hosting şirketi
En iyi wordpress eklentileri

En İyi WordPress Eklentileri

İnternetin %40′ ından fazlasında uygulanan WordPress, bir Açık Kaynak projesidir. Bu sayede WordPress için hazırlanmış binlerce eklenti arasından dilediğinizi seçebilir veya kendi özel ihtiyaçlarınıza göre kendi eklentilerinizi oluşturabilirsiniz. WordPress’ in en büyük gücü ve popülerliğinin kaynağı eklentilerdir. İhtiyacımız olan hemen hemen tüm eklentiler WordPress’ te mevcuttur. Dolayısıyla web sitenize dahil edeceğiniz En İyi WordPress Eklentileri, sitenizin işlevselliğini, verimliliğini ve ayrıca görünüşünü büyük ölçüde değiştirip iyileştirebilirsiniz.

Farklı amaçlar için hazırlanmış  en iyi WordPress eklentileri listesini sizler için hazırladık.

WordPress eklentisi nedir?

WordPress eklentileri, web sitenizi yeni işlevlerle geliştirilmesine yardımcı olan ve onlara önemli işlevler kazandıran ek araçlardır. Web sitenizde küçük değişikliklerden daha önemli ve büyük olanlara kadar her türlü özelliği ekleyebilirsiniz.

Örneğin, WordPress eklentilerini kullanarak WordPress web sitenizi tam işlevli bir E-ticaret mağazasına , foruma veya sosyal ağa dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, web sitenize Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda görüntülemeye yardımcı olmak için SEO denetleyicisi gibi pek çok özellikler ekleyebilirsiniz.

En İyi WordPress Eklentileri – “Görüntü Sıkıştırma”

Görseller, web sitelerinizi ziyaretçileriniz için daha ilgi çekici ve etkileşimli hale getirmenin harika bir yoludur. Ama bir bedeli de vardır. Resimler, düz metinlere kıyasla daha büyük boyuta sahiptirler; bu nedenle yüklenmesi daha uzun sürer ve sitenizin performansının düşmesine neden olurlar.

Sitenizin hızını artırmak için resimlerinizi optimize etmeniz gerekir. Photoshop veya başka herhangi bir düzenleme yazılımını bu iş için kullanabilirsiniz. Ancak bu yazılımlar, yüksek optimizasyon için çok fazla kontrol sağlarken, oldukça zaman alıcıdır ve birçok kullanıcı bunları kullanamayabilir.

WordPress arşivinde, tercih ettiğiniz ayarlara göre resimlerinizi otomatik olarak sıkıştırmanıza yardımcı olabilecek resim sıkıştırma eklentileri bulabilirsiniz. Bu eklentiler medya kitaplığındaki görsellerinizi ve yüklediğiniz görselleri kaliteden ödün vermeden optimize edebilirler.

İşte sizlere önerebileceğimiz birkaç görüntü sıkıştırma WordPress eklentisi:

 1. ShortPixel

shortpixel wordpressShortPixel, 100.000’den fazla aktif kurulum ile en iyi WordPress eklentileri arasında en popüler görüntü sıkıştırma uygulamasıdır. JPG, PNG, GIF ve PDF belgeleri için daha iyi optimizasyon sağlamak üzere sürekli olarak güncellenir. Eklentiyi kullanmak için e-posta adresinizi vererek bir API anahtarı almanız gerekir.

Gelişmiş özelliklerin yanı sıra, optimizasyon ayarları üzerinde size daha fazla kontrol sunar. Orijinal resminizi ayrı bir klasörde saklar ve eklenti etkinleştirilir etkinleştirilmez sıkıştırır. ShortPixel, orijinal ve sıkıştırılmış resimleriniz arasındaki farkı da gösterir. Ücretsiz hesap, sıkıştırmayı ayda 100 görüntü için sınırlar. 100’den fazla görsel için 4,99 dolardan başlayan premium planlar sunmakta.

 1. reSmush.it

resmush.it wordpressreSmust.it, ufak ancak güçlü bir görüntü sıkıştırma eklentisidir. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak optimize eder. Aynı zamanda medya kitaplığınızdaki mevcut resimlerinizi de toplu olarak optimize edebilirsiniz.

Eklenti ayarlarında, optimizasyon kalitesini ayarlayabilir (varsayılan 92’dir), yükleme sırasında otomatik optimizasyonu değiştirebilir, istatistikleri ve günlükleri etkinleştirebilirsiniz. Bu eklenti, görüntülerin optimizasyonunu 5 MB’ın üzerinde sınırlar. Ayrıca, daha fazla optimize etmek için tek tek sıkıştırma ve zorlamalı sıkıştırmadan hariç tutma özelliğine de sahiptir.

 1. Optimole

optimole wordpressOptimole, en güçlü ve özellikli WordPress görüntü sıkıştırma eklentilerinden biridir. Bu eklentiyi kullanmaya başlamak için e-posta adresiniz ile API anahtarı almanız gerektirecektir. Görüntülerinizi otomatik olarak optimize eder, görüntüleri hızlı bir görüntü CDN’ i aracılığıyla sunar ve site yükleme hızını iyileştirmek için görüntüleri yayınlamak için gecikmeli yükleme kullanır.

Eklenti, ziyaretçinin tarayıcısı ve görünüm alanı için doğru görüntü boyutunu akıllıca seçer. Ziyaretçi yavaş bir internet bağlantısına sahipse, görüntü kalitesini düşürür. Ücretsiz sürüm, ayda 1 GB görüntünün (her görüntünün 1 MB olduğu varsayılarak yaklaşık 1000 görüntü) optimizasyonuna izin verir. Bu miktar çoğu web sitesi için genellikle yeterlidir. Daha fazla görüntü için öncelikli destek ve optimizasyon istiyorsanız, aylık 9 dolardan başlayan ücretli planlara bakabilirsiniz.

 1. EWWW Image Optimizer

ewww Image OptimizerEWWW Image Optimizer 700 binin üzerinde aktif kurulumla en çok indirilen görüntü sıkıştırma kategorisindeki WordPress eklentisidir. Diğer görüntü sıkıştırma eklentilerinin aksine, API anahtarı olmadan çalıştığı için API anahtarını almak için kaydolmanız gerekmez.

Kayıplı ve kayıpsız sıkıştırma seçeneği ile birlikte JPG, PNG, GIF ve PDF optimizasyonu sunar. EWWW’ nin gerçek avantajı, dosya boyutlarını veya yüklenen görüntü sayısını sınırlamamasıdır. Yükleme sırasında fotoğrafları otomatik olarak optimize eder. Ayrıca daha önce yüklediğiniz görsellerinizi tek bir tıklama ile toplu olarak sıkıştırır ve optimize eder.

 1. Imagefy

imagefyImagify, en gelişmiş görüntü sıkıştırma araçlarından biridir. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak optimize eder. Üç sıkıştırma düzeyi sunar: Normal (kayıpsız bir sıkıştırma algoritması kullanır), Agresif (kayıplı bir sıkıştırma algoritması kullanır) ve Ultra (en güçlü kayıplı algoritmasıdır).

Bu eklentinin en önemli özelliklerinden biri, orijinal resimlerinizi optimize etmeden önce saklamasıdır. Böylece, gerektiğinde görüntülerinizi her zaman orijinal sürümlerine geri yükleyebilirsiniz. Ücretsiz sürüm, ayda 25 MB değerinde görüntüyü optimize etmenize olanak tanır, ancak 1 GB görüntü sıkıştırma sunan aylık 4,99 ABD dolarından başlayan ücretli planlarını kullanabilirsiniz.

Not: Resim sıkıştırma eklentileri, resimlerinizi optimize etmek için hayatınızı kolaylaştırırken, resimlerimi yüklemeden önce optimize etmek için TinyPNG , CompressJPEG ve Compressor gibi çevrimiçi resim sıkıştırma araçlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, görsellerinizi bu eklentilerle daha da optimize edebilir ve sonunda site performansınızı daha da artırabilirsiniz.

