hosting şirketi
sakın hosting almayın

Web Hosting Kılavuzu

Web sitenizin işlevselliği ve tasarımı, seçtiğiniz web hosting türüne ve sağlayıcı tarafından kullanılan teknolojiye bağlıdır.

Teknik olarak, bir web sitesini internette yayınlamak için hosting sağlayıcısına ihtiyacınız yoktur. Herhangi bir bilgisayarı bir web sunucusuna dönüştürebilir ve web sitenizi kendi imkanlarınızla internete açabilirsiniz. Ancak, bir sunucu hazırlamak ve yönetmek zor ve maliyetlidir. Aynı zamanda göz önünde bulundurmanız gereken pek çok konu vardır. Bu nedenle herkes en iyi performansı ve güvenliği sunabilen, özel sunuculara sahip web hosting firmaları ile çalışır.

İlk bakışta, birçok web hosting firması, küçük değişikliklerle benzer hizmetleri sunuyor gibi görünebilir. Ancak daha yakından incelediğinizde aslında önemli farklılıklar olduğunu görürsünüz. Tüm hosting sağlayıcıları aynı düzeyde hizmet, depolama, hız, kararlılık, koruma ve ölçeklenebilirlik sunmaz.

Doğru web hosting firmasını seçmek işinize güvenlik, performans ve kazanç sağlar.

 • Sayfa yükleme süresindeki 1 saniyelik gecikme, ziyaretçilerinizin dönüşümlerinde %7′ lik bir azalmaya neden olur.
 • Sayfa yükleme süresindeki 4 saniyelik bir gecikme, site trafiğinin %10 veya daha fazla kaybına neden olur.
 • Web sitelerinin %86’sında en az bir adet ciddi güvenlik açığı var
 • Başka bir hosting firmasına geçiş yüksek maliyetlere sebep olabilir ve haftalar, hatta aylarca planlama gerektirebilir.

Doğru hosting firmasını seçmek, işletmenizin gelirini ve marka bilinirliliğinizi arttırmak için çok önemlidir. Bu makalede, web siteniz için kullanacağınız web hosting firmasını ve hosting planını seçerken bilinçli kararlar verebileceğiniz bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

Hedeflerinizi ve Hosting İhtiyaçlarınızı Tanımlayın

Hosting İhtiyaçları

Bir web hosting şirketi seçmeden önce, barındırma ihtiyaçlarınızın neler olduğunu ve önünüzdeki aylarda/yıllarda hedeflerinizin neler olacağını belirlemelisiniz. Uzun vadeli hedefleri göz önünde bulundurun, çünkü başlangıç ​​olarak yüksek trafikli bir web siteniz olmayabilir, ancak önemli seviyede bir büyüme yaşarsanız bu durum size hizmet seviyenizi korumak için maliyetli bir geçişe sebep olabilir.

Barındırma ihtiyaçlarınızı ve ihtiyaç duyacağınız sunucu, hizmet ve site mimarisi türlerini belirlemek için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 • Ne tür bir web sitesi oluşturuyorsunuz? Bir şirket sitesi mi olacak yoksa daha etkileşimli öğeler mi gerektiren E-Ticaret ya da sosyal medya ağırlıklı bir siteniz mi olacak?
 • Siteniz hangi işlevleri içerecek? Bir müşteri veri tabanınız olacak mı? Ürün tanıtı yapacak mısınız? Ya da özel ve güvenli bilgi saklamanız gerekecek mi?
 • Ne tür bir trafik artışı bekleniyor? Zaman içerisinde sürekli artan trafiği olan bir blog mu yoksa yoğun trafik artışları yaşayabilecek bir e-ticaret sitesi mi olacak?
 • Siteniz için birden çok alt etki alanına sahip birden çok web sitesi barındırmanız gerekecek mi?
 • İş büyüdükçe ölçeği büyütmeyi ve yeni işlevler eklemeyi planlıyor musunuz?
 • Parti yazılımlar (muhasebe yazılımı, müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı, ERP vb.) ile şimdi veya gelecekte yazılım entegrasyonuna ihtiyacınız olacak mı?
 • Siteniz için herhangi bir özel kodlama ihtiyacı (php, java, .net vb.) öngörüyor musunuz?
 • Ne tür içerik sunulacak? Sürekli büyüyen bir kitle için önemli miktarda güvenilir ve performanslı bant genişliğine ihtiyacınız olacak mı?
 • Sitenizde kaç sayfa olacak? Bazı sağlayıcılar, ekonomik barındırma planlarıyla izin verilen sayfa sayısını sınırlar.
 • Siteniz işinizin başarısı ve büyümesi için kritik mi? Kesinti süresi gelirinizi nasıl etkiler? Çalışma süresi kritik bir faktör mü?
 • Sitenizde e-posta barındırmaya ihtiyacınız olacak mı?

