hosting şirketi
CMS_içerik_yönetim_sistemleri

İçerik yönetim sistemi dediğimizde onlarca altyapıdan bahsetmek mümkün, fakat biz bu listeyi oluştururken kendini ispatlamış en çok tercih edilen altyapıları sıralamaya çalıştık. En çok bilinen içerik yönetim sistemlerini saymazsak, göreceli olarak birçok yeni altyapı internette yerini almaktadır. Gelişen internet teknolojileri sayesinde rekabet kızışmış bu da en çok kullanıcıların  işine yaramıştır. Birçok altyapı, açık kaynak lisansı ile dağıtıldığı için yeni sektörler ve yeni çözümleri beraberinde getirmekle kalmamış bu süreç boyunca kaliteden ödün vermeyen firmaların hızlı bir şekilde büyümesini de sağlamıştır. İçerik yönetim sistemlerini yayıncılar ve e-ticaret yapanlar olmak üzere ikiye ayırdık.

1.Wordpress

WordPress içerik yönetim sistemlerinin en güçlü olanlarındandır. Kullanımı kolay ve tasarımları göz alıcı olan bu sistem ilk olarak bir bloglama platformu olarak tasarlanmıştır. Ancak, yavaş yavaş bazı hileler ve eklentilerin de yardımı ile güçlü bir CMS’e dönüşebilir. Bu özelleştirme için gerek kodlama yapısı gerekse eklentilerin kullanımını iyi bilmek, olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Dünya üzerindeki internet sayfalarının yaklaşık olarak %30`na yakını bu altyapıyı kullanmaktadır. Ünlü birçok marka ve kişi de web sayfalarını bu altyapıya emanet etmiştir. Alanında birinciliği olan WordPress’in en büyük iki rakibi Drupal ve Joomla’dır. Ücretli ve ücretsiz tema ve pluginleri ciddi bir pazar yaratmıştır.

 

 1. Drupal

Drupal ücretsiz ve açık kaynak kodlu modülleri barındıran bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) dir. PHP ile yazılmış olan Drupal, web tabanlı bir İçerik Yönetim Sistemidir. Drupal ile tek kullanıcılı kişisel sitelerden, çok kullanıcılı topluluk sitelerine kadar her türlü siteyi kolayca yapabilirsiniz. Güçlü tema özellikleri sayesinde sitenizin istediğiniz her köşesini kendi istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Drupal büyük şirketlerden siyasi parti sitelerine, küçük kişisel bloglardan, portfolyo sitelerine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. 2009 en iyi PHP CMS sistemi seçilmiştir.

 1. Joomla

Joomla! sistem olarak bir CMS’tir. Joomla şu anda dünya üzerinde en çok tercih edilen ikinci içerik yönetim sistemidir ve alanında ödüller kazanmıştır. Bu sistem sayesinde hayal edebileceğiniz her türlü siteyi oluşturabilir, yayınlayabilir ve geliştirebilirsiniz. Açık Kaynak (Open Source) mantığı gereği ücretsiz olarak tüm dünyaya hizmet vermektedir. Bunun yanında dünya çapında milyonlarca gönüllü tarafından geliştirilmekte ve kusursuz bir sistem haline getirilmeye çalışılmaktadır. Joomla her geçen gün yeni bileşenler, modüller ve eklentiler sayesinde daha da gelişmekte ve daha geniş kitlelerin ihtiyaçlarına karşılık vermektedir.

 

 1. Concrete5

Açık kaynak olarak geliştirilen bir diğer içerik yönetim sistemi; Concrete5’dır. Enterprise desteği olan bu sistemde

tema geliştiriciler ve web tasarımcıları düşünülmüştür. Concrete5 altyapısına sahip olunan web sitelerinde, site önyüzünde bulunan yazılara müdahale edebilme imkânı vardır. WordPress ve Joomla’da bu imkana eklentiler sayesinde erişim sağlanır.

 

 1. SilverStripe

SilverStripe bir PHP CMS Sapphire çerçevesinde inşa edilmiştir ve bu MVC tasarım deseni kullanır. Resmî web sayfasından SilverStripe inşa örnek siteleri görebilirsiniz. Çok fazla tercih edilmese de ümit vaat eden bir alt yapısı ve şık tasarımları mevcut.

 

 

E-ticaret CMS

Yönetilebilir bir öğrenme eğrisi ile en kolay kullanımı sunan e-ticaret CMS’i, internet üzerinden satış konusunda kısa zaman içinde iyi sonuç elde etmeyi sağlayan bir web mağazası yönetim platformu için kritik bir faktördür. Çeşitli e-Ticaret altyapı seçeneklerinin arasında kaybolmaktan kaçınmak ve sektördeki en iyiyi tercih etmek birçok site sahibinin yapmak istediği bir şey olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada, sizlere  e-ticaret için en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerini  listeledik.