En İyi WordPress Eklentileri – “Site Hızı Optimizasyonu”

Bir sitenin yüklenme hızı ve performansı, arama motorlarındaki sıralamanızı belirleyen önemli faktörlerdendir. Ziyaretçilerinize mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmak için hızlı bir site çok önemlidir. Araştırmalar, 3 saniyeden daha kısa sürede yüklenen bir sitenin ziyaretçileri tutma olasılığının daha yüksek olduğunu söyler. Bu sebeple, düşük hız hemen çıkma oranının artmasına sebep olur.

Site performans puanınız düşükse, önbelleğe alma eklentilerini kullanarak optimize edebilirsiniz. WordPress sitenizde önbelleğe almayı etkinleştirmek, sitenizi 2 kattan 5 kata kadar hızlandırabilir. Önbelleğe alma eklentisi, ilk yüklemeden sonra sayfaların ve gönderilerin bir kopyasını oluşturur ve ardından önbelleğe alınmış sürümü sonraki her kullanıcıya sunar.

Sayfa yükleme süresini azaltmak için kullanabileceğiniz birçok WordPress önbelleğe alma eklentisi vardır.

Popüler WordPress site hızı optimizasyonu eklentilerinden bazıları:

 1. WP Rocket

wp rocketWP Rocket , performans konusunda en popüler ve yüksek puan alan en iyi WordPress eklentileri arasında ilk sıradadır. Tek bir site/yıl için premium sürüm 49 ABD dolarıdır. Eklentinin yapılandırılması kolaydır ve yeni özelliklerle sık sık güncellenir. WP Rocket‘ i rakipleri arasında en iyi yapan temel özelliklerden bazıları şunlardır:

 1. Kullanıcı dostu arayüz ve yapılandırması kolay
 2. Veritabanı Optimizasyonu
 3. Görüntüler ve videolar için yerleşik LazyLoad
 4. Cloudflare ve diğer CDN’ lerle entegrasyon
 5. Google yazı tiplerini yerel olarak barındırma yeteneği
 6. Sunucunuzdan kod yüklemek için Google Analytics entegrasyonu
 7. CSS, HTML ve Javascript küçültme
 8. Gelişmiş Önbelleğe Alma kuralları
 9. Ayarları içe ve dışa aktarma
 10. Sürüm geri alma

WP Rocket WordPress eklentisi, sayfa yükleme süresini azaltmak ve site performansınızı optimize etmek için birkaç popüler önbellek eklentisinin özelliklerini tek bir çatı altında birleştirir.

 1. WP Fastest Cache

wp fastest cacheWP Fastest Cache, 1 milyondan fazla aktif kurulum ile en yüksek puan alan ücretsiz WordPress önbellek eklentisidir. Eklenti, kullanıcı dostu bir arayüz, kolay yapılandırma ve mükemmel bir dizi özellik ile birlikte gelir.

Temel özellikler aşağıdaki gibidir:

 1. CSS, HTML ve JavaScript dosyalarının küçültülmesi
 2. Önbelleği veya küçültülmüş dosyaları temizlemek için tek tıklama seçeneği
 3. CDN, Cloudflare ve SSL desteği
 4. Sayfaları ve kullanıcı aracılarını hariç tutma
 5. Belirli bir süre sonra önbellek dosyalarını silmek için Önbellek Zaman Aşımı
 6. Yöneticinin önbellek dosyalarını izlemesi için gelişmiş kontrol
 7. GZIP Sıkıştırma ve Tarayıcı Önbelleğe Alma
 8. Oturum açmış kullanıcılar ve daha fazlası için önbelleğe alma seçeneği

Ayrıca mobil ve widget önbelleği, görüntü optimizasyonu, önbellek statiği, veritabanı temizleme, Google Fonts Async, Lazyload ve daha pek çok ekstra özelliklere sahip bir kerelik ücret ve ömür boyu güncellemeler içeren premium bir sürüm de vardır.

 1. WP Super Cache

super cacheWP Super Cache, 2 milyondan fazla aktif kurulumla en popüler WordPress site optimizasyon eklentilerinden biridir. WP Super Cache, WordPress.com’ un arkasındaki şirket olan Automattic ekibinin ve Jetpack, Akismet Anti-Spam ve VaultPress gibi popüler eklentilerin bir ürünüdür.

Eklenti, bir web sunucusu tarafından tüm kullanıcılara sunulan dinamik WordPress bloglarından statik HTML dosyaları oluşturur. Bu, PHP kodlarının işlem süresini azaltır ve site yükleme hızınızı artırır.

Temel özellikler aşağıdaki gibidir:

 1. Birden çok önbelleğe alma yöntemi desteği (Mode_Rewrite, PHP ve Legacy)
 2. İşlem süresini azaltmak için statik HTML dosyaları sunar
 3. Önbellek Yeniden Oluşturma – eski sayfaları önbelleğe alır ve sunar
 4. CDN desteği
 5. Eski dosyaları önbellekten temizlemek için Çöp Toplama işlemi

Eklenti, diğer eklentiler gibi gelişmiş ayarlar sunmasa da, özellikleri sitenizi daha iyi site yükleme hızı için optimize etmek için yeterlidir.

 1. WP Optimize

wpoptimizeVeritabanı Optimizasyonu, sitenizi hızlandırmak için göz önünde bulundurmanız gereken temel faktörlerden biridir. WordPress, zaman içinde istenmeyen postaları, çöpleri, revizyonları, geçici olayları, gereksiz dosyaları ve daha fazlasını depolayan verileri toplamak için tablolar ve veritabanları oluşturur. Bu tür aşırı verilerin çok fazla birikmesi sitenizi ve yönetici kontrol panelinizi yavaşlatabilir. WP-Optimize , WordPress veritabanı için gelişmiş özellikler ve ayarlar sunan bir veritabanı optimizasyonudur.

Bu eklentinin temel özellikleri aşağıdaki gibidir:

 1. Yayın revizyonunu silme
 2. Otomatik olarak kaydedilen tüm taslak gönderileri kaldırma
 3. Veritabanı boyutunu kontrol etme
 4. Spam yorumları temizleme
 5. Onaylanmamış yorumları temizleme
 6. Veritabanı tablolarını optimize etme
 7. Temizlemeler sırasında verileri saklayabilme
 8. Veritabanı tablosu istatistikleri

Bu eklentiyi, WP Rocket (içinde veritabanı ayarlarını içerir) dışında diğer önbellek eklentileri ile birlikte kullanabilirsiniz.

 1. WP Rocket için LazyLoad

lazyloadLazyLoad, sitenizi hızlandırmanın etkili bir yoludur. Genellikle, bir kullanıcı bir web sayfasını açtığında, sayfanın tüm içeriği indirilir. Sitenizde LazyLoad etkinleştirdiğinizde ise içeriğin yalnızca kullanıcının eriştiği kısmı yüklenir. Bellek ve bant genişliğinden tasarruf sağlar ve ayrıca yükleme hızını artırır.

LazyLoad by WP Rocket, popüler bir eklentidir. HTTP istek mekanizmalarının sayısını azaltır ve site yükleme hızını artırır. Eklenti küçük resimler, tüm resimler, widget’ lar, avatarlar, ifadeler ve iframe’ ler üzerinde çalışır. Bu eklenti, ziyaretçilerinizin deneyimini geliştirmek için kullanmanız gereken bir zorunluluk olarak görülebilir.

 1. Perfmatters

perfmattersDiğer eklentiler site performansınızı artırmak için önbelleğe almayı kullanırken, Perfmatters farklı bir yaklaşım kullanır. Varsayılan olarak, WordPress, ilk yükleme için gerekli olmayan ve yavaş performansa neden olan çok sayıda komut dosyası ve stil sayfası yükler. Perfmatters, istenmeyen komut dosyalarını, stil sayfasını, seçenekleri bir tıklamayla devre dışı bırakmayı mümkün kılar.