Geleceğe yönelik teknik ve büyüme gereksinimlerinizi planlarken bu soruları yanıtlamak için mutlaka zaman ayırın. Bu, ihtiyacınız olan özellikleri ve ideal hosting planlarını belirlemenizi çok kolaylaştırır.

Aralarından Seçim Yapabileceğiniz Hosting Planları

web hosting planları

Web hosting şirketleri, kullandıkları teknolojiye, sunuculara ve altyapı ölçeğine bağlı olarak farklı türde barındırma planları sunar.

Örneğin, hosting firmaları büyük işletmelere yönelik performanslarını etkilemeyecek, paylaşımsız ve özel barındırma planları sağlarken, yeni başlayanlar ve küçük ve orta ölçekli işletmeler için, paylaşımlı web barındırma planları sunarlar.

Paylaşımlı Hosting

paylaşımlı hosting

 

Paylaşımlı hosting ile web siteniz, sunucunun kendi bölümlerinde güvenli bir şekilde izole edilmiş diğer web siteleriyle aynı sunucuyu paylaşır. Tüm yazılım kaynakları ve sunucu donanımı, o sunucuda barındırılan siteler arasında paylaşılır.

Paylaşımlı Hosting Avantajları

Hosting sağlayıcısı, paylaşılan sunucuları koruduğundan siz de güvenlik altında olursunuz. Bu sayede müşteri olarak aylık hosting ücreti dışında ödeme yapmazsınız.

Uygun fiyatlıdır

Bir sunucunun kaynakları müşteriler arasında paylaşıldığından, paylaşımlı hosting en uygun fiyatlı hosting planıdır. Bu sayede yeni başlayanlar ve büyüyen işletmeler, minimum masrafla çevrimiçi olarak yeni bir site sahibi olabilir.

Yönetimi kolaydır

Paylaşımlı hosting planları, dosyalardan e-posta hesaplarına, alan adlarına ve daha fazlasına kadar hosting hesabınızı tüm yönleriyle yönetmeyi kolaylaştıran standart bir kontrol paneli sunar. Donanım, yazılım ve işletim sistemlerine kadar geri kalan her şey, hosting sağlayıcınız tarafından yönetilir, böylece sorunsuz bir barındırma hizmetine sahip olursunuz.

Entegrasyon basittir

cPanel, Plesk gibi bir yönetim paneli kullanan hosting sağlayıcıları , popüler yazılım entegrasyonları için tek tıklamayla yükleme gibi özellikler sunar. Örneğin, WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanmayı planlıyorsanız, tek bir tıklama ile WordPress’ i hosting hesabınıza yükleyecek ve özelleştirmeye hazır hale getirecektir.

