hosting şirketi
içerik yönetim sistemi

En İyi CMS (İçerik Yönetim Sistemi) Platformları [2022]

Bir web sitesi ya da güncellemesi yapmanız gerektiğinde bir geliştirici aramak zorunda kalmak istemiyor musunuz? O zaman ister yeni bir web sitesi kuruyor, ister mevcut web sitenizi yeniden tasarlıyor olun, bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) kullanmak durumundasınız.

Soru şu ki…Hangi CMS çözümünü seçmelisiniz? Cevap, kullanım durumunuza göre en iyi CMS ‘yi seçmektir. İster fotoğraf portföyünüzü sergiliyor olun ister bir çevrimiçi mağaza açın, kullanım amacınıza ve seviyenize uygun mutlaka bir CMS vardır. Burada en iyi CMS Platformlarını ve özelliklerini inceleyeceğiz.

Bir CMS’ yi harika yapan özellikler nedir? 

Peki, bir CMS ‘nin siteniz için doğru olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte dikkat etmeniz gereken temel özellikler:

Özelleştirilebilir: İşletmenizin tüm potansiyelini sergileyen ya da markanızı yukarılara taşıyacak bir web sitesi yapmak istiyorsunuz. Seçeceğiniz platformun çok sayıda özelleştirilebilir şablon ve tema barındırmasına dikkat edin. Alternatif olarak, sıfırdan bir web sitesi tasarlamayı kolaylaştıran bir platform arayın.

Kullanımı kolay: Bir geliştirici ile çalışmayı planlamıyorsanız, sezgisel ve kullanımı basit bir CMS arayüzü istemelisiniz. Sürükle ve bırak editörleri ve içerik blok sistemleri, işinizi son derece kolaylaştırır.

Güvenli: CMS güvenliğinin birinci öncelik olması gerekir. Sonuçta, yeni sitenize saldıracak bilgisayar korsanları veya teknik aksaklıklar istemezsiniz. Farklı kullanıcı izni seçeneklerine ve değişen erişim seviyelerine bakın. Seçtiğiniz CMS ayrıca sorunları çözmek için özel bir güvenlik ekibine sahip olmalıdır.

Entegrasyonlar: İşletmenizde kullanılan yazılımlarınızla entegre olabilecek bir CMS, hayatı kolaylaştırır. İşletmenizin kullandığı ya da kullanmayı düşündüğü tüm uygulamaların bir listesini yapın ve CMS ‘nizin bunlarla entegre olabileceğinden emin olun.

Sağlam müşteri desteği: Bazen bu aksaklığı çözmek imkânsız gelebilir. Mevcut müşteri desteği, sorunu tek başınıza düzeltmeye çalışarak zaman kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

2022 ‘nin En İyi CMS Platformları

Artık bir CMS ‘de ne arayacağınızı biliyorsunuz, işte en iyi 10 CMS seçeneğimiz.

1. WordPress [Açık kaynaklı bir CMS için]

Wordpress CMS

Adını çok sık duyduğunuz bir CMS varsa, bu muhtemelen WordPress ‘tir . 2013 yılında piyasaya sürülen WordPress şu anda internetteki web sitelerinin yaklaşık %42’sinde kullanılmaktadır.

Yeni ve kullanımı kolay blok düzenleyici, yeni başlayanlar için kolay çalışabilmelerini sağlamak için yeterince sezgiseldir. Sürükle ve bırak seçenekleri, sıfırdan bir web sitesi oluşturmayı kolaylaştırır; harika görünen bir web sitesi elde etmek için teknik kodlama becerilerine sahip olmanıza veya bir profesyonel kiralamanıza gerek yoktur.

WordPress ile ilgili en iyi şey, web sitenizi özelleştirmek için önceden hazırlanmış ve üçüncü taraf temalardan oluşan bir seçki ile gelmesidir. Web Siteniz üyelik sitesi, çevrimiçi mağaza veya blog olsun, WordPress CMS ile hemen hemen her türden web sitesi oluşturabilirsiniz.

WordPress ayrıca sitenizin SEO ‘sunu yönetmek ve geliştirmek için iyi bir şekilde tasarlanmıştır. Gönderileriniz için SEO dostu URL’ler, etiketler ve kategoriler oluşturmak kolaydır. İçeriğinizin SEO için optimize edildiğinden emin olmak için RankMath, Yoast gibi SEO eklentileri de yükleyebilirsiniz.