Eklenti belirli sayfalarda komut dosyalarının devre dışı bırakılmasına/etkinleştirilmesine izin verir ve bunları yalnızca gerektiğinde yükler. Bu eklentiyi bir önbellek eklentisi ile birlikte kullanmak sitenizin performansını artıracaktır.

Eklentinin ücretsiz bir sürümü yok ve ücretli sürümü yılda 19.95 dolardan başlıyor.

En İyi WordPress Eklentileri – “Google Analytics

Google Analytics, web sitenizi ziyaret eden ziyaretçi sayısını izlemek için yararlı olan ücretsiz bir analiz aracıdır. Ziyaretçileriniz, popüler içerik, gerçek zamanlı istatistikler, gönderilerinizin sıralaması ve çok daha fazlası hakkında fikir edinmek için web sitenizin trafiğini izleyebilirsiniz.

WordPress kullanıyorsanız, panonuzdan ayrılmak zorunda kalmadan tüm bilgileri görüntülemek için Google Analytics’i sitenize entegre edebilirsiniz. Google Analytics’i entegre etmek ve site trafiğinizi izlemek için kullanabileceğiniz birkaç ücretsiz ve ücretli eklenti vardır.

Popüler ve en çok kullanılan Google Analytics Eklentilerinden bazıları şunlardır:

 1. MonsterInsights Google Analytics

monsterinsightsMonsterInsights, Google Analytics, 2 milyondan fazla kullanıcısı olan en popüler ve en yüksek puanlı en iyi WordPress eklentileri arasında ilk sıradadır. Eklenti, GA izleme kodunu girmenizi isteyerek sitenizi Google Analytics’e bağlamanıza olanak tanır. Entegrasyondan sonra ziyaretçileri, indirmeleri, harici bağlantıları, 404 hata sayfası isabetlerini, arama sonuçlarını, yönlendirme web sitelerini, popüler gönderileri ve çok daha fazlasını izlemeye başlar.

Bu eklentinin temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 1. Herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan hızlı ve kolay kurulum
 2. Gerçek zamanlı istatistikleri görüntüleme
 3. Popüler gönderilerinizin, ziyaret ettiğiniz ülkelerin, hemen çıkma oranlarının, günlük ziyaretçi istatistiklerini gösterimi
 4. Herhangi bir cihazdan veri toplamak için evrensel izleme

Ücretsiz sürüm sınırlıdır ve premium sürüm yılda 99 ABD dolarından başlar. Ayrıca sitenizin daha derinlemesine bir analizini sağlamak için çeşitli ücretli eklentiler sunar. Genel olarak, güçlü ve az kaynak harcayan bir analitik WordPress eklentisidir.

 1. Google Analytics Dashboard

google analiytics dashboardExactMetrics tarafından üretilen Google Analytics Dashboard, WordPress için ücretsiz bir Analytics eklentisidir. Eklentinin 1+ milyon aktif kurulumu vardır.

Diğer Google Analytics eklentileri gibi, Google Analytics verilerini doğrudan WP Kontrol Panelinizde sağlar. Oturumlar, organik aramalar, hemen çıkma oranı, yönlendiren trafiği, sayfa görüntülemeleri, konum, 404 hataları ve çok daha fazlasını içerir. Eklenti ayrıca indirmeler, e-postalar, harici bağlantı ve bağlı kuruluş bağlantıları, etki alanları arası izleme, özel etkinlikler ve boyutlar gibi gelişmiş verileri toplamak için analitik izleme kodunun özelleştirilmesine olanak tanır.

Bu eklentinin temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 1. Gerçek zamanlı ziyaretçi sayısı
 2. E-ticaret desteği
 3. Oturumları, organik aramaları, sayfa görüntülemelerini ve hemen çıkma oranı
 4. Gelişmiş özelleştirme seçeneği
 5. Dosya indirmeleri ve bağlı kuruluş bağlantıları izleme
 6. Google Etiket Yöneticisi için AMP desteği
 7. Kullanıcı rollerini izleme dışında bırakma
 8. Sayfa örnekleme hızı kontrolü
 9. Gelişmiş bağlantı ilişkilendirme
 10. Global Site Etiketi (atag.js) yapıştırma kodu

Yalnızca bazı eklentilerin ücretli sürümlerinde bulunan birçok özellik sunar. Bu eklenti, herhangi bir gizli ücret olmadan ücretsizdir.

 1. WP Statics

wp statisticsWP Statics, WordPress siteniz için bir başka popüler ücretsiz Google Analytics eklentisidir. Kullanımı ve yapılandırması kolaydır,

Google Analytics ile ilişkili birçok özelliği doğrudan WordPress kontrol panelinizde sunar.

Tüm kullanıcı verilerini kaydeder, Google, Bing, Yahoo, DuckDuckGo ve Yandex gibi popüler arama motorlarından gelen arama sorgularını ve yönlendirmeleri gösterir, GeoIP’ yi destekler ve tarayıcı sürümü, ülke istatistikleri, isabetler, hariç tutmalar dahil her türlü veri için genel görünüm sağlar.

Bu eklentinin temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 1. İstatistik raporlarını e-postayla gönderme
 2. Her arama motorundan gelen Ziyaretçi Sayısı
 3. Kategorilere, etiketlere ve yazarlara dayalı İçerik İstatistikleri
 4. TSV, XML ve SCV formatlarında Veri Dışa Aktarma
 5. Her yönlendiren siteden yönlendirme sayısı
 6. Zamana dayalı filtreleme

Genel olarak, WP Statics sitenizi Google Analytics‘i ücretsiz olarak izlemek için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca gerçek zamanlı istatistikler ve daha gelişmiş raporlama içeren premium bir sürüm sunar.

 1. Analytify

analytifyAnalytify, WordPress siteniz için başka bir basit Google Analytics eklentisidir. Tek tıklamayla kimlik doğrulama işlemine sahiptir ve ardından sitenize otomatik olarak Google Analytics izleme kodu ekler.

Tüm standart Google Analytics raporlarını ve istatistiklerini içerir ve doğrudan WordPress kontrol panelinizden görüntülenebilir. Ücretsiz sürüm, en çok yönlendirenler, sayfa görüntülemeleri, en iyi ülkelerin listesi, sosyal medya istatistikleri ve daha pek çok özellik gibi izleme özellikleri sağlar. Pro sürümü, gelişmiş raporlama ve özellikler sunar. Bunlardan bazıları gerçek zamanlı istatistikler, kampanya istatistikleri ve takibi, WooCommerce desteği, Easy Digital indirmeleri, e-posta bildirimleri, öncelikli destek ve çok daha fazlasıdır.

Bu eklentinin temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 1. Tek tıklamayla kimlik doğrulama
 2. WooCommerce ve Easy Dijital İndirmeler için geliştirilmiş GA eklentileri
 3. Gerçek zamanlı istatistikler
 4. Mobil cihaz istatistikleri
 5. Özel istatistikler için kısa kodlar
 6. SEO optimizasyonu ve bireysel blog gönderileri ve sayfaları için trafik verileri
 7. CSS ile kolayca özelleştirme
 8. Oturumların Genel İstatistikleri, kullanıcılar, hemen çıkma oranı, sitede geçirilen ortalama süre, ortalama sayfalar, sayfa görüntülemeleri, yeni/geri gelen ziyaretçiler

Ücretsiz sürüm sınırlıdır, ancak ücretli sürüm, ihtiyacınıza göre temel paketleri seçme esnekliği sunar. Kişisel kullanım, küçük işletmeler, ajanslar ve geliştiriciler için uygun değişken bir fiyatlandırma planına sahiptir.

