hosting şirketi
blog sahibi olmak

Nasıl Blog Sahibi Olursunuz?

Bir bloğa başlamak göz korkutucu bir deneyim olabilir. Özellikle daha önce hiç web sitesi sahibi olmadıysanız. Ancak, bir blog sahibi olmak düşündüğünüzden daha basittir. Daha önce hiç web sitesi kurmamış olsanız bile birkaç saat içerisinde tamamen işlevsel bir bloğa sahip olabilirsiniz.

Bu makalede size bir blog nişini nasıl bulacağınızı, doğru blog platformunu nasıl seçeceğinizi, bloğunuzu nasıl adlandıracağınızı, bir hosting sağlayıcısını nasıl seçeceğinizi, sitenizi nasıl oluşturacağınızı, ilk yazınızı nasıl yayınlayacağınızı ve daha fazlasını göstereceğiz.

Blog Nedir?

Blog, öncelikle yazılı içeriğe odaklanan bir web sitesidir. Bu yazılı içeriğin her biri blog gönderileri olarak bilinir. Kişisel bloglardan iş bloklarına ve seyahat bloklarına kadar temelde akla gelebilecek her konuda blog yazıları hazırlayarak yayınlayabilirsiniz. Bloglar, esas olarak blog makalelerinden oluştuğu için diğer web sitelerinden ayrılır.

Birçok başarılı çevrimiçi işletme, kaliteli blokların arkasından kurulmuştur. Bloglar, sonrasında ürün, hizmet veya eğitim satabileceğiniz hedefli bir okuyucu kitlesi oluşturmanıza olanak sağlama avantajına sahiptir. Doğru web barındırma paketi ve içeriği ile bir bloğu çevrimiçi bir markaya dönüştürme potansiyeline her zaman sahip olduğunuzu unutmamalısınız.

Neden Blog Sahibi Olmalısınız?

Blog sahibi olmak için pek çok neden vardır. Mevcut siteniz için trafik oluşturmak, bakış açınızı dünyayla paylaşmak, kendinizi bir uzman olarak markalamak veya bloğunuzdan reklamlar ya da bağlı kuruluş bağlantıları aracılığıyla para kazanmak için yeterince takipçi kazanmak istiyor olabilirsiniz.

Başarılı bir blog sahibi olmak için üst seviye yazma becerilerine sahip olmanız gerekmez. Hatta ne kadar basit ve daha sohbetli yazarsanız o kadar iyidir. İnsanlar, ders kitabı benzeri düzyazıları veya harika edebi yazıları okumak için bloklara yönelmezler. Bunun yerine, gerçek yaşam deneyimine dayanan gerçekçi pratik bilgiler isterler.

Yazmak sizin için şu anda uygun değilse, bir profesyonel gibi yazmanıza yardımcı olacak bazı araçları denemeyi veya becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak bir yazma kursu veya koç bulmayı düşünebilirsiniz. Yazma öğrenilebilir bir yetenektir ve daha fazla pratik yaptıkça kaçınılmaz olarak daha iyi olursunuz.

Bir bloğa başlamayı düşünmeniz gereken ana ön koşul, paylaşılacak bilgi ve ilerledikçe daha fazlasını öğrenme merakının bir karışımıdır. Sonuçta, tüm blog yazılarınızın ne hakkında olacağını ve anlatacak değerli şeyleriniz olduğundan emin olmanız en önemli konudur.

10 Adımda Blog Nasıl Kurulur

Bir bloğa başlatmak nispeten kolaydır. Bu on adımın üstesinden gelerek yeni bloğunuzu oluşturabilirsiniz.

 1. Nişinizi seçin
 2. Alanınızı araştırın
 3. Bloğunuza bir ad verin
 4. Bir editoryal takvim oluşturun
 5. Blog platformunuzu seçin
 6. Web barındırma satın alın
 7. Yeni bloğunuzu oluşturun
 8. Yazmaya başlayın
 9. İlk gönderinizi yayınlayın
 10. Bloğunuzu tanıtın

Adım 1: Nişinizi Seçin

Bloğunuzu adlandırmaya ve sitenizi oluşturmaya başlamadan önce, aslında ne hakkında yazacağınıza karar vermek durumundasınızdır.