Fiyatlandırma: WordPress ücretsizdir. Ancak bir alan adına (yıllık 9 – 15 ABD Doları) ve WordPress çalıştırabilen bir web hosting hesabına (ayda yaklaşık 7,99 ABD Doları) ihtiyacınız olacaktır.

2. HubSpot [Birleşik bir CMS ve CRM için]

HubSpot CMS

HubSpot , tam entegre bir İçerik Yönetimi ve Müşteri İlişkileri Yönetim sistemidir. Hepsi bir arada çözüm arayan işletme sahipleri ve pazarlamacılar için en iyisidir. HubSpot, birçok pazarlama otomasyonu, operasyon, hizmet ve satış aracıyla birlikte gelir.

Kullanımı son derece basit olan web sitesi oluşturucu , yeni başlayanlar için yeterince kolaydır. Sürükle ve bırak düzenleyicisi, yerleşik SEO araçları ve kişi ilişkilendirmesi, web içeriği oluşturmayı ve optimize etmeyi kolaylaştırır.

Önceden oluşturulmuş temalar sitenizi kurmayı kolaylaştırır. İsteğe bağlı özel geliştirme aynı zamanda uyumsuz tasarımlar, logolar veya gezinme menüleri konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Sağlam kişi ilişkilendirmesi, sitenizin etkisini analiz etmenize yardımcı olur. Hangi içerik türlerinin, kaynakların ve kampanyaların en fazla potansiyel müşteriyi sağladığını inceleyebilirsiniz.

Uyarlanabilir test, web sitenizi sürekli olarak optimize etmenize olanak tanır. Bir web sayfasının en fazla 5 varyasyonunu seçin ve HubSpot sizin için en iyi performans gösteren seçeneği izleyecek ve sunacaktır.

HubSpot CMS, e-posta pazarlama araçları ve satış CRM ‘leriyle bütünleşerek iş akışlarınızı düzenlemenizi çok daha kolay hale getirir.

Göz önünde bulundurulması gereken ana sınırlama, HubSpot ‘un e-ticaret web siteleri için uygun olmamasıdır. Ancak, WooCommerce ve WordPress ile entegrasyonlar sunar.

Fiyatlandırma: 45 $/aylık Başlangıç ​​planı, HubSpot markasını kaldırmanıza ve 1.000 kişiye kadar iletişim kurmanıza olanak tanır. Profesyonel plan aylık 800 ABD Dolarıdır, daha fazla entegrasyon ve raporla birlikte gelir ve 2.000 kişiye kadar kullanıma izin verir. Son olarak, kurumsal plan, daha gelişmiş raporlama ve ekip yönetimiyle birlikte 10.000’e kadar kişiye izin verir.

3. Wix [Yeni başlayanlar için en iyisi]

Wix CMS

Wix , hızlı bir şekilde şık görünümlü bir web sitesi oluşturmak isteyen ve yeni başlayanlar için harika bir CMS ‘dir.

Sezgisel sürükle ve bırak düzenleyici, anında özelleştirilmiş web sayfaları oluşturmayı kolaylaştırır. Sayfanın herhangi bir bölümünü seçerek ve düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca, seçebileceğiniz 500’den fazla web sitesi şablonu vardır ve sitenize en başından itibaren şık ve profesyonel bir tasarım kazandırmayı kolaylaştırır. Tüm şablonlar tamamen duyarlıdır, bu nedenle hem mobilde hem de masaüstünde harika sonuçlar elde edersiniz.

Wix App Market, sitenize yeni özellikler kazandırmak için birçok uygulama eklemenize de olanak tanır. Örneğin, e-posta pazarlamasını, açılır pencereyi ve SMS otomasyonunu etkinleştirmek için bir Privy entegrasyonu vardır. Etkileyici ve bağlı kuruluş iş birliklerini kolaylaştırmak için Simple Affiliate de bulunur.

Wix ‘teki ana sorun, bir düzen seçtiğinizde diğerine geçememenizdir. Bu nedenle, işiniz için doğru olmayan bir temaya sıkışıp kalabilirsiniz.

Wix ‘in anlaşılması basit olsa da WordPress veya WooCommerce gibi geniş özelliklere sahip değildir. Ancak basit bir çevrimiçi portföy sergilemek istiyorsanız Wix harika bir seçim olabilir.