En İyi WordPress Eklentileri – “Yedekleme”

Sitenizin düzenli bir yedeğini oluşturmak, web sitenizin güvenliği için yapılacak en iyi şeydir. Yedeklemeler, sitenizin saldırıya uğradığı veya güvenliğinin ihlal edildiği durumlarda site güvenliğinizi ve kurtarmanızı sağlar.

Yanlışlıkla sitenizi bozduysanız veya siteniz saldırıya uğradıysa, oluşturduğunuz yedeklemeden herhangi bir veri kaybı olmadan kolayca kurtarabilirsiniz. Ücretsiz ve ücretli WordPress eklentilerini kullanarak sitenizin yedeğini kolayca oluşturabilirsiniz.

Popüler ve en iyi WordPress yedekleme eklentilerinden bazıları şunlardır:

 1. UpdraftPlus

updraftplusUpdraftPlus, en iyi WordPress eklentileri arasında en popüler ve ücretsiz yedekleme eklentisidir. Milyonlarca indirmenin yanı sıra 2 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir.

Ücretsiz sürümle, veritabanları, eklentiler ve temalar dahil olmak üzere web sitesi dosyalarınızın tam, manuel veya planlanmış yedeklemelerini kolayca ayarlayabilirsiniz. Yedeklemenizi bulutta saklamayı veya bilgisayarınıza indirmeyi seçebilirsiniz. Yedekleme, doğrudan yönetici kontrol panelinizden kolayca geri yüklenebilir.

UpdraftPlus’ın ücretsiz sürümü, normal bir kullanıcı için gereken tüm temel özellikleri sağlar. Ayrıca daha fazla işlevsellik ve esnekliğe sahip premium bir sürüm sunar. Premium sürüm, veritabanı şifreleme, gelişmiş raporlama, daha fazla bulut depolama, WP olmayan dosyaları ve veritabanlarını birden çok uzak hedefe yedekleme, çoklu site uyumluluğu ve daha pek çok özellikler sunar. Premium sürüm 70 dolardan başlar.

 1. VaultPress

vaultpressVaultPress, WordPress.com’un arkasındaki ekip olan Automattic’in bir ürünü olan popüler bir WordPress Yedekleme eklentisidir.

VaultPress, Automattic’in popüler eklentisi Jetpack’in bir parçasıdır. VaultPress’i kullanmak için yılda 39 ABD dolarından başlayan bir Jetpack abonelik planına ihtiyacınız olacak. VaultPress ile sitenizi günlük veya gerçek zamanlı senkronizasyon ile yedekleyebilirsiniz. Ayrıca olası tehditleri belirlemek ve hatta bunları düzeltmek için düzenli olarak güvenlik taramaları gerçekleştirir. Herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya virüs algılanırsa, bunları tek bir tıklamayla kaldırabilirsiniz.

Jetpack eklentisini kullanıyorsanız, VaultPress sizin için iyi bir seçim olacaktır.

 1. BackWPup

backwpupBackWPup, 600.000’den fazla aktif yüklemeye sahip bir başka popüler WordPress yedekleme eklentisidir. Eklenti, kurulumunuzun tam bir yedeğini oluşturur ve bunları Dropbox, S3, FTP ve daha fazlası gibi bulut depolamaya gönderir. Site, eklenti tarafından oluşturulan tek bir .zip yedekleme dosyasıyla geri yüklenebilir.

BackWPup’un ücretsiz sürümü, veritabanınızı yedeklemenize, WordPress XML’i dışa aktarmanıza, veritabanını optimize etmenize ve veritabanlarını kontrol edip onarmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, zip, tar, FTP sunucusuna yedekleme, Dropbox, S3, Microsoft Azure ve daha pek çok farklı formatta yedekleme yapabilirsiniz.

Premium sürüm, Amazon Glacier, Google Drive’a yedekleme depolama, yönetici panosundan bir tıklamayla bir yedeği geri yükleme, arşivlerin şifrelenmesi ve daha pek çok özellik sunar.

 1. WP Database Backup

wp database backupBu eklenti, veritabanınızın yedeğini oluşturmanıza ve tek bir tıklamayla geri yüklemenize yardımcı olur. Manuel olarak bir yedekleme oluşturabilir veya bir yedekleme planlayabilirsiniz. Ardından, yedekleme kendini Dropbox, Google Drive, Amazon S3 ve daha fazlası gibi bulut depolama alanında depolar.

Ücretsiz sürüm, otomatik yedekleme özellikleri, bir yedekleme sıklığı (günler, aylar), birden fazla depolama hedefi, yedeklemelerin bir e-posta adresine raporlanması, bir yedekleme listesinin aranması ve sıralanması, tek bir tıklamayla yedeklemenin geri yüklenmesi ve daha fazlasını sunar.

Ayrıca yılda 22 ABD dolarından başlayan premium bir sürümü vardır (diğer eklentilere kıyasla daha ucuz). Premium sürüm, belirli klasörleri ve dosyaları hariç tutma, depolanacak yedekleme sayısını belirleme, eski yedeklemenin otomatik olarak kaldırılması, e-posta bildirimi, çoklu site uyumluluğu, sitenin klonlanması ve taşınması ve daha pek çok ekstra özellik sunar.

 1. BackupGuard

backupguardBackupGuard, güçlü ve zengin özelliklere sahip bir WordPress yedekleme eklentisidir. Sitenizin yedekleme, geri yükleme ve taşıma işlemlerini bu eklenti ile güvenle yapabilirsiniz. WordPress dosyalarınızı, veritabanınızı veya her ikisini birden yedekleme ve geri yükleme esnekliğine sahip olursunuz.

Bu eklentinin ücretsiz sürümü, dosya ve veritabanı yedekleme, yedeklenecek klasör veya veritabanı tablolarını seçme seçeneği, seçici dosyalar veya veritabanı geri yükleme, yedeklemelerin yerel bir bilgisayara indirilmesi, çok bölgeli ağ desteği, günlük dosyaları analizi gibi pek çok özellik sunar.

Premium sürüm, tam otomatik site geçişi, birden çok zamanlanmış yedekleme, Google Drive, Amazon S3, OneDrive gibi bulut depolamaya yükleme, e-posta bildirimi, arka planda yedekleme modu ve diğer birkaçı gibi daha gelişmiş özellikler sunar. Fiyatı yılda 19,95 dolardan başlıyor.

Bu eklentiler, önemli web sitesi bilgilerinizi ani tehditlerden korumak için oldukça etkilidir. Ancak, web sitenizi yedeklemek için tamamen eklentilere güvenmenizi önerilmez.

En İyi WordPress Eklentileri – “Güvenlik”

Her hafta kötü amaçlı yazılımlar veya virüsler milyonlarca web sitesine bulaşır. Sitenizin zayıf güvenliği, verilerinizin kaybolmasına, arama motorlarında kötü sıralamaya ve değerli bilgilerinize erişime neden olur. Bilgisayar korsanları sitenize kolayca girebilir ve yok edebilir.

Ancak sitenizin güvenliğini sağlamak zor değildir.  WordPress güvenlik eklentileri site güvenliği için önlem almanızı kolaylaştırır.

Sitenizi korumak için en popüler WordPress güvenlik eklentilerinden bazıları şunlardır:

 1. Wordfence

wordfenceWordfence, milyonlarca indirme ile en popüler WordPress güvenlik eklentilerinden biridir. Şu anda 3 milyondan fazla siteyi güvence altına aldığından, en yüksek puan alan ücretsiz güvenlik eklentisidir.

Ücretsiz sürüm, aşağıdakiler gibi güçlü güvenlik özellikleri sunar:

 1. Kötü Amaçlı Yazılım Tarayıcı
 2. İstismar Algılama
 3. Tehdit Değerlendirme
 4. Kötü IP’leri ve botlar tarafından yapılan kötü niyetli oturum açma girişimlerini yasaklayan bir güvenlik duvarı
 5. Giriş denemelerini sınırlayarak kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma
 6. Son derece yapılandırılabilir uyarılar

Premium planları 99 dolardan başlıyor ve gerçek zamanlı güvenlik duvarı, kötü amaçlı yazılım güncellemeleri ve gerçek zamanlı IP engelleme gibi daha gelişmiş özellikler sunuyor. Plan, ayrıca eklentinin sitenizin kötü amaçlı etkinlik ve daha fazlası nedeniyle kara listeye alınıp alınmadığını kontrol etmesine olanak tanıyor.