Bir blog nişi, yalnızca bir konu veya pazar segmentinden daha fazlasıdır. Bu konuyu nasıl ele alacağınız, benzersiz arka planınız ve konuştuğunuz kitle ile ilgilidir. Nişiniz bloğunuza bir odak noktası olacak, sitenizin tasarımına rehberlik edecek ve ziyaretçilerinize verdiğiniz benzersiz deneyimi aydınlatacaktır.

İşletmenizi tanıtmaya yardımcı olacak bir blog hazırlayacaksanız, blog nişinizin doğrudan sattığınız ürüne bağlı olması gerekir. Bir evcil hayvan dükkanının futbol hakkında blog açması pek mantıklı değildir.

Kişisel bir marka yaratmak istiyorsanız hem neyle ilgilendiğinizi hem de hedeflerinizin ne olduğunu düşünün. Bloğunuzun bir iş bulmanıza veya müşteri bulmanıza yardımcı olmasını ister misiniz? Eğer öyleyse, çalışmak istediğiniz iş türleri ve kişilerle ve ne için işe alınmayı umduğunuzla alakalı konuları ele aldığınızdan emin olun.

Tutkulu olduğunuz bir konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak için bir blog başlatmak istiyorsanız, o zaman stratejik düşünmek zorunda değilsiniz (nihai hedefiniz bundan para kazanmak değilse). Ama yine de ele almak istediğiniz ana konu türlerini ve temsil etmek istediğiniz bakış açısını belirlemek için düşünün. Yiyecekler hakkında bir blog sahibi olmak, çocukların yiyeceği alerji dostu yiyeceklerin nasıl yapılacağı gibi daha spesifik bir bakış açısı bulmak kadar çok takipçi çekmeyecektir. Dışarıda bu içeriği arayan belirli bir kitle vardır ve sizi bulma olasılıkları, yemek yiyen insanlardan oluşan çok daha büyük bir kitleden daha fazladır.

Adım 2: Alanınızı Araştırın

Blog İçeriği Araştırın

Seçtiğiniz niş konusunda uzman olsanız bile, bu, kendi alanınızda başarılı bir bloğu neyin oluşturduğunu bildiğiniz anlamına gelmez. Niş alanınızda halihazırda hangi blokların olduğunu ve en başarılı olanların şu anda ne yaptığını öğrenmek için bu aşamada biraz zaman ayırın.

Neyin ortaya çıktığını görmek için bloğunuzda ele almayı hedeflediğiniz konulara göz atmaya başlayın. Birden fazla ilgili konu için makalelerin bulunduğu bloklara özellikle dikkat edin. Bu sitelerin her birine biraz zaman ayırın ve şunlara dikkat edin:

 • Kapsadıkları ana konu alanları (çoğu zaman bunları bloğun menüsünde, altbilgide veya yanlarda kategoriler olarak listelendiğini görürsünüz)
 • Blog gönderilerinin ne kadar uzun olma eğiliminde olduğu
 • Başlıklar herhangi bir ortak yapıyı mı takip ediyor?
 • Blog gönderilerinin kendilerinin nasıl yapılandırıldığı (blog gönderilerinin kaç bölümü olduğu, ne sıklıkla madde işaretleri ve numaralandırılmış listeler kullandıkları vb.)
 • Dahil etme eğiliminde oldukları diğer medya türleri (videolar, resimler, infografikler)
 • En popüler blog gönderileri (bazı bloglar bunları bir kenar çubuğunda vurgular, bazen yorum sayısına göre anlayabilirsiniz)

Rakiplerinizi kontrol ederken, sundukları şeylerde herhangi bir boşluk olup olmadığına bakın. Bu diğer blokların hiçbirinin yapmadığı bir şey sağlayabilir misiniz? Ama aynı zamanda nasıl farklılaşacağınızı düşünürken, onların yaptıklarının işe yaradığını da unutmayın. Kitlelerin (ve arama motorlarının) en çok beğendiği gönderi türlerinde, başlıklarda ve içerik türlerinde eğilimleri arayın.

