hosting sağlayıcıları ile çalışıyorsanız site yedeklerinizi mutlaka her ay almanızı tavsiye ederiz.
  • Nasıl web sitesi kuracaksanız hosting seçiminiz kuracağınız siteye uygun olmalı. Kişisel bir blog yayınlayacaksanız fazla özelliği olmayan hostingler sizin için yeterli olacaktır. Fakat e-ticaret sitesi gibi büyük siteler kuracaksanız hosting seçiminiz de bu yönde olmalı.
  • Alacağınız hosting özelliğinde mutlaka yedek alınıyor olmasına ve yedekleme periyoduna dikkat edin. Yani sitenizin yedeği belli aralıklarla hosting firması tarafından ücretsiz veya belli bir ücret karşılığında alınıyor olmasına özen gösterin çünkü sitenize herhangi bir şey olduğunda, dosyalarınızı yanlışlıkla sildiğiniz de hosting firmanız ile görüşüp son alınan yedeğin gönderilmesini talep ederek yanlışlıkla sildiğiniz dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.
  • Hosting alırken, hosting alacağınız firmanın yorumlarıda karar vermeniz açısından son derece önemli. Webmaster forumlarında konu açan insanların düşüncelerine önem verin. Hosting firmalarıyla yaşadıkları sorunları okuyun. Hosting firmasını internette iyi araştırın ve kuracağınız web sitesine uygun firmayı seçmeye özen gösterin.
  • Hosting firmasının çalışan sayısına ve müşteri sayısına bakın. Gerekirse telefonla arayıp veya mail göndererek istediğiniz konuyla ilgili bilgi alın. Bilgi almak için illaki o firmanın müşterisi olmanız gerekmez. Sonuçta hosting almak için karar vereceksiniz.
  • Müşteri temsilcilerinin davranışlarını inceleyin. Çünkü herhangi bir sorununuz olduğunda müşteri temsilcileri ile görüşeceksiniz. Kaliteli bir firmanın müşteri temsilcileri, müşteri desteği saat kaç olursa olsun sorununuza hemen yanıt verir ve sorununuzu en kısa sürede gidermeye çalışır ve konuyla ilgili sizi bilgilendirir.
  • Son olarak da fiyat karşılaştırması yapın. Yukarıdaki özelliklere dikkat ettikten sonra firmalar arasındaki aynı özelliklere sahip hosting paketleri arasında fiyat karşılaştırması yapın. Paketlerimizi incelemek isterseniz tıklamanız yeterli 🙂