6. Magento

Magento, indirilebilir içerik sunan çevrimiçi mağazaların ve içerik mağazalarının büyümesini hızlandırmak için kullanılabilecek açık kaynaklı bir e-ticaret yazılımıdır! Geliştiriciler, “Magento Connect” platformu üzerinden eklenti yükleyerek temel kodları değiştirme, özellik ekleme ve hatta işlevselliği geliştirme esnekliğine sahiptir. Magento, işletmelerinin arka plan akışlarını optimize etmek isteyenler için idealdir.

Magento’nun açık kaynak topluluğu hızla büyüyor ve sürekli olarak çevrimiçi mağazanızı yönetmenize yardımcı oluyor. Magento, müşterilerine daha fazla işlevsellik sağlayan açık bir mimarinin yanı sıra yüzlerce uzantıya da erişim sağlar. Magento ayrıca kullanıcıların, kurumsal sistemleriyle entegre çalışmasına da izin veriyor. Desteğe ihtiyaç duyan orta ila büyük ölçekli işletmeler için çalışanlar, ek özellikler ve en iyi performans için Magento’nun Enterprise Edition’ını seçebilir.

Magento’nun Enterprise Edition Özelllikleri ;

 • Pazarlama Promosyonları ve Araçları
 • Çevrimiçi Analiz ve Raporlama
 • Detaylı site Kontrolü ve Yönetim
 • 3 Adımlı Ödeme, Nakliye, Entegre ve Güvenli Ödeme gibi masrafların otomatik olarak hesaplanması
 • Özel müşteri hesapları
 • Tamamen özelleştirilebilir sipariş yönetim sistemi

7. PrestaShop :

PrestaShop tamamen ücretsiz, açık kaynaklı bir e-ticaret platformu çözümüdür. Yazılım, PayPal, Pro DirecPay, Google Checkout, Skrill, Netand ve hatta kendi API’leri üzerinden EBANX Checkout gibi çeşitli ödeme ağ geçitlerini destekler. Ticari olarak müşterilere sunulan daha büyük bir ödeme modülleri dizisi vardır. Prestashop platformu, çeşitli tüccarlara, geliştiricilere ve entegratörlere e-ticaret çözümleri ve eğitim sunmaktadır.

Prestashop’ın inanılmaz derecede etkili kullanıcı ara yüzü, karmaşık iş ihtiyaçları için idealdir. Platform bunlar gibi bazı özellikler içerir:

 • Stok Yönetimi Ürünü
 • EBay gibi çevrimiçi portallara ihracat
 • Sayfa Başına Ürün Sayısını Seçme İmkanı
 • İndirilebilir Ürünlerin Satışı
 • Sınırsız ürün, kategori nitelik yelpazesi
 • Ürün Karşılaştırma
 • İleri Seviye Stok Yönetimi Kaynak

8. Shopify:

Rakiplerinden çok çok fazla uygulama sunan Shopify, hedeflediği küçük dükkanlarda en popüler seçeneklerden birisi olmayı başarmıştır. Sınırsız ürün ve bant genişliği sunan Shopify, şu özellikleri sunuyor:

 • Nakliye şirketleri, karşılama merkezleri ve dropshipping şirketleriyle en kolay biçimde entegre olma imkânı
 • Mobil uygulamasıyla ödemeleri kabul etmek ve mağazayı yönetmek
 • Satış noktası sistemiyle fiziksel mağazanızdaki işlemleri gerçekleştirme imkânı sağlar.

9. OsCommerce :

On yıldan fazla bir açık kaynaklı e-ticaret çözümü mirasına sahip olan osCommerce, dünya çapında 13.400’den fazla webmaster ve satıcı için tercih edilen bir e-ticaret platformudur,  her geçen gün büyümeye devam etmektedir. 6.500’den fazla eklentisi akılda kalıcı ve dikkat çeken kütüphanesi ve platformu gerçekten önemseyen geliştiricileri ve kullanıcılar topluluğu ile osCommerce, açık kaynak nimetine sahip ücretsiz kullanımı olan bir e-ticaret platformu arayan herkesin başvurması gereken bir adrestir.

 

10. ZenCart :

ZenCart açık kaynaklı bir alışveriş sepeti yazılımıdır. Yazılım ücretsiz ve son derece kullanıcı dostudur. Bu kullanıcı dostu E-ticaret web sitesi tasarım programı, programcılar, danışmanlar, tasarımcılar ve hatta işletme sahipleri gibi insanları içeren bir grup endüstri uzmanı tarafından geliştirilmiştir. ZenCart yazılımı, en temel web sitesi oluşturma ve teknik becerilere sahip olan herkes tarafından kurulabilir. Yazılım, MySQL veritabanı ve çeşitli HTML bileşenlerini kullanan kişisel bir giriş sayfası aracıdır.

Zencart, ücretsiz ve kullanışlı açık kaynaklı bir alışveriş sepeti yazılımıdır.

ZenCart e-ticaret yazılımının özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Müşterilere yılda 365 gün 24×7 alışveriş kolaylığı sağlar.
 • Normalde ürünleri değiştirmek için gereken karmaşık HTML kodlamasına gerek kalmadan ürün kataloglarının kolayca güncellenmesini sağlar.
 • PHP ve MySQL teknolojilerinin etkin kombinasyonu üzerinde çalışır.