Adım 3: Bloğunuzu Adlandırın

Bloğunuzun adı konunuzdan çıkmalı. İdeal olarak, açıklayıcı ve akılda kalıcı bir şey seçmelisiniz, böylece okuyucularınız bloğunuzun ne hakkında olduğunu hemen anlayacaktır. Ancak halihazırda alınmamış bir ad seçmeniz gerektiğinden, bu konuda zorlanabilirsiniz.

Niş alanınızla ilgili anahtar kelimeleri ve aklınıza gelen rastgele kelimeleri not almak için biraz zaman ayırın. Örneğin, bir seyahat bloğunun etki alanında “seyahat” kelimesinin olması gerekmez. Yolculuk, yolculuk tutkusu, keşif, tur, uçma ve daha fazlası gibi ilgili sözcükleri kullanabilirsiniz.

Tutarlı olmak için bloğunuzun adının ve alan adınızın aynı olması avantajlıdır. Bu, sitenizin uyumlu kalmasına yardımcı olur ve okuduklarını beğenen kişilerin sizi hatırlamasını ve bulmasını kolaylaştırır. Bu, en başından itibaren bloğunuzun öncülüyle eşleşen bir alan adı seçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bazı fikirleriniz olduğunda, gerçekte neyin mevcut olduğunu araştırmak için bir alan adı arama aracı kullanmaya başlayın. Arama aracı, seçtiğiniz alan adınızın uygun olup olmadığını size gösterecek ve mevcut değilse, mevcut olan bazı ilgili önerilerde bulunacaktır. Bu, satın alabileceğiniz çeşitli alan adı uzantılarını size gösterecektir. En yaygın alan adı uzantısı. com ’dur, ancak başarılı bloglar .net ve .com gibi çeşitli uzantılar kullanılarak oluşturulmuştur.

Kullanılabilir ve istediğiniz uzantıya sahip bir alan adı bulduğunuzda, hemen kaydedin. Henüz planlama aşamasındayken başka birinin onu almasını istemezsiniz.

Adım 4: İçerik takviminizi oluşturun

Blog İçerik Takvimi

Artık bloğunuzun neleri kapsayacağına dair genel bir fikriniz olduğuna göre, özelleştirme zamanı. Önceden bir editoryal takvim oluşturursanız, bloğunuzu hazırlamak çok daha kolay olacaktır. Ne hakkında yazacağınızı bilmek, size ivme kazandıracaktır, böylece daha başlarken önde olacaksınız.

Yazmak için birkaç ana konuya karar vererek başlayın. Blog yazarlığına başlarken muhtemelen her şeyi bilemez veya yazamazsınız. Niş alanınızdaki en önemli konulara, yani gerçekten bilgi sahibi olduğunuz veya öğrenmekle ilgilendiğiniz konulara odaklanın.

Örneğin, bir yaşam tarzı bloğu başlatıyorsanız ana konularınız seyahat, moda ve parti planlaması olabilir. Veya balıkçılıkla ilgili bir blog başlatıyorsanız, ana konularınız derin deniz balıkçılığı, körfez balıkçılığı ve ekipman incelemeleri olabilir.

Artık ana blog konularınızı bildiğinize göre, bir içerik takvimi oluşturabilirsiniz.

İçerik takvimi (bazen editoryal takvim olarak da adlandırılır) bir yayınlama programıdır. Çalışmaları, son tarihleri, içerik türlerini, dağıtım kanalını ve yayınlama tarihlerini izlemek için kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, editoryal takvim, içeriği düzenli bir programa göre yayınlamanıza ve planladığınız gibi zamanında etkinlikleri ve mevsimleri dikkate almanıza yardımcı olan bir planlama aracıdır.