 1. Sucuri Security

sucuriSucuri Security eklentisi, dünyanın en iyi web sitesi güvenlik şirketlerinden biri olan Sucuri Inc tarafından geliştirilmiştir. Sucuri eklentisi, web sitenizin bilgisayar korsanlarından korunmasına yardımcı olur ve sitenizi sürekli olarak izlemek ve taramak için araçlar sunar.

Eklentinin ücretsiz sürümü, aşağıdakiler gibi bir dizi güvenlik özelliğiyle gelir:

 1. Açılan oturumlar, başarısız oturum açma girişimleri ve daha fazlası dahil olmak üzere sitenizdeki güvenlikle ilgili tüm etkinlikleri günlüğe kaydetmek için Güvenlik Etkinliği Denetimi sağlar.
 2. Sitenizde kötü amaçlı yazılım aramak için Uzaktan Kötü Amaçlı Yazılım Taraması yapabilir.
 3. Sitenizin güvenlik nedeniyle engellenip engellenmediğini kontrol etmek için Kara Liste İzleme uygulaması sunar.
 4. Dosyalarınızdaki değişiklikleri algılamak için Dosya Bütünlüğü İzleme özelliği.
 5.  WordPress sürüm ekranınızın kaldırılması ve yüklemeler dizininin korunması gibi güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için Etkili Güvenlik Kuralları sağlar.
 6. Sitenizin güvenliği ihlal edildiğinde gerekli işlemleri yapmanız için size rehberlik edecek Hack Sonrası Güvenlik İşlemleri prosedürü.
 7. Sitenizdeki şüpheli etkinlikleri kaçırmamanızı sağlamak için Güvenlik Bildirimleri.

Eklentiyi kullanmak için API anahtarına ihtiyacınız var. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra aldığınız yönergeyi izleyerek kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. Premium sürüm ayrıca güvenlik duvarı, CDN desteği, DDoS azaltma ve çok daha fazlası gibi gelişmiş güvenlik özellikleriyle de mevcuttur.

 1. Limit Login Attempts Reloaded

limit login attempts reloadedWordPress güvenli bir platform olarak kabul edilir, ancak izinsiz girişlere karşı tamamen bağışık değildir. İnsanlar veya botlar, sitenize erişene kadar çeşitli kullanıcı adları ve şifreler deneyerek sitenize saldırabilir. Ne yazık ki, WordPress’ te web sitenizi güvence altına almak için giriş denemelerini sınırlayan varsayılan bir özellik yoktur.

Limit Login Attempts Reloaded, giriş denemelerini kısıtlamanıza izin veren popüler bir WordPress Güvenlik eklentisidir. Eklenti %100 ücretsizdir ve 1+ milyon aktif yüklemeye sahiptir. Ayrıca 5 üzerinden 4,9 puana sahiptir. Bu eklentinin en iyi yanı, kullanıcıları çok fazla özellik ile boğmadan kullanımının kolay olmasıdır.

Eklentide, kilitlemeden önceki deneme sayısını, kilitlemenin süresini ve yeniden denemelerin sıfırlanmasına kadar olan saatleri ayarlayabilirsiniz. Kilitlemeden sonra başarısız oturum açma girişimleri hakkında bildirim almak için de yapılandırabilirsiniz. IP beyaz listesi ve kara liste özelliği ve GDPR uyumluluğu, sitenizi saldırılara karşı güvenli hale getirmek için bu eklentiyi olmazsa olmaz haline getirir.

 1. All in One WP Güvenlik ve Güvenlik Duvarı 

all in one wp securityAll in One WP Güvenlik ve Güvenlik Duvarı, kolay bir arayüze sahip en özellikli ücretsiz güvenlik eklentisidir. Eklenti, premium planları olmadan, web sitenizin güvenliğini tamamen yeni bir düzeye çıkarmak için çok çeşitli özellikler sunar.

Aynı zamanda, mevcut güvenlik özelliklerine dayalı olarak sitenin ne kadar iyi korunduğunu açıklamak için grafikler ve sayaçlar kullanır ve web sitenizi daha güvenli hale getirmek için alınacak önlemler hakkında bilgi sağlar.

Güvenlik duvarı koruması üç kategoriye ayrılmıştır: Temel, Orta ve Gelişmiş. Bu, kullanıcının gereksinime göre güvenlik duvarı kurallarını uygulamasına olanak tanır. Eklenti, htaccess dosyası aracılığıyla güvenlik duvarı koruması ekler (herhangi bir koddan önce işlenir). Eklenti, kullanıcı hesaplarını koruyarak, zorlu oturum açma girişimlerini engelleyerek, Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma’ya (XSS) karşı koruma sağlayarak, dosyalarınızı izleyerek ve benzeri yollarla güvenliği güçlendirir.

 1. iThemes Security

ithemesiThemes Security eklentisi, 900.000’den fazla aktif kuruluma sahip popüler WordPress güvenlik eklentilerinden biridir. Eklenti, WordPress web sitenizi saldırılara karşı korumak için 30’dan fazla yol sunduğunu iddia ediyor.

Ücretsiz sürüm, siteyi olası bilgisayar korsanları için yasaklama, kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma, başarısız oturum açma girişimlerinin IP adreslerinin otomatik raporları ve eklenti güvenlik açıklarını, eski yazılımları ve zayıf şifreleri tanıma gibi önemli güvenlik özellikleri sunar.

Yukarıdaki özelliklere ek olarak, aşağıdaki gibi özellikleri de içerir:

 1. Sunucu güvenliğini güçlendirir
 2. Tüm hesaplar için güçlü parolaları zorunlu kılar
 3. Yönetici sayfaları da dahil olmak üzere herhangi bir sayfa veya gönderi için SSL’ yi zorunlu tutar
 4. Dosya sisteminize ve veritabanınıza yönelik çok sayıda saldırıyı algılar ve engeller
 5. WordPress yönetici alanından dosya düzenlemeyi kapatır

Profesyonel sürüm, siteye ekstra bir koruma katmanı ekler. Kötü amaçlı yazılım taraması zamanlama, iki faktörlü kimlik doğrulama, Google reCAPTCHA, kullanıcı eylemi günlüğü, içe/dışa aktarma ayarları ve daha fazlası gibi bazı gelişmiş özellikler Pro sürümünde mevcuttur. Pro sürümleri tek bir kullanıcı için 80 dolardan başlıyor.

 1. Defender

defenderDefenderWPMU DEV ekibi tarafından geliştirilen güzel bir WordPress güvenlik eklentisidir. Eklentiyi kurduktan ve etkinleştirdikten sonra siteyi tarar ve güvenliği güçlendirmek için izlenmesi kolay önlemler sunar.

Eklentinin kullanımı kolaydır ve kontrol paneli, hangi önlemlerin alınması gerektiğine ilişkin ipuçlarıyla birlikte mevcut güvenlik durumu hakkında bilgi verir. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, IP Kilitleme ve Maske Giriş Alanı (varsayılan giriş yolunu değiştirmek için), sitenizin kaba kuvvet saldırılarına karşı güvende olmasını sağlar.