Ölçeklenebilir

Paylaşımlı barındırma, daha küçük web siteleri için ideal olsa da hizmetin doğası, onu ölçeklendirme ve büyüme için ideal bir seçenek haline getirir. Trafik hacmi ve daha fazla kaynağa duyulan ihtiyaç arttıkça, web siteniz paylaşımlı barındırmada bir sonraki plana yükseltilebilir. Bu, iş gereksinimlerini karşılamak için web sitenizi başka bir hizmete veya web hosting sağlayıcısına taşıma konusunda endişelenmeden daha fazla bant genişliği ve depolama alanı kullanabilmenize olanak tanır.

VPS Hosting

vps hostingHosting firmaları, paylaşımlı hostinge ek olarak sanal özel sunucular (VPS) seçeneği sunar.

VPS, geleneksel paylaşımlı hosting ile elde edemeyeceğiniz bazı önemli avantajlar barındırır. VPS ile size özel ayrılmış kaynaklar elde edeceğinizden, daha iyi bir site güvenliği, kök erişimi düzeyinde daha fazla kontrol ve daha iyi performansa sahip olursunuz.

Sanal özel sunucu VPS hesapları yine paylaşımlı bir sunucuda bulunsa da her VPS’ in kendine tahsis edilmiş kaynakları vardır ve birinin performansı asla diğerinin performansını etkilemez.

VPS hosting, başlangıç ​​için tercih edilen bir barındırma planı olmasa da ihtiyaç durumunda harika bir fiyat, performans, güvenlik ve gizlilik dengesi sunar.

Hosting çeşitleri nelerdir ve seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Doğru Web Hosting Şirketini Seçmek

Bir hosting planı seçerken, ihtiyacınız olan özelliklerin, sunulan planlarda bulunduğundan emin olmalısınız. Bu sebeple web hosting firması tarafından sunulan işlevleri ve özellikleri dikkatlice gözden geçirmeniz gerekecektir.

Çoğu barındırma planında bulunmasını bekleyeceğiniz en yaygın işlevlerden bazıları.

E-Ticaret Seçenekleri

Eğer ürün satmayı planlamıyorsanız e-ticaret kritik bir özellik değildir. Ancak indirilebilir sanal/dijital ürünler veya müşterilere göndereceğiniz fiziksel ürünler satacaksanız iyi bir E-Ticaret entegrasyonu içeren bir web sitesine ihtiyacınız vardır. Diğer taraftan seçeceğiniz hosting planı ürün satma yeteneğinden daha fazlasını içermesi gerekir. Birden fazla ödeme seçeneği, otomatik vergilendirme, nakliye seçenekleri ve müşteri verilerinin güvenli işlenmesini ve şifrelenmesi gibi.

E-posta Seçenekleri

E-posta, herhangi bir işletmenin, özellikle de önemli bir internet web sitesini büyütmeyi amaçlayanlar için önemli bir unsurdur. Size e-postanız üzerinde kontrol sağlayan ve aynı zamanda şirketiniz büyüdükçe daha fazla kullanıcı eklemek için ölçeklenebilir seçenekler sunan bir paylaşımlı hosting platformu seçin.

E-posta seçeneklerini değerlendirmek için oluşturabileceğiniz e-posta hesaplarının veya kullanıcı hesaplarının sayısına, ek kullanıcı başına maliyete, web posta erişimine, e-posta depolama kapasitesine, e-posta takma adlarına ve dosya eklerindeki sınırlamalara dikkat edin.

Kontrol Paneli

Hosting sağlayıcıları genellikle kendi arka uç/yönetim yazılımlarını hazırlamaz. Bunun yerine, müşterilerin hosting hesaplarının çeşitli yönlerini ve özelliklerini yönetmelerine olanak tanıyan mevcut yazılım platformlarını kullanırlar.