İçerik takvimi nasıl oluşturulur?

Blog içerik takviminizi oluşturmak için bu dört adımı izleyin.

 1. Ana konularınızı listeleyin ve her konu için “beyin fırtınası” makalelerine başlayın.

Her zaman popüler konularda bazı temel gönderiler oluşturmak, yeni başladığınızda yeterli olacaktır. Vejetaryen yemek pişirmeye odaklanan bir blog, daha fazla vejetaryen yemek yeme nedenleri ve mutfağınızda bulundurmanız gereken bazı temel besinler hakkında gönderiler eklemek isteyebilir. Bunlar, bakış açınızı oluşturmanıza ve daha spesifik konulara girmeden önce neden bahsettiğinizi bildiğinizi göstermenize yardımcı olacaktır. Ancak bu noktada ne kadar çok fikir o kadar iyidir.

Temel konularda durmayın, bitene kadar blog makalesi fikirlerini yazmaya devam edin. Ne kadar çok şeyiniz varsa, tükenmeden önce uzun bir şekilde yazın ve sonrasında yazdıklarınızı okuyarak beyin fırtınası yapın.

 1. Bloğunuzla ilgili tüm tatillerin ve kutlamaların bir listesini yapın.

Örneğin: bir e-ticaret bloğu oluşturuyorsanız, muhtemelen bloğunuzun Kara Cuma ve diğer büyük alışveriş tatillerine değindiğinden emin olmalısınız.

 1. İlham almak için dergi editoryal takvimlerini arayın.

Niş araştırmanız muhtemelen size ilham almak için başka bloglar hakkında bazı fikirler verdi, ancak aynı zamanda medya web sitelerine ve dergilere göz atmayı da düşünün. Bloğunuzda bulunacak benzer konular ile ilgili web sitelerine gidin ve yıllık editoryal takvimlerini bulun. Bu genellikle Hakkında veya Reklam bölümünün altında yer alır..

 1. Bir takvimde seçtiğiniz konuların bir programını oluşturun.

Burada size uygun olan bir biçimi seçin. Bu bir elektronik tablo, dijital takvim veya bir kâğıt takvim olabilir. Önceden bir program oluşturmak, blog yazmaya bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır, çünkü ne hakkında yazacağınızı her zaman bileceksiniz ve bağlı kalmanız gereken son tarihleri belirlemiş olacaksınız.

Editoryal takviminizi kolayca başvurabileceğiniz bir yerde saklayın. Belki yaratıcı bir ilham geldiğinde yeni blog gönderileri için fikirleri not alabileceğiniz bir bölüm bile ekleyebilirsiniz. Hangi formatı kullanırsanız kullanın, editoryal takviminiz düzenli kalmanıza yardımcı olur, böylece programa bağlı kalabilirsiniz ve zamanında blog makaleleri oluşturabilirsiniz.

Adım 5: Blog platformunuzu seçin

Wordpress blog platform

Neyse ki, bir blog başlatmak için nasıl kod yazılacağını bilmenize gerek yok. Bir programlama dili öğrenmenize gerek kalmadan bloğunuzu tasarlamanıza ve gönderiler yayınlamanıza olanak tanıyan, seçebileceğiniz birkaç yazılım seçeneği vardır.

Blokçular için bugüne kadarki en popüler seçim WordPress’tir. WordPress, bloğunuzu oluşturmanıza ve içeriğinizi yönetmenize olanak tanıyan bir içerik yönetim sistemidir. WordPress popüler çünkü :

 • Ücretsiz ve açık kaynaklıdır
 • Kullanımı nispeten kolaydır
 • Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok tema bulabilirsiniz, bu da web sitenizi oluşturmayı kolaylaştırır
 • WordPress ‘in işlevselliğini artıran tonlarca eklenti vardır
 • WordPress ‘i nasıl kullanacağınızı öğrenmenize ve bundan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak çok sayıda kaynak bulabilirsiniz

WordPress ile tasarımınızı doğru yapmak ve farklı temalar ve eklentilerle nasıl çalışacağınızı öğrenmek için biraz çalışmanız gerektirir. Ancak, özellikle blog yazmak için tasarlanmıştır, bu nedenle ana blog tasarımınızı bir kez yerleştirdikten sonra, ileriye doğru yeni gönderiler eklemek ve düzenlemek oldukça kolaydır.