Eklentinin ücretsiz sürümü aşağıdaki özellikleri sunar:

 1. Geri izlemeleri ve geri pingleri devre dışı bırakma
 2. Çekirdek ve sunucu güncelleme önerileri
 3. Varsayılan veritabanı önekini değiştirme
 4. Dosya düzenleyiciyi devre dışı bırakma
 5. Hata raporlamayı gizleme
 6. Güvenlik anahtarlarını güncelleme
 7. PHP yürütmesini engelleme
 8. Bilgi ifşasını önlememe

Ayrıca, ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen ücretsiz deneme sürümüyle birlikte sunulan premium bir sürüm de bulunmaktadır. Premium sürümle, kullanıcı tema ve eklentilerdeki dosya değişikliklerini, güvenlik açıklarını ve enjekte kodu tarayabilir, Google tarafından kara listeye alınmayı izleyebilir ve web sitesinde değişiklik yapıldığında olayları izleyebilir.

En İyi WordPress Eklentileri – “SEO”

Arama motorları, web siteleri için önemli bir organik trafik kaynağıdır. SEO için optimize edilmiş web siteleri daha fazla trafik oluşturur ve web sitesine rakip üzerinde bir avantaj sağlar. WordPress, yaygın olarak SEO dostu bir platform olarak bilinir ve sitenizi optimize etmek için bir SEO eklentisi kullanmak, arama sonuçlarında daha iyi sonuçlar verir.

Arama Motoru Optimizasyonu, çeşitli sıralama faktörleri nedeniyle yeni başlayanlar ve hatta deneyimli kullanıcılar için bunaltıcı olabilir. Neyse ki, WordPress SEO eklentileriSEO‘ yu iyileştirmeyi ve siteyi daha iyi sıralanacak şekilde optimize etmeyi kolaylaştırır. SEO eklentileri, yüksek potansiyele sahip gönderileri ve sayfaları belirlemenize, bozuk bağlantıları düzeltmenize, site yapısını yeniden düzenlemenize, farklı sıralama faktörlerini görmenize ve daha pek çok şeye yardımcı olur.

Doğru WordPress SEO eklentileri ile siteyi optimize etmek için en iyi uygulamaları öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz. Burada popüler ve en iyi WordPress SEO eklentilerinden bazılarını inceleyelim.

 1. Yoast SEO

yoast seoYoast SEO, 5+ milyon kurulumla en iyi WordPress eklentileri  arasında SEO konusunda ilk sıradadır. 25k+ beş yıldız derecelendirmesi almıştır. Eklenti, sitenizin içeriği üzerinde pek çok esneklik sunar ve siteniz, arşivleriniz, kategoriniz ve etiket sayfalarınız için özel başlıklar yazmanıza olanak tanır. Gönderileriniz ve sayfalarınız için başlıklar, meta açıklamalar ve sosyal paylaşım bilgileri ayarlamanıza olanak tanır.

Eklenti, yeni başlayanlar için de uygundur, hataları tam olarak belirlemek ve SEO puanınızı göstermek için analiz imkânı sağlar. Okunabilirlik kontrolü, anahtar kelime analizi ve yinelenen içerik özelliklerinin tespiti, kullanıcı gönderilerinin uygun şekilde optimize edilmesini ve hatalardan kaçınmasını sağlar.  Eklenti, sık sık eklenen özellikler, iyileştirmeler ve hataların düzeltilmesi konusunda sürekli güncellenir.

Bu eklentinin temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 1. Çoklu site uyumluluğu
 2. Sosyal medya entegrasyonu
 3. Sayfalar ve Gönderilerin analizi
 4. Sayfanızın arama sonuçlarında nasıl görüneceğini gözlemlemek için Snippet Önizleme
 5. Meta ve Başlık etiketi Optimizasyonu
 6. Web Sitesi SEO Analizi

Premium sürümü tek bir site için 89 ABD Dolarıdır. Premium sürüm, otomatik dahili bağlantı önerileri, makalenizi eş anlamlılar ve ilgili anahtar sözcükler için optimize etme, içerik bilgileri, yönlendirme yöneticisi ve reklamsız deneyim gibi daha gelişmiş özellikler sunar.

 1. All in One SEO Paketi

all in one seoYoast SEO‘nun en yakın rakibi olan All in One SEO Paketi eklentisi, 2007’den beri piyasadadır ve 2 milyondan fazla aktif kuruluma sahiptir. Ayarlara, amaçları hakkında bilgi sağlayan bir ipucu aracı eşlik ettiğinden, eklentinin yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır. Ayrıca, daha ayrıntılı bilgi için kullanıcıyı belgelerinde ilgili sayfaya götüren bağlantıları da görüntüler.

Bu eklentinin temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 1. XML Site Haritası desteği
 2. Google AMP desteği (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)
 3. Özel Gönderi Türlerinde SEO Desteği
 4. Google ve Bing gibi arama motorlarını sitenizdeki değişiklikler hakkında otomatik olarak bilgilendirme
 5. WooCommerce dahil e-Ticaret siteleri için SEO entegrasyonu
 6. META etiketlerini otomatik olarak oluşturulması
 7. Yinelenen içeriklerin takibi
 8. Diğer eklentiler ile işlevselliğe erişip genişletebilmesi için yerleşik API

Ayrıca, verileri ve ayarları başka bir SEO eklentisinden (Yoast SEO gibi) yenisine taşımak için bir içe aktarma aracı içerir. WooCommerce için gelişmiş destek, Video SEO modülü, premium destek forumlarına erişim, video ekran görüntülerine erişim ve daha fazlası gibi ek özellikler içeren tek site lisansı için 57 dolardan başlayan premium bir sürüm sunar.

 1. Slim SEO

slim seoSlim SEO, iyi bir SEO destekli web sitesine sahip olmak için tamamen ücretsiz, basit ve kullanımı kolay bir çözümdür. Bir ton seçenek, ayar ve karmaşık yapılandırmadan bıktıysanız, bu eklentiyi kullanın. Sizden hiçbir şeyle uğraşmanızı istemeden tüm SEO çalışmalarını sizin için otomatikleştirecektir. Hatta hafif ve iyi kodlanmış. Slim SEO, bir SEO eklentisinden ihtiyacınız olan tüm gerekli özellikleri meta etiketleri, XML site haritası, şema vb. otomatik olarak oluşturmanıza ve optimize etmenize yardımcı olur. Ayrıca, bu ücretsiz eklenti, meta açıklama içeriği için sayfa oluşturucuyu ve kısa kodu desteklediğinden ve resimler için otomatik olarak alternatif metin eklediğinden bazı avantajlara sahiptir. Özellikle Slim SEO, kod dosyalarına dokunmadan veya Google Etiket Yöneticisi’ni kullanmadan Google Analytics, Facebook Pixels gibi üçüncü taraflardan kod eklemenize olanak tanır.

Bu eklentinin öne çıkan özellikleri:

 1. Otomatik yeniden yönlendirme
 2. XML site haritasını otomatikleştirme
 3. Başlık alt bilgisi kodu
 4. Otomatik olarak resim alt metni
 5. Tüm öğelere otomatik olarak bir geri bağlantı ekleme
 6. Meta etiket optimizasyonu
 7. Birleştirilmiş otomatik oluştur şema türleri

4. Rank Math

rank mathRank Math, WordPress SEO eklentisi pazarında henüz yenidir. MyThemeShop tarafından geliştirilen bu tema, Yoast SEO ve All in One SEO Paketi ile doğrudan rekabet eder. Yoast ve All in One SEO paketinden veri içe aktarma özelliği, kullanıcıların daha önceki SEO optimizasyonlarını kaybetmeden Rank Math’ a geçmelerini kolaylaştırır.

Kullanıcı arayüzünün kullanımı kolaydır ve WordPress için SEO’yu birkaç dakikadan daha kısa sürede kurmak için kurulum sihirbazını takip etmek yeterlidir. Bu eklenti, birden fazla eklentinin gücünü birleştirir ve her şeyi yönetmek için tek bir yerde toplar.