Öte yandan, daha karmaşık bir site oluşturmak istiyorsanız, muhtemelen kendinizi başka bir CMS ‘ye geçiş yaparken bulacaksınız.

Fiyatlandırma: Wix markalı bir alan adının ve sitenizde yayınlanan reklamların bir sakıncası yoksa Wix ücretsizdir. Ücretli planlar özel alan adları, reklam kaldırma, destek ve entegrasyonlar sağlar. Birleşik plan ayda 14 ABD dolarıdır ve Sınırsız plan (serbest çalışanlar için önerilir) ayda 18 ABD dolarıdır.

4. TYPO3 [Kurumsal platformlar oluşturmak için en iyisi]

Typo3 CMS

TYPO3 , çok çeşitli özelleştirilebilir özelliklere sahip ücretsiz bir açık kaynaklı CMS ‘dir. Birden çok işleve sahip kapsamlı bir uygulama arayan ileri düzey programcılar için en iyisidir. Bu nedenle, yeni başlayanlar için öğrenmek ve en iyi şekilde yararlanmak zaman alıcıdır.

Kurumsal bir CMS olarak, şirket intranetleri (dahili siteler) ve web siteleri için kullanışlıdır.

Sitenize yeni özellikler eklemek için 6.000’den fazla uygulama ve uzantı barındırır. Önceden oluşturulmuş temalar veya şablonlar yoktur, bu nedenle yüksek düzeyde teknik uzmanlığınız yoksa, sizin için bir tane oluşturmak için bir programcı kiralamanız gerekir.

TYPO3, sitenizi tek bir kurulumda birden çok dilde oluşturmanıza olanak tanıyan üst düzey dil yönetimine sahiptir.

Akıllı içerik yönetimi, içerik planlama ve modellemeden akıllı yazma iş akışlarına kadar dijital kanallar oluşturmanıza ve sunmanıza olanak tanır.

Topluluk destekli, küresel kodlayıcılar, programcılar ve editörler TYPO3’ün devam desteklenmesini sağlar. Bu, CMS ‘yi indirdiğinizde, teknik destek sağlayabilecek  katkıda bulunanlar ağına erişiminiz olduğu anlamına gelir.

Fiyatlandırma: Ücretsiz

5. Shopify [Çevrimiçi perakendeciler için en iyisi]

Shopify CMS

Shopify , çevrimiçi mağaza açmak isteyen perakendeciler için her şeyi bir arada barındıran en iyi CMS platformudur. Başlaması kolay Shopify, basit bir sürükle ve bırak arayüzüne sahip başka bir CMS ‘dir.

Ayrıca, barındırma satın almanıza, güncellemeleri veya yedeklemeleri yönetmenize ya da herhangi bir yazılım yüklemenize gerek yoktur—Shopify, tüm bu teknik unsurları sizin için halleder.

Kahve dükkanlarından halı dükkanlarına kadar gerçek hayattan web sitesi örnekleriyle Shopify, mağazanızı nasıl markalayacağınız konusunda size ilham verecek bir görsel şablon ve tema kitaplığına sahiptir.

Shopify ile mağazanıza çok sayıda uygulama ve entegrasyon da ekleyebilirsiniz. Shopify ‘ı e-posta pazarlama araçlarınıza, dönüşüm optimizasyon platformlarınıza ve ödeme uygulamalarınıza bağlayın.

Shopify ‘ın entegre ödeme sistemi Shopify Payments aracılığıyla kredi ve banka kartlarını kabul edebilirsiniz. PayPal ayrıca Shopify ‘ın varsayılan ödeme sağlayıcılarından biridir. Mağaza içi satışlar için destek vardır; bu, bir çevrimiçi mağazanın yanı sıra gerçek bir mağazanız varsa harika bir seçenektir.

Ana dezavantajı, Shopify ‘ın her ek üçüncü taraf uygulaması için ekstra ücret alması nedeniyle maliyetlerinizin oldukça yüksek olabileceğidir.

Fiyatlandırma: Temel planları, ara sıra satış yapan yeni e-ticaret işletmeleri için en iyisidir. En fazla 2 personel hesabı ve 4 envanter konumu içerir. Shopify planı aylık 79 ABD dolarıdır ve 5 adede kadar personel hesabı ve 5 envanter konumu içerir. Gelişmiş plan ayda 299 ABD dolarıdır ve 8 envanter konumuyla 15 hesaba kadar izin verir.