Adım 6: Web barındırma satın alın

Bloğunuzun internette canlı olmasını istiyorsanız, arkanızda sağlam bir web barındırıcısına ihtiyacınız olacak. Bir hosting planı satın aldığınızda sitenizin dosyalarını depolamak için size bir yer sağlayacak bir sunucu alanı kiralarsınız. Bir barındırma şirketi olmadan, web sitesi olmayan bir alan adınız olur.

İlk bloğunuzu oluştururken, keşfedilecek birkaç farklı barındırma seçeneğiniz vardır. Bloglar için en anlamlı iki tür şunlardır: paylaşımlı barındırma ve WordPress barındırma .

Hosting türleri  :

Paylaşımlı hosting, sitenizi büyütmek için gerekli sunucu kaynaklarını sağlarken hosting maliyetlerinizi düşük tutmanıza olanak tanır. Siteniz ölçeklenmeye devam ederse, hosting hizmetini zamanında yükseltmeniz gerekebilir, ancak paylaşılan bir hosting hesabı size çalışmanız için sağlam bir temel sağlayacaktır.

WordPress Hosting, göründüğü gibi, WordPress üzerine kurulu web sitelerinde uzmanlaşmış bir hosting planıdır. Bu, uyumluluk sorunları hakkında asla endişelenmenize gerek olmayacağı anlamına gelir, web barındırıcınız genellikle işleri sizin için güncel tutmakla ilgilenir, yüksek hızlar bekleyebilirsiniz ve WordPress ile iyi çalışan güvenlik özelliklerine sahip olursunuz.

Paylaşımlı barındırma daha ucuz bir seçenektir , bu nedenle ana önceliğiniz paradan tasarruf etmekse veya web sitenizi WordPress yerine bir web sitesi oluşturucu ile oluşturuyorsanız, bu en mantıklısıdır. Ve çoğu kişisel ve küçük işletme web sitesi için, paylaşılan barındırma ihtiyacınız olan her şeyi sağlayacaktır. Ancak web sitenizi oluşturmak için WordPress kullanıyorsanız ve biraz daha fazla harcamaya hazırsanız, WordPress barındırma biraz daha fazla hız, güvenlik ve kullanım kolaylığı anlamına gelebilir.

Adım 7: Yeni bloğunuzu oluşturun

Domain ve hosting hesabı kurulumunuzla, sitenizi gerçekten oluşturmanın zamanı geldi. Blog oluşturmak, başka türde bir web sitesi oluşturmaya benzer, ancak seçtiğiniz platformun blog oluşturma işlevine sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

 1. WordPress ile Blog Oluşturma

Bloğunuzu WordPress ‘te kurmanın ilk adımı, web hosting hesabınızla WordPress ‘i kurmaktır. Bir Birhost web hosting planı seçtiyseniz, bu adım tek tıklamayla tamamlanabilir .

Sonrasında, web sitenizi WordPress ‘in içinde oluşturabileceksiniz. WordPress içinde iyi görünen bir web sitesi oluşturmanın en kolay yolu, beğendiğiniz bir tasarıma sahip bir tema bulmaktır. Tasarımcılar çok sayıda harika görünümlü WordPress teması hazırlarlar, bu yüzden beğendiğinizi bulmak için biraz zaman ayırın. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, blog için en popüler WordPress temalarından bazılarının bir listesine bakabilirsiniz.