Bu eklentinin göze çarpan önemli özelliklerinden bazıları şunlardır:

 1. Modüler Tasarım ile Temiz Kullanıcı Arayüzü
 2. Dahili 404 Monitör ve Yönlendirmeler
 3. Tek Tıkla Zengin Snippet ve Open Graphic
 4. 5 Anahtar Kelime Optimizasyonu
 5. Google Arama Konsolu Entegrasyonu
 6. Bağlamsal Yardım (araç ipuçları, bildirimler, yardım sekmeleri vb.)
 7. Otomatik Görsel SEO
 8. XML site haritası
 9. Otomatik Ping Arama Motorları
 10. 40 Faktöre Dayalı SEO Analiz Aracı
 11. Yerel SEO Optimizasyonu
 12. Siteyle Uyumluluk Kontrolü
 13. Tüm gönderilerin, sayfaların veya Özel Gönderi türlerinin Başlık ve Meta Açıklaması üzerinde kontrol
 14. Başlıkların toplu olarak düzenlenmesi ve tüm içeriklerin açıklaması

Yukarıdaki özelliklere ek olarak, yalnızca ücretli WordPress SEO eklentisinde bulabileceğiniz birçok özelliği içerir. Şu anda, Google Web Yöneticisi Merkezi Entegrasyonu, Anahtar Kelime Karşılaştırma ve Google Trendler Aracı, Video Site Haritası ve Dahili bağlantı için Bağlantı Oluşturucu gibi birçok gelişmiş özellik devam etmektedir. Eklenti, herhangi bir ücretli plan olmadan %100 ücretsizdir.

 1. SEO Framework

seo frameworkSEO Framework eklentisi, yukarıdaki eklentilere ilginç bir alternatiftir. Eklenti, herhangi bir reklam veya ek satış olmadan hızlı, hafif bir eklenti arayan WordPress kullanıcıları için mükemmel bir seçimdir. Öncelikle sadeliğe odaklanır ve herkes için gerekli olmayan özellikleri içermez. Gereksinimlerine göre ek özellikler isteyen ücretsiz uzantıları mevcuttur.

Eklenti, özel gönderi türleri için destek, Open Graphic ve Twitter Kartları için destek, site başlığını ve meta açıklamasını düzenleme ve daha fazlası gibi herhangi bir SEO eklentisinde bekleyebileceğiniz tüm gerekli SEO işlevlerini içerir.

Yukarıdaki özelliklere ek olarak:

 1. Yerel SEO
 2. AMP entegrasyonu
 3. Puanınızı artırmak için Renk Kodlu Yönergeler
 4. Yüksek düzeyde yapılandırılabilir ayarlar
 5. Sosyal Paylaşım Kontrolü
 6. Spam gönderenler için yorum önbelleğe alma
 7. SEO ve çalışma süresi için izleme
 8. Yönlendirmeler
 9. Gizli mod

Eklenti, yüksek düzeyde yapılandırılabilir ayarlarla mükemmel bir deneyim sunar. Yeni başlayanlar için uygun bir WordPress SEO eklentisi arıyorsanız dikkate değerdir. Premium planları, diğer ücretli eklentilere kıyasla oldukça ucuzdur ve iki site için 49 dolardan başlar.

 1. SEOPress

seopressSEOPress, SEO ile ilgili her şeyi herhangi bir reklam olmadan yönetmek için güzel bir kullanıcı arayüzü ile kullanımı kolay, ücretsiz bir WordPress SEO eklentisidir. Eklenti basit ve hızlıdır; gönderiler, sayfalar, özel gönderi türleri ve terimler için tüm başlık ve meta açıklamalarınızı yönetmenize olanak tanır.

Eklenti, ayak izi ve anonim veri toplama iddiasında bulunmaz ve GDPR uyumluluğuna sahiptir. Ayrıca Yoast SEO, All in One SEO Paketi, Rank Math ve SEO Framework gibi popüler WordPress SEO eklentilerinden ayarları içe aktarmayı da destekler. Bu eklentiler, mevcut SEO ayarlarınızı kaybetmeden istediğiniz zaman geçiş yapmanızı çok kullanışlı hale getirir.

Ayrıca aşağıdakiler gibi başka ek özellikler de sunar:

 1. İndirme izleme özellikli Google Analytics
 2. Arama indekslemeyi iyileştirmek için özel XML Site Haritası
 3. Google Görseller için arama indekslemeyi geliştirmek için Resim XML Site Haritaları
 4. Gönderi, sayfalar ve özel gönderi türlerinde yönlendirmeler
 5. Daha iyi SEO için optimize edilmiş gönderiler yazmak için İçerik Analizi
 6. Sosyal medya hesaplarını bağlama
 7. Meta robotlar (noindex, nofollow, noodp, noimageindex, noarchive, nosnippet)
 8. Open Graphic ve Twitter Kartları desteği
 9. Geliştiricilerin eklentiyi istedikleri gibi özelleştirmeleri için gelişmiş seçenekler

Ayrıca, 1 yıllık güncelleme ve destek ile sınırsız siteler için 39 $ (en ucuz WordPress SEO eklentisi) için premium bir sürüm sunar. Premium sürüm, yerel işletme SEO’su, SEO ve erişilebilirlik için optimize edilmiş Video ve Google Haberler XML site haritaları, Google Yapılandırılmış Veri Türleri, WooCommerce ve Kolay Digital Download optimizasyonları, yönlendirmeler ve 404 izleme gibi işlevlerin yanı sıra WordPress panonuzdaki Google Analytics istatistiklerini genişletir.

 1. Broken Link Checker

broken link checkerKırık linkler, kullanıcıları rahatsız eder ve korkunç bir kullanıcı deneyimi yaratır. Buna ek olarak, web sitesinin SEO’su ve arama motorlarındaki sıralaması için de kötüdür. SEO, yalnızca önemli anahtar kelimelerle yazılarınızı ve sayfalarınızı optimize etmek ve içeriği okunabilir kılmakla ilgili değildir. Ziyaretçilerinizi sitenize çekmek için kötü kullanıcı deneyiminden kaçınmak, dikkate alınması gereken çok önemli bir faktördür.

Broken Link Checker, sitenizdeki bozuk bağlantıları izleyen popüler ve en çok kullanılan eklentilerden biridir. İzleme, gönderiler ve sayfalarla sınırlı değildir, aynı zamanda yorumları, blog listesini ve özel alanları kontrol eder ve eksik resimlerin ve yönlendirmelerin tespit edilmesine yardımcı olur.

Bu eklenti tarafından sağlanan temel işlevlerden bazıları şunlardır:

 1. Gösterge tablosunda veya e-posta ile bozuk bağlantıların bildirilmesi
 2. Arama motorlarının bozuk bağlantıları takip etmesini engeller
 3. Bağlantıları URL’ye, bağlantı metnine vb. göre arar ve filtreler
 4. Bağlantılar, her gönderiyi manuel olarak güncellemeden doğrudan eklenti sayfasından düzenlenebilir.

Eklenti, bozuk bağlantıları bulmak için siteyi sürekli olarak tarar. Etkinleştirmeniz, taramaları gözden geçirmeniz, bozuk bağlantıları toplu olarak düzeltmeniz ve ardından sitenizin performansını etkilememesi için devre dışı bırakmanız önerilir.

En İyi WordPress Eklentileri – “Reklam”

Blogların ve web sitelerinin çoğu, çevrimiçi para kazanmak için büyük ölçüde reklam alır. Blokçular, Google Adesense, Satış Ortağı Reklamları veya Ürünlerin Doğrudan Tanıtımı yoluyla iyi bir gelir kaynağı elde edebilir. Ne yazık ki, WordPress reklam gömmek için bir özellik ile gelmiyor.

Neyse ki, reklamlarınızı yönetmek için kullanabileceğiniz pek çok ücretsiz reklam eklentisi var. Reklam yönetimi eklentisini kullanarak sitenizin herhangi bir yerine kolayca reklam ekleyebilir, reklamlarınızı optimize edebilir ve yerleşiminikontrol edebilirsiniz. Birçok ücretli eklenti daha fazla esneklik ve daha iyi destek sunarken, reklamlarınızı yönetmek için kullanabileceğiniz popüler ve tamamen ücretsiz eklentiler vardır.