Bu arayüzlerin avantajı, çoğunun kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmış olması, e-posta, FTP gibi uygulamaları ayarlamayı veya veritabanlarını ve uygulamaları tek bir kullanıcı arayüzü üzerinden yönetmeyi kolaylaştırmasıdır.

cPanel ve Plesk, web barındırmada en sık kullanılan kontrol panellerinden ikisidir ve öğrenmesi zor değildir. Bu nedenle teknoloji konusunda bilgili olmasanız bile, kullanmayı hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Desteklenen Komut Dosyası Dilleri

css htmlWeb sitelerinde özel işlevlerin tümü, komut dosyası dilleri kullanılarak yapılır. Desteklenen komut dosyası dilleri, bir hosting şirketinin kullandığı işletim sistemlerine veya sunucu türlerine bağlı olarak değişecektir.

Örneğin, Windows tabanlı bir barındırma ASP, Active PERL, PHP, Python, SSL, Apache Tomcat ve diğer bazılarını destekleyebilir.

Linux tabanlı bir barındırma, PHP gibi aynı veya benzer dilleri destekleyebilir, ancak JAVA, ASP, JSP veya Windows ile ilgili belirli bileşenleri desteklemeyebilir.

Sitenizin oluşturulacağı dili belirleyin ve dilin web barındırıcınız tarafından desteklendiğini doğrulayın. 

Web Sitesi Tasarımı

Hosting hesabınız yapılandırıldıktan sonra bir web sitesi oluşturmak en önemli konudur. Teknik olarak bilgisi olmayan veya kodlama dillerine aşina olmayanlar için, bir web sitesi geliştirmenin tek seçeneği bir tasarımcı ile anlaşmaktır.

Ancak bazı hosting sağlayıcıları size web sitesi oluşturucular gibi bonus araçlar sağlayarak sitenizi HTML veya PHP gibi herhangi bir dil bilgisi olmadan çevrimiçi hale getirmenizi sağlar.

Web sitesi oluşturucularını bu kadar popüler yapan şey, sürükle ve bırak ortamı olarak işlev görecek şekilde tasarlanmış kullanımı kolay arayüzler olmalarıdır. Bir Word belgesi içinde çalışmaya çok benzerler ve bir siteyi çevrimiçi hale getirmenin en hızlı yoludur.

İyi bir web sitesi oluşturucu, size başlangıç ​​noktası sağlamak için profesyonelce tasarlanmış şablonlarla dolu olarak gelir. Tek yapmanız gereken şablonu kendi logonuz, resimleriniz ve içeriğinizle özelleştirip kendinize ait hale getirmektir.

Barındırma hesabınızla bir web sitesi oluşturucuya ihtiyacınız varsa, web hosting sağlayıcılarını karşılaştırırken göz önünde bulundurmanız ve izlemeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır:

 • Katmanlı hizmetler idealdir- ilk başladığınızda tüm özelliklere ve işlevlere ihtiyacınız olmayabilir, bu nedenle ihtiyacınızdan fazlasını ödemek istemezsiniz. Farklı fiyatlara sahip katmanlı hizmetleri kullanan bir web sitesi oluşturucuya sahip bir hosting firması seçin, böylece küçükten başlayıp gerektiği gibi büyütebilirsiniz.
 • Sayfa gereksinimlerinizi bilin – bazı web sitesi oluşturucular, platformu kullanarak oluşturabileceğiniz sayfaların sayısını sınırlar. Siteniz için 10’dan fazla sayfaya ihtiyacınız olacağını biliyorsanız, sizi 3 veya 5 sayfada durduran bir web sitesi oluşturucu tarafından sınırlandırılmak istemezsiniz.
 • Şablonları arayın – web sitesi oluşturucular tüm süreci kolaylaştırır, ancak ideal olanı, premium ve ücretsiz şablonlar içeren ve profesyonelce tasarlanmış şablonların bulunduğu bir oluşturucu bulun.
 • Özelleştirme – buna hemen ihtiyacınız olmayabilir, ancak bir noktada, sitenizin CSS’ sini düzenlemek gibi özelleştirme ile daha derin işler yapmak isteyebilirsiniz. Gelişmiş düzenleme hizmeti sağlayan bir web sitesi oluşturucu arayın, böylece HTML ve CSS’ nin ve hatta isterseniz JavaScript’ in kontrolünü elinize alabilirsiniz.
 • İyi bir destek sistemi – Şablonların kullanıcı dostu olmaları amaçlanmıştır, ancak yine de takılıp kalabilirsiniz. Bir web sitesi oluşturucu için sunulan destek türünü kontrol edin. İdeal olanı bir bilgi bankası ve kendi kendine yardım eğitimleri sunanlardır.