Beğendiğiniz bir temayı seçtikten sonra , WordPress hesabınıza giriş yaparak, Görünüm>Temalar ‘a giderek , ardından ‘Yeni Ekle ‘yi tıklayarak etkinleştirin.  Seçtiğiniz temanın adını arayın, ardından Etkinleştir ‘i ve Özelleştir ‘i tıklayın.

Temanız, sitenizin nasıl göründüğü ve işlediğinin temelini oluşturacaktır. Web sitenizin temel tasarımının çoğunu sağlayacaktır, böylece istediğiniz gibi görünmesini sağladığınızda, yalnızca içeriğe odaklanabilirsiniz. Sitenizi daha da özelleştirmek için Görünüm>Özelleştir seçeneğine bakabilirsiniz. Bu size sitenizi düzenlemek için seçebileceğiniz çok sayıda farklı seçenek sunacaktır.

 1. Bir Web Sitesi Oluşturucu ile Bloğunuzu Oluşturun

Web sitesi oluşturucu kullanmaya karar verdiyseniz, bloğunuzu oluşturmanın ayrıntıları seçtiğiniz web sitesi oluşturucuya bağlı olacaktır. Çoğu durumda, süreç ya web sitenizin tasarımının temelini oluşturan bir şablon (WordPress ‘teki bir temaya benzer) seçerek ya da web sitesi oluşturucuyla oluşturduğunuz web sitesi ve web sitesi hakkında bazı temel bilgileri sağlayarak başlar.

Seçtiğiniz web sitesi oluşturucuda bloğunuzu nasıl oluşturacağınızla ilgili ayrıntılı bilgi için şirket tarafından sağlanan kaynaklara bakın.

Adım 8: Yazmaya başlayın!

Blog Yazmaya Başlayın

Bloğunuzu gerçekten tanıtmaya başlamadan önce (başlangıçta küçük olsa bile) bir içeriğe sahip olmanız gerekir. Yalnızca bir makale içeren bir blog, insanlara ne bekleyecekleri veya neden geri dönecekleri konusunda pek bir fikir vermez. Sitenizde halihazırda yayınlanmış çok sayıda ilginç gönderi varsa, ziyaretçilerin okuma, makalelerinizi beğenme ve daha fazlası için daha sonra geri gelmeye karar verme olasılığı daha yüksektir.

Yazım takviminize geri dönün ve planlanan ilk birkaç yazıyla başlayın.

Harika bir blog makalesi aşağıdakilere sahip olmalıdır:

 1. Akılda kalıcı bir makale başlığı
 2. Konuyu açıklayan veya konuya ekleyen görseller
 3. Kullanışlı bilgi

Genellikle bu bilgileri, okunması kolay bir biçimde yapılandırmalısınız; bu, konuyu başlıklara ve alt başlıklara bölmek ve mantıklı olduğu yerlerde listeler ve madde işaretleri eklemek anlamına gelir. İlgili olduğunda, daha fazla yardımcı bilgi için bağlantılar eklemelisiniz.

Ayrıca, bir işletmenin tanıtımına yardımcı olmak veya para kazanmak için yeterli sayıda takipçi kazanmak gibi net bir hedefi olan herhangi bir blog için, ziyaretçilerin hangi eylemi gerçekleştirmesini istediğinizi düşünmek ve bir harekete geçirici mesaj (CTA) eklemek en iyisidir. Düşünebileceğiniz bazı CTA örnekleri, e-posta listenize kaydolmak, bir arama ayarlamak veya bir ürünü kontrol etmektir.

Yayınlamadan önce blog yayınlarınızı her zaman kontrol ederek düzelttiğinizden emin olun. Yazım hataları veya mantıklı gelmeyen cümleler okuyucuları bloğunuzdan uzaklaştırabilir.

Adım 9: İlk gönderinizi yayınlayın

Yazıları yazmak işin en zor kısmıdır, yayınlamak ise oldukça kolaydır!

WordPress ile Bir Yazı Nasıl Yayınlanır?