İşte popüler ve en iyi WordPress reklam eklentilerinden bazıları:

 1. Ad Inserter

ad inserterAd Inserter, web siteniz için gelişmiş reklamcılık özellikleri sağlayan ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Bu eklenti ile Google Adsense, Google Ad Manager, Amazon Native Shopping Ads ve diğer benzer araçları entegre edebilirsiniz. Bu eklenti ayrıca Google Analytics, Matoma (Piwik) ve diğerlerinden izleme kodları eklemenize yardımcı olur.

Ayrıca, Ad Inserter, web sayfalarınızda farklı alanlara reklam eklemenize olanak tanır. Bunlardan bazıları başlığın üstünü, gönderilerden önce veya sonra, kenar çubuğu, altbilgi ve daha fazlasını içerir. Hatta reklam widget’ını yapışkan hale getirebilirsiniz, böylece web ziyaretçileriniz sayfada gezinirken hareket etmeyecektir. Ayrıca görsel reklam düzenleyici arayüzünü kullanarak sıfırdan özel bir reklam tasarlayabilirsiniz.

Ad Inserter tarafından sağlanan temel işlevlerden bazıları şunlardır:

 1. Tek tek sayfalarda/yazılarda reklamları etkinleştirme/devre dışı bırakma seçeneği
 2. Reklamları veya ayarları kopyalamak/yapıştırmak için dahili pano içerir
 3. Sitenizde hata ayıklama ile sorun giderme özelliği
 4. Katılım formları, başlık komut dosyaları ve daha fazlasını eklemek için Gelişmiş Seçenekler
 5. Afişler ve yer tutucular için reklam kodu oluşturur

Ek olarak, bu eklentinin premium sürümü olan Ad Inserter Pro’yu da seçebilirsiniz. Daha fazla gelir elde etmek ve web sitenizi optimize etmek için ek özellikler elde edersiniz. Örneğin, reklam engellemeyi önleme özellikleri ve bununla ilgili istatistikleri sağlar. Hangi reklam ayarlarının en iyi sonucu verdiğini size bildiren A/B testini bile gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Advanced Ads

advanced adsAdvanced Ads, birden çok reklam ağını destekleyen bir reklam yöneticisi eklentisidir. Google Adsense, Google Ad Manager (DFP), Amazon Ads ve daha fazlasını içerir. Bu eklenti ile sınırsız reklam banner’ı alabilir ve Google Adsense ayarlarını doğrudan WordPress arka ucundan değiştirebilirsiniz.

Belirli reklam banner’ları için bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi bile belirleyebilirsiniz. Advanced Ads eklentisi, tembel bir reklam yükleme özelliği de içerir. Bu işlevsellik sayesinde, kullanıcı kaydırdığında reklam yüklenir ve kendi ekranında görüntülenmesini sağlar. Ayrıca, özel reklamlar oluşturmak için özel Gutenberg blokları da alırsınız.

Ad Inserter tarafından sağlanan önemli işlevlerden bazıları şunlardır:

 1. Reklam performansını izlemenize ve raporu URL veya e-posta yoluyla paylaşmanıza olanak tanır
 2. Reklam Yerleştirici, Reklam Döndürme vb. gibi diğer reklam eklentilerinden reklam sunar
 3. Reklamları coğrafi konuma göre görüntülemek için Coğrafi Hedefleme Eklentisini destekler
 4. Paragraftan sonra, altbilgide ve daha fazlası gibi birden çok reklam yerleşimi konumu sağlar
 5. Reklam engelleyicileri algılar ve reklamlarınızın kaldırılmasını engeller

Ayrıca, Gelişmiş Reklamlar, Duyarlı Reklamlar uzantısını destekler. Bu eklenti ile birden fazla cihazda esnek boyutlarla oluşturulan reklamları görüntüleyebilirsiniz. Advanced Ads ayrıca BuddyPress ve bbPress eklentilerini de entegre eder. Bu eklentilerle sitenizde bir topluluk oluşturabilir ve hatta özel reklam konumlarıyla bu topluluktan para kazanabilirsiniz.

En İyi WordPress Eklentileri – “Diğerleri”

 1. Docs2Site

doc2siteBu listedekilerin aksine, Docs2Site bir eklenti değil, bir SAAS aracıdır. Her WordPress blog yazarının araç setinde bulunan zaman kazandıran önemli bir araçtır. Ciddi bir blogcu olarak, zamanınızın çoğunu içeriğinizi planlamaya, oluşturmaya ve geliştirmeye odaklanmak isterseniz Docs2Site, üretkenliğinizi artırmak için mükemmel bir araçtır. Makalelerinizi WordPress düzenleyicisine yüklemeniz ve yeniden biçimlendirmeniz için gereken süreyi ortadan kaldırır. Docs2Site, dosyaları biçimlendirme ve resimler bozulmadan Google Dokümanlar’dan WordPress’e aktarır. Her makaleyi tek bir tıklamayla dışa aktararak bir saatten fazla tasarruf edebilirsiniz.

 1. Blog Designer Pro

blog designer proBlog Designer Pro, blog sayfasını veya gönderiyi özelleştirmeyi sağlayan zengin özelliklere sahip bir eklentidir. Bu eklenti, bloğunuza uygun bir tasarım seçebileceğiniz 50’den fazla blog şablonuna sahiptir. Ek olarak, blog gönderisinin görünümünü ve verdiği hissi değiştirmek için özel bir gönderi türü ve özel bir CSS kutusu oluşturabilirsiniz.

Blog Designer Pro, yalnızca blog sayfasını veya gönderiyi tasarlamakla kalmayıp aynı zamanda tek sayfalık bir düzen, arşiv sayfası, arama sayfası ve daha pek çok şey tasarlayabilen iyi bir eklentidir. Ayrıca, bir kullanıcı, gönderi kategorilerini veya etiketleri akıllıca görüntülemek için birden fazla gönderi kategorisi ve etiketi seçebilir. Genel olarak, sayısız blog düzeni oluşturmanız için fırsat yaratır. Ayrıca ücretsiz bir sürümü de mevcuttur. Mutlaka bulundurmanız gereken bir eklentidir!

 1. WP Sticky

wp stickyWP Sticky, web sitenizdeki yapışkan bir başlık, yapışkan menü, yapışkan bir widget veya herhangi bir öğeyi yapışkan hale getirmenizi sağlayan, basitliği etkinlikle birleştiren bir eklentidir. Bir web sitesini aşağı kaydırdığınızda, kendinizi kaptırırsınız ve en üste dönüp menüde gezinmenin uzun zaman alması nadir görülen bir şey değildir, ancak onu yapışkan hale getirerek ne kadar uzun süre üstte kalırsanız kalın kaydırılır ve tüm düğmeler her zaman tıklama aralığında kalır.

Çok yönlüdür, böylece indirim mesaj kutuları, promosyonlar, sosyal medya düğmeleri eklemek için kullanabilirsiniz. İstediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz.Birkaç dakika içinde kurulabilir. En iyi yanı sınırsız sayıda yapışkan öğeye izin vermesidir, böylece istediğiniz yere istediğiniz kadar ekleme yapabilirsiniz.

Sonuç

Peki, bu son derece işlevsel WordPress eklentileriyle bloğunuzu büyütmeye hazır mısınız? Eminiz ki öylesiniz! Bu uzantılardan hangisini bloğunuz için en gerekli buluyorsunuz? Seçimlerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Ayrıca, tüm bu eklentileri web sitenize yüklemeniz sizin için iyi bir seçim olmayabilir. Bu durumda, her kategoriden en az bir uzantı seçmenizi öneririz. Bu yaklaşımla, çeşitli güçlü özellikleri elde ederken bloğunuzun performansını da korumayı başarırsınız.