Ölçeklenebilirlik

ölçeklenebilrlik

Ölçeklenebilirlik bir hosting sağlayıcısı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konulardan biri olmalıdır. İşletmeniz büyüdükçe, web sitesi trafiğinde, satın alma işlemlerinde ve web sitenizdeki sorgularda tutarlı ve istikrarlı bir artış göreceksiniz.

Bu sebeple aynı hizmet düzeyini sürdürmek ve müşterilerinize yeni hizmetler sunmak için zamanla yeni özelliklerin ve işlevlerin gerekli olabileceğini unutmamalısınız. 

Hosting Planlarında Çeşitlilik

Ölçeklenebilir bir web hosting firması, basitleştirilmiş özelliklere sahip olanlardan daha gelişmiş özellikler içeren daha pahalı planlara kadar bir dizi barındırma planı sunacaktır. Yeni bir web sitesi, özellikle ilk aşamalarındaki küçük ve orta ölçekli işletmeler için, yüksek disk alanı ve performans gibi gelişmiş özelliklere ihtiyaç duymayabilir.

Daha düşük bir katman seçmek, başlangıç için genel giderleri azaltır. İşiniz büyüdükçe daha fazla işlevselliğe sahip daha yüksek bir katmana geçebilirsiniz. En önemlisi, planlarınızı aynı web hosting firmasıyla ölçeklendireceğinizden siteniz asla çevrimdışı duruma gelmez.

Veri depolama

Hosting planlarını karşılaştırırken, sınırsız disk alanı sunan üst katmanlarla kademeli olarak artan daha düşük seviyeli planlar göreceksiniz. Dolayısıyla sınırlamalar olsa da daha düşük katmanlardan başlamaktan çekinmeyin.

50-100 GB depolama alanına sahip bir başlangıç ​​katmanı, çoğu bireysel ve işletme web sitesi için yeterlidir.

Bant genişliği

Bant genişliği, sabit bir süre içinde iletilebilecek veri miktarının ölçüsüdür. Bu, geleneksel internet bağlantıları için genellikle bit veya bayt/saniye olarak ifade edilir. Web siteniz için bant genişliği genellikle aylık bazda ölçülür.

Çoğu barındırma planı, düşük seviyede veya giriş düzeyinde paylaşımlı hosting planlarında bile önemli bant genişliği sağlar. Bant genişliğine düşük sınırlar koyan barındırma sağlayıcılarına karşı dikkatli olun. Ortalama kullanım için bant genişliği sınırlarını aşmanız pek olası olmasa da site trafiğindeki ani bir artış, bant genişliği sınırlarının aşılması nedeniyle aşırı kullanım ücretlerine neden olabilir.

Bant genişliği sınırlamalarının mevcut olduğu bir durumda, sınırlamaları aşmanın maliyetini ve bu sınıra ulaşıldığında sitenize ne olacağını anlamanız önemlidir.

Web Hosting Firmasının Güvenliğini

Her gün binlerce web sitesi saldırıya uğruyor. Benzer şekilde, online alışveriş yaparken kendilerini güvenli olmayan bir bağlantı üzerinde bulan insanlar satın alma işlemini terk ediyor.

Bir web hosting firması seçerken güvenlik en önemli endişelerinizden biri olmalıdır. Çünkü güvenli bir hosting firmasında müşteri verilerinin yanı sıra özel bilgileriniz de tamamen korunur.