WordPress içinde, soldaki menüden Gönderiler> Yeni Ekle ‘yi seçin.

Bu, başlığınızı, gönderi içeriğinizi ve eklemek istediğiniz herhangi bir medyayı girebileceğiniz gönderi düzenleyici ekranını açar. İçeriği yerleştirdikten sonra, “Yayınla” düğmesine basmadan önce atmanız gereken birkaç adım daha vardır:

 • Gönderinize alakalı etiketler ekleyin ve bunun için ilgili kategorileri seçin
 • Öne çıkan görselinizi seçin
 • Arama motorlarında görünmesi amaçlanan (ve ideal olarak insanları tıklamaya ikna etmeye yardımcı olan) gönderinizin kısa bir açıklaması olan bir meta açıklama ekleyin. Not: Bu kısmı kolaylaştırmak için muhtemelen WordPress ‘e bir SEO (arama motoru optimizasyonu) eklentisi eklemek en iyisidir.
 • Yazınız yayınlandığında nasıl görüntüleneceğini görmek için ekranın sağ üst köşesindeki Önizleme düğmesini tıklayın. Her şeyin doğru göründüğünden emin olmak için ise bir dakikanızı ayırın.

Blog yayınınızdan memnun kaldığınızda, ‘Yayınla’ yı tıklayın, yayınınız artık yayında olacaktır.

Adım 10: Bloğunuzu tanıtın

Bloğunuzu tanıtınBloğunuzu kişisel bir günlük olarak değerlendirmeyi planlıyorsanız ve başkalarının okumasını umursamıyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz. Ama sözlerinizin insanlara ulaşmasını gerçekten önemsiyorsanız, “Yayınla” ya basıp sonrasında en iyisini umamazsınız. Blog sitenizin internet üzerinde bulunmasını kolaylaştırmak için çalışmalısınız.

Bloğunuzu tanıtmanın tek bir doğru yolu yoktur. Bunun için dikkate alınması gereken birkaç tane taktik :

 • SEO– SEO, web sitenizin alakalı terimler için arama motorlarında daha yüksek görünmesini sağlamak için elinizden geleni yapmakla ilgilidir. Doğru SEO stratejileri ile görünürlüğünüzü artırabilir ve trafik çekebilirsiniz.
 • Sosyal medya– Gönderilerinizi sosyal medyada tanıtmak, sizi takip etmek için ilgilenen insanların önüne çıkmanın iyi bir yoludur. Ek bir destek için sosyal medyada ücretli tanıtım yapmayı düşünün.
 • E-posta pazarlaması– Gönderilerinizi beğenen ziyaretçileri e-posta listenize kaydolmaya teşvik edin ve yayınladığınız her yeni gönderiyi doğrudan gelen kutularına göndermeyi sağlayın.
 • Konuk gönderileri– Konuk gönderi fikirlerini ilgili web sitelerine sunarak yeni hedef kitlelere ulaşın. İzleyicilerini etkilerseniz, bazıları sizi bloğunuza kadar takip edebilir ve düzenli okuyucular haline gelebilir.
 • PPC reklamcılığı– Arama motorlarında görünmek, bulunmanın en iyi yollarından biridir (dolayısıyla SEO çok değerlidir), ancak yeni blokların organik sonuçlar alması gerçekten zordur. PPC reklamcılığına yatırım yaparsanız, arama motoru görünürlüğünden çok daha hızlı yararlanabilirsiniz. Blogda harcayacak bütçesi olan işletmeler için bu, ilk günlerinizde yeni okuyuculara görünmenin akıllıca bir yoludur.

Bir blog oluşturma ve düşüncelerinizi veya uzmanlığınızı dünyayla paylaşma süreci önemli bir deneyim olabilir. İster kişisel ister iş için bir blog başlatıyor olun, tek ihtiyacınız olan doğru hosting planı ve blog yazmaya başlamak için biraz bilgidir. Birhost web hosting planlarıyla hemen tanışın.