6. Webflow [Tasarımcılar için en iyisi]

Webflow CMS

Webflow , bir tuval üzerinde görsel ve özel yapım siteler oluşturmak isteyen tasarımcılar için kodsuz bir CMS platformudur. Tam kontrol için stili belirlenmemiş HTML öğelerini sürüklemeyi seçebilir veya kaydırıcılar, sekmeler ve arka plan videoları gibi daha karmaşık öğeler için önceden oluşturulmuş parçaları kullanabilirsiniz.

Webflow düzenleyicisi, WordPress gibi daha karmaşık CMS platformlarının bazen sahip olduğu dağınık görünümün aksine, sezgisel ve görsel olarak hoştur.

Yeni içerik eklemek, bir metin kutusunu doldurmak kadar basittir. Ardından, yayınlandığında nasıl görüntüleneceğini görmek için yeni içeriği doğrudan sayfada görebilirsiniz. Duyarlı tasarım, mobil ve masaüstü cihazlar için de düzenleri ön izlemeyi ve ayarlamayı kolaylaştırır.

Webflow ayrıca SEO ‘yu oldukça basit hale getirir. Eklentiye gerek yoktur, bunun yerine Webflow düzenleyicisi tüm SEO ‘yu yönetir. Meta açıklamalardan URL’lere, Açık Grafik Ayarlarına kadar, sitenizin her sayfasını arama için optimize etmek kolaydır.

İş birliği araçları, kimin ne üzerinde çalıştığını izlemeyi kolaylaştırır.

Fiyatlandırma: Başlamak ücretsizdir, ancak uygulamaya geçmek için bir plana ihtiyacınız olacak. Temel plan 15$/ay ‘dır ve CMS ‘ye ihtiyaç duymayan basit bir site için en iyisidir. CMS planı ayda 20 ABD dolarıdır ve bloglar veya diğer içerik odaklı siteler için en iyisidir. Daha yüksek trafikli bir pazarlama sitesi veya bloğu için, İş planını aylık 45$’dan deneyebilirsiniz.

7. Joomla [Karmaşık siteler için en iyisi]

Joomla CMS

Joomla , yüksek düzeyde özelleştirilebilirlik ve uzantılar arayan profesyoneller için harika bir başka ücretsiz açık kaynaklı CMS platformudur. Kullanımı ücretsiz olsa da barındırma ve bir alan adı satın almanız gerekir.

Tüm farklı şablonlar ve uzantılar göz önüne alındığında, ultra benzersiz ve karmaşık bir şey oluşturmanız gerekiyorsa Joomla en iyi seçenektir. Aynı şekilde, herhangi bir kodlama yapmak istemiyorsanız, içeriğinizi yine de düzenleyebilirsiniz. Joomla ‘yı uzantılarıyla birlikte bir e-ticaret mağazası oluşturmak ve işletmek için de kullanabilirsiniz.

Açık kaynak kodludur ve CMS ‘yi kullanmak için çok sayıda topluluk desteğinden faydalanılabilir.

Fiyatlandırma: Ücretsiz, ancak Joomla ‘yı destekleyen bir alan adı ve web barındırma satın almanız gerekecek.

8. Drupal [Güvenlik için en iyisi]

Drupal CMS

Drupal , bir geliştirici için başka bir en iyi seçenektir. Yine açık kaynaklı bir CMS platformu olarak, bol miktarda veri işlemesi gereken yüksek düzeyde özelleştirilmiş bir site oluşturmak için harikadır.

Sitenizi özelleştirmek ve deneyimini geliştirmek için bir modül kitaplığı (eklentiler gibi) arasından seçim yapabilirsiniz.

Sitenizin içeriğini farklı hedef kitle segmentlerine göre özelleştirmeyi tercih ediyorsanız, Drupal en iyi seçimdir. Kim olduklarına ve ne aradıklarına dair daha eksiksiz bir resim oluşturmak için coğrafi konum, tarayıcı geçmişi ve cihaz türünden bilgi almak için CMS ‘yi kullanın. Bu şekilde ilgili vaka çalışması örneklerini, önerilen ürünleri veya hedeflenen pazarlama mesajlarını görüntüleyebilirsiniz.

1.000.000’den fazla küresel katılımcıyla Drupal, en istikrarlı ve güvenli CMS platformlarından biri olarak bilinir. Drupal ayrıca sıkı bir topluluk kodu inceleme sürecine ve güçlü kodlama standartlarına sahiptir.