Web hosting firmasının güvenlik özelliklerini araştırırken şunlara dikkat edin:

 • Yedeklemeler– hosting sağlayıcınız, size tüm sitenizi istediğiniz zaman manuel olarak yedekleme imkânı yanı sıra düzenli, günlük yedeklemeler sağlamalıdır.
 • DDoS Koruması– hosting sağlayıcınızın bir siteyi ve sunucuyu çevrimdışı hale getirebilecek saldırılar için özel koruma imkânı olmalıdır.
 • Güvenlik – özel bilgilerin ve müşteri verilerinin korunması bir işletme için son derece önemlidir. Dolayısıyla sizi etkileyebilecek konularda dikkate alınması gereken kritik güvenlik önlemleri sağlanmalıdır.
 • Yedeklilik – iyi bir web barındırma sağlayıcısının birden fazla yedeklilik seviyesi olmalıdır. Ağ yedekliliği (sunucuları çevrimiçi tutmak için birden çok etkin bağlantının sürdürülmesi), güç yedekliliği (sunucuların her zaman yedek güce sahip olmasını sağlamak için) ve donanım yedekliliği gibi birden çok yedeklilik düzeyi kullanıp kullanmadıklarını sorgulamalısınız. (Böylece sunucudaki bir sürücü arızalansa bile web siteleri çevrimdışı olmaz).
 • İzleme– bir web hosting sağlayıcısının aktif ve otomatik izleme yaptığını doğrulayın. Örneğin, Birhost, potansiyel kötü amaçlı yazılımlara ve bilgisayar korsanlarından gelen tehditlere karşı web sitelerini aktif olarak taramak için SiteLock’ u kullanır.
 • Veri Şifreleme– tüm bilgiler güvende tutulmalıdır. E-Ticaret olsun ya da olmasın tüm siteler, SSL sertifikalarından ve alan gizliliği korumasından yararlanabilmelidir. Bir hosting planıyla sunulan şifreleme düzeylerini kontrol edin. 

Hosting Şirketi Tarafından Sunulan Müşteri Hizmetlerini ve Desteğini İnceleyin

müşteri destekHer işletmenin dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri hosting hesabınızla birlikte sunulan müşteri hizmetlerinin düzeyidir. Sitenizle ilgili bir sorun olduğunda, sorunu çözmek için barındırma sağlayıcınıza ulaşılabileceğinden emin olmalısınız.

Ve sorun her zaman bir web sitesinin çevrimdışı olması değildir. Herhangi bir sorun işinizi etkileyebilir:

 • E-posta bağlantısı
 • Yavaş yükleme süreleri
 • Komut dosyaları ve sayfaların yüklenmesiyle ilgili hatalar

Hiçbir barındırma sağlayıcısı %100 kesintisiz çalışma ve hatasız barındırma garantisi veremez. Bir sorun oluştuğunda, mesele sadece müşteri desteğine ulaşabilme meselesi değildir, mesele onlara nasıl ulaşabileceğiniz ve bir sorunu çözmek için mevcut olan çözümlerdir.

Bir hosting sağlayıcısının müşteri hizmetini ve desteğini değerlendirirken göz önünde bulundurulması gerekenler şunlardır:

Hosting planıyla hizmet değişiyor mu?

Bazı hosting sağlayıcılarının, seçtiğiniz abonelik modeline göre sunulan destek düzeyini değiştirmesi mümkündür. Bazı sağlayıcılar, giriş seviyesi veya alt seviye barındırma planının desteğini sınırlayabilir.

Müşteri hizmetlerini ne kadar ödediğinize göre sınırlayan, barındırma sağlayıcılarına karşı dikkatli olun. Müşteri desteği asla premium bir eklenti olmamalıdır.

Kullanılabilirlik

Web siteniz 7/24 çevrimiçidir. İşletmeniz günün her saatinde çalıştığı için müşteri hizmetlerinin kullanılabilirliğinin 7/24 olduğu bir hosting sağlayıcısı bulmak idealdir.