Fiyatlandırma: Ücretsiz. Yine Drupal ‘ı destekleyen bir alan adı ve web barındırma satın almanız gerekecek.

9. Magento [Uzantılar için en iyisi]

Magento CMS

Yazılım şirketi Adobe tarafından oluşturulan Magento , güçlü bir açık kaynaklı e-ticaret CMS platformudur.

Sürükle ve bırak içerik düzenleyici, geliştirici desteğine ihtiyaç duymadan kişiselleştirilmiş içerik ve alışveriş deneyimleri oluşturmayı kolaylaştırır. Birden çok duyarlı tema arasından seçim yapabilir ve ticaret deneyiminizi pazardaki binlerce uzantıyla hızla özelleştirebilirsiniz.

Çok sayıda yerleşik ödeme ağı seçeneği vardır; diğerleri arasında PayPal, Stripe, teslimatta nakit ödeme ve banka havalesi arasından seçim yapabilirsiniz. Magento çok sayıda ürün ve müşteriyi idare edebildiği için sitenizin yavaşlamadan büyümesini sağlar.

Sağlam iş öngörüleri, metriklerinizi ve kullandığınız verileri tanımlamanıza olanak tanır. Ortalama sipariş değeriniz ve müşteri yaşam boyu değeriniz gibi metrikleri göz alıcı görsellerle kolayca takip edebilirsiniz.

Fiyatlandırma: Açık kaynaklı yazılım ücretsizdir. Ancak platformun sizin için arka uçla ilgilenmesini ve destek sunmasını istiyorsanız, Magento ‘nun daha pahalı CMS platformlarından biri olarak bilindiğini belirtmekte fayda var. Sitede listelenen fiyatlar yok, ancak planların ayda yaklaşık 2.000 $ ‘dan başladığı bildiriliyor.

10. Storyblok [Kullanımı kolay headless CMS]

StoryBlok

Storyblok popüler bir headless CMS ‘dir. Headless CMS nedir? Headless bir CMS, tüm içeriğinizi yalnızca arka uçta yönetebileceğiniz anlamına gelir ve içeriğinizi bir web sitesinden bir mobil uygulamaya kadar herhangi bir yerde kullanmanıza olanak tanır.

İçerik blokları, tasarımcıların daha sonra yeni içerikle yeniden kullanabilecekleri özellik bölümleri, ızgaralar ve tanıtımlar gibi bileşenler oluşturmasını kolaylaştırır.

Bloglar gibi içerik odaklı siteler için harika olan Storyblok, kendi içerik hazırlama iş akışınızı oluşturmanıza olanak tanır. İçeriğinizin birkaç iş akışı aşamasını tanımlayın ve ardından onaylanmış değişiklikleri yayınlayın. Böylece yayınlaya bastığınızda herhangi bir sürprizle karşılaşmazsınız.

Storyblok ayrıca daha hızlı siteler ve uygulamalar için resimlerinizi bir CDN ‘de dönüştürür, optimize eder ve önbelleğe alır.

Fiyatlandırma: Duyarlı Önizleme ve etkinlik günlüğü gibi daha fazla özellik için 1 kullanıcı için ücretsiz veya kullanıcı başına aylık 7 ABD doları.

Birhost’ un kararı: 2022’deki en iyi CMS

En iyi CMS, kişisel kullanım durumunuza bağlıdır. Yerleşik bir e-ticaret işletmesinin, portföyünü sergilemek isteyen bir fotoğrafçıdan farklı ihtiyaçları olacaktır. Bir karar vermeden önce siteniz için doğru CMS ‘yi dikkatlice düşünmeniz gerekir. Bir CMS ‘yi taşımak imkânsız olmasa da karmaşık ve zaman alıcı olabilir, bu nedenle ilk seferde doğru yapılar üzerine kurmak her zaman daha iyidir.

Seçim yapmadan önce her sitenin benzersiz özelliklerine, araçlarına ve kullanımlarına göz atın. Mümkünse bir demo planlayın. Bu ekstra adım, CMS ‘yi çalışırken ve kullanmak isteyip istemediğinizi görmenize yardımcı olacaktır.

Kendiniz için en iyi CMS ‘yi seçerken, mevcut en iyi hosting fırsatlarından faydalanmak için Birhost’ a göz atmayı unutmayın.