Çünkü siteniz gece geç saatlerde veya hafta sonu çevrimdışı olursa, sorunu bildirmek (ve hızlı bir şekilde çözmek) için hemen bir destek temsilcisine ulaşabilmeniz gerekir.

İletişim Yöntemleri

Müşteri hizmetlerinin en önemli standardı, ulaşılabilen ve canlı sohbet, telefon, sosyal medya ve e-posta yoluyla gece veya gündüz herhangi bir zamanda müşteri hizmeti sağlayan bir barındırma sağlayıcısıdır.

Ek Eğitim Hizmetleri

Eğitim, doğrudan, bire bir eğitim oturumlarından eğitim videoları ve web seminerlerine, telekonferanslara ve hatta yerinde eğitime kadar çeşitli biçimlerde olabilmelidir.

Bilgi Bankası ve Kendin Yap bilgileri

En iyi hosting firmaları, bir web sitesinin kurulumu ve işletilmesi sırasında ortaya çıkabilecek yaygın sorunlar için kendin yap ipuçları, video eğitimleri ve sorun giderme ile dolu bir bilgi veritabanına sahip olmalıdır.

Bu tür müşteri hizmetleri genellikle ücretsizdir ve müşteri hizmetlerine ulaşmadan önce kendi sorunlarınızı giderebiliyorsanız size çok fazla değer sunar.

Barındırma Sağlayıcı Seçerken Kaçınılması Gereken Yaygın Hatalar

Doğru barındırma sağlayıcısını seçmek işinizin başarısında büyük rol oynar, bu nedenle bir web sitesi oluştururken bazı yaygın tuzaklardan kaçınmak için bu ipuçlarını aklınızda bulundurun.

Ücretsiz Barındırma Hesabı Seçmeyin

Ücretsiz hosting hesapları, bir hobi için veya kişisel bir blog başlatan biri için işlevsel olarak ‘uygun’ olsa da profesyonel amaçlar için kullanılan bir web sitesi başlatıyorsanız, kötü bir seçimdir.

Ücretsiz hosting hesapları, işletmenizin ve markanızın profesyonelliğini etkileyen çok sayıda sorun oluşturabilir ve aşağıdakiler dahil olmak üzere işletmenizi başka şekillerde de etkileyebilir:

 • Sitenizde yayınlanan zorunlu reklamlar
 • Yavaş yükleme süreleri
 • Sayfa sayıları veya ürün sayısı ile ilgili sınırlamalar
 • Arama görünürlüğünüzü etkileyebilecek negatif SEO sınırlamaları

Plan Özelliklerindeki Kısıtlamaları Gözden Geçirmemek

Barındırma planlarının özelliklerini incelerken, satırlardaki küçük harflere ve yıldız işaretlerine (*) dikkat edin. Kısıtlamaları siteniz kullanıma sunulduktan sonra öğrenirseniz bu durum işinize zarar verebilir ve yeni bir hosting sağlayıcısına maliyetli bir geçişi zorunlu kılabilir.

Sonuç

Web sitenizin başarısı güvenilir bir hosting firması bulmanıza bağlıdır. Bu nedenle işiniz büyüdükçe sizi destekleyecek, ölçeklenebilir, uygun fiyatlı ve güvenilir bir hizmet bulmak için ihtiyaçlarınızı önceden belirlemelisiniz.

 1. Hosting ihtiyaçlarınız
 2. Sunucu güvenilirliğini ve çalışma süresi garantileri
 3. Hosting yükseltme seçenekleri
 4. Kayıt fiyatları ve yenileme fiyatları
 5. İade politikası ve ücretsiz deneme süresi
 6. Temel hosting özellikleri
 7. E-ticaret özellikleri ve desteği
 8. Kontrol Paneli
 9. Hesap sınırlaması
 10. E-Mail kapasiteleri
 11. Site yedekleri
 12. Canlı sohbet / telefon desteği
 13. Sunucu